kpb

6. Festiwal Kultury Rumuńskiej w Krakowie - program filmowy

6. FESTIWAL KULTURY RUMUŃSKIEJ W KRAKOWIE - program filmowy
11 - 13 października 2013


Kino Pod Baranami i Rumuński Instytut Kultury zapraszają na przegląd nowego kina rumuńskiego w ramach 6. Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie (10 - 13 października).

Festiwal ma na celu ukazanie różnorodnego oblicza kultury Rumunii poprzez koncerty, spotkania literackie, warsztaty językowe i bogaty program filmowy. W dniach 11 - 13 października w Kinie Pod Baranami odbędą się projekcje trzech pełnometrażowych filmów fabularnych, zestawu krótkich metraży oraz rumuńskich bajek dla dzieci. Wydarzeniem specjalnym przeglądu będzie polska prapremiera filmu Pozycja dziecka, nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym MFF w Berlinie (oficjalna premiera filmu zapowiadana jest na 6 grudnia br.). Najmłodszych widzów zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z cyklu Baranki Dzieciom - Baranki w Rumunii, w ramach którego obejrzą na dużym ekranie przygody sympatycznej dziewczynki Mihaeli oraz wezmą udział w zajęciach plastycznych nawiązujących do tradycyjnych rumuńskich zabaw.


PROGRAM:

piątek, 11 października

20.45  WSZYSCY W NASZEJ RODZINIE | TOATĂ LUMEA DIN FAMILIA NOASTRĂ
reż. Radu Jude, Rumunia 2012, 107’

sobota, 12 października
17.00 
POZYCJA DZIECKA | POZIŢIA COPILULUI
reż. Călin Peter Netzer, Rumunia 2013, 116’ - polska prapremiera!

22.45  NOC RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKICH, 79’ 

niedziela, 13 października
11.00  BARANKI DZIECIOM: BARANKI W RUMUNII 
- zestaw bajek MIHAELA
(45’) i zajęcia plastyczne

17.00  LOVE BUILDING | LOVE BUILDING
reż. Iulia Rugină, Rumunia 2013, 85’


CENY BILETÓW:
normalny: 12 zł
ulgowy: 10 zł
Karnet (4 seanse): 28 zł
Baranki Dzieciom: 10 zł

Aby zarezerwować Karnet - prosimy o maila ( kasa@kinopodbaranami.pl ), telefon ( 12 423 07 68 ) lub info na Gadu-Gadu (GG 1: 5911809, GG 2: 41836732)


