kpb

Kraków Photo Fringe

14 maja - 14 czerwca 2015



Zapraszamy na filmowe wydarzenie towarzyszące Kraków Photo Fringe. Pojekcje filmów o fotografii odbywać się będą w czwartki (i jedną niedzielę) od 14 maja do 14 czerwca.

W programie niezwykle interesujące dokumenty o sztuce fotografii oraz portrety znanych i nieznanych fotografików.

Kraków Photo Fringe
to inicjatywa, która skupia wydarzenia o tematyce fotograficznej odbywające się równolegle do Miesiąca Fotografii w Krakowie. Projekcje filmów będą uzupełnieniem trwających przez cały miesiąc wystaw, warsztatów i spotkań.

Cykl otworzy pokazywany na licznych festiwalach film Szukając Vivian Maier, przedstawiający niewiarygodną, ale prawdziwą historię życia Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej kobiety, która skrywała przed światem swój wielki talent. Anton Corbijn. Na wylot to bardzo intymny, melancholijny portret twórcy filmu Control, reżysera wideoklipów i fotografa, którego życie to wieczna walka ze sobą oraz zmaganie się z samotnością. Bert Stern. Prawdziwy Madmen przybliża sylwetkę jednego z najbardziej znanych na świecie amerykańskich fotografików, który portretował Marilyn Monroe, Scarlett Johansson i wiele innych gwiazd Hollywood.
W programie także Nowojorska ulica w obiektywie - hołd złożony zanikającej dziś sztuce fotografii ulicznej oraz Fotograf wojenny - nominowany do Oscara dokument poświęcony sylwetce fotografa, James’a Nachtwey’a - jego życiu codziennemu i pracy na polach bitwy.

Między 31 maja a 6 czerwca 2015 polecamy wydarzenia 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego związane z fotografią. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki zostanie pokazany film Mistrz i Tatjana, który opowiada historię "artysty osobnego" Vitasa Luckusa - litewskiego performera i fotografika sowieckiej Rosji - i jego relacji z tytułową Tatianą. Tam też będzie miała miejsce wystawa fotografii krakowskiego operatora i twórcy filmów dokumentalnych, Marcina Koszałki.



PROGRAM:

czwartek, 14 maja 2015
19.00  SZUKAJĄC VIVIAN MAIER
| FINDING VIVIAN MAIER 
           reż. John Maloof, Charlie Siskel, USA 2013, 83’

czwartek, 21 maja 2015
19.00  NOWOJORSKA ULICA W OBIEKTYWIE
| EVERYBODY STREET 
           reż. Cheryl Dunn, USA 2013, 83’

czwartek, 28 maja 2015
19.00  FOTOGRAF WOJENNY
| WAR PHOTOGRAPHER
           reż. Christian Frei, Szwajcaria 2001, 96’
           nominacja do Oscara!

w terminie 31 maja-6 czerwca 2015
polecamy wydarzenia 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
* pokaz filmu
MISTRZ I TATJANA
| MEISTRAS IR TATJANA
reż. Giedre Zickyte, Litwa 2014, 84' (Małopolski Ogród Sztuki)
* wystawa: Marcin Koszałka - fotografie  (Małopolski Ogród Sztuki)


czwartek, 11 czerwca 2015
20.45  ANTON CORBIJN. NA WYLOT
| ANTON CORBIJN. INSIDE OUT
           reż. Klaartje Quirijns, Holandia/Niemcy/Wlk. Brytania/Włochy/Szwecja 2012, 85'

niedziela, 14 czerwca 2015
17.10  BERT STERN. PRAWDZIWY MADMAN
| BERT STERN: ORIGINAL MADMAN
           reż. Shannah Laumeister, USA 2011, 93’


BILETY:
16 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)
Karnet (5 filmów): 50 zł
Aby zakupić karnet online prosimy o maila: kasa@kinopodbaranami.pl  
(Opłata internetowa - 2 zł)


O FILMACH:

ANTON CORBIJN. NA WYLOT
| ANTON CORBIJN. INSIDE OUT
reż. Klaartje Quirijns, Holandia/Niemcy/Wielka Brytania/Włochy/Szwecja 2012, 85'

Pochodzący z Holandii Anton Corbijn to ikona współczesnej fotografii, a także znany reżyser filmów (Control, Bardzo poszukiwany człowiek) i wideoklipów muzycznych. Świat muzyki poznał go dzięki reżyserii teledysków takich zespołów, jak Depeche Mode, Nirvana, Joy Divison i innych. Jednak - jak sam przyznaje - najbardziej interesuje go fotografia. Unika w niej nowoczesnej, pełnej przepychu techniki, preferując surowy, zimny styl, utrzymany w czarno-białej kolorystyce. Film Anton Corbijn. Na wylot przedstawia bardzo intymny, melancholijny portret artysty, którego życie to prawdziwy dramat, wieczna walka ze sobą oraz zmaganie się z samotnością. Podróżując po świecie jako fotograf, reżyser czy multimedialny artysta, Corbijn zmuszony jest poświecić własną prywatność na rzecz kariery, a co więcej dokonywać wyboru pomiędzy byciem artystą a komercyjnym rzemieślnikiem.

BERT STERN. PRAWDZIWY MADMAN | BERT STERN. ORIGINAL MADMAN
reż. Shannah Laumeister, USA 2011, 93’

Sophia Loren, Liz Taylor, Shirley MacLaine, Barbra Streisand, Madonna, Scarlett Johansson - wszystkie one znalazły się na zdjęciach słynnego amerykańskiego fotografa Berta Sterna, który sławę zdobył dzięki tzw. sesji pościelowej właśnie z Marilyn Monroe.
Bert Stern. Prawdziwy Madman pokazuje nam historię mężczyzny, który czcił kobiety - swoje modelki i, wynosząc je na piedestał, stworzył z nich ikony stylu i mody. Jednocześnie jednak nie potrafił dzielić z nimi codzienności. Film przedstawia intymny i delikatny portret uwielbianego mężczyzny, który miał w życiu wszystko, ale który również stracił wszystko. 
 
FOTOGRAF WOJENNY | WAR PHOTOGRAPHER
reż. Christian Frei, Szwajcaria 2001, 96’

Nominowany do Oscara dokument poświęcony sylwetce fotografa, James’a Nachtwey’a - jego motywacji, lękach i codziennej rutynie pracy fotoreportera wojennego. Christian Frei, reżyser i producent filmu towarzyszy Nachtwey'owi przez dwa lata podczas wojny w Indonezji, Kosowie, Palestynie... Używa specjalnych mikrokamer przytwierdzonych do aparatu Nachwey'a. Obserwujemy słynnego fotografa oczekującego na właściwy moment naciśnięcia spustu migawki, słyszymy jego oddech, patrzymy przez jego obiektyw.

NOWOJORSKA ULICA W OBIEKTYWIE | EVERYBODY STREET
reż. Cheryl Dunn, USA 2013, 83’

Nowojorska ulica w obiektywie to hołd złożony zanikającej dziś sztuce fotografii ulicznej. Autorka dokumentu Cheryl Dunn, która sama jest fotografem, zwraca swój obiektyw na gwiazdy fotografii ulicznej. Przepytuje o inspiracje, pasje i metody pracy Bruce’a Davidsona, Mary Ellen Mark, Jill Freedman, Jeffa Mermelsteina czy Marthę Cooper. To nowojorscy pionierzy, którzy wychodzili z aparatem na ulice, a ich zdjęcia na zawsze zrosły się z tym miastem. Obecnie - w epoce fotografii cyfrowej, blogów i Facebooka, na którego dziennie trafia 250 milionów zdjęć - fotografia uliczna zbanalizowała się i nazywanie jej sztuką może wzbudzać opór. Jednak po filmie Dunn staje się jasne, że choć imitatorów jest pełno, to dobrego zdjęcia nie sposób przegapić, bo ma ono wręcz magnetyczną moc.

SZUKAJĄC VIVIAN MAIER | FINDING VIVIAN MAIER
reż. John Maloof, Charlie Siskel, USA 2013, 83’

Szukając Vivian Maier to film pokazywany na festiwalach całego świata - od Toronto, przez Miami i Rio de Janeiro, aż po Berlin - przedstawiający niewiarygodną, ale prawdziwą historię życia Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej kobiety, która skrywała przed światem swój wielki talent. Całe życie pracowała jako skromna niania, przez cztery dekady opiekując się dziećmi z zamożnych rodzin. Nikt nie zwracał uwagi na to, że każdego dnia i w każdej wolnej chwili, robiła zdjęcia, których nigdy nikomu nie pokazała, a większości nawet nie wywołała. Kilka lat temu, niedługo po śmierci Maier, przypadkowo odkryto kontener, w którym przechowywała swoje prace. Znaleziono w nim ponad 100 000 negatywów zawierających zdjęcia, których nikt wcześniej nie widział, a które wkrótce wywołały furorę na całym świecie. Maier z dnia na dzień została uznana za jedną z najważniejszych artystek XX wieku, a światowe galerie ustawiły się w kolejce, by pokazywać jej prace.


Strona wydarzenia na Facebooku: TUTAJ.

archiwum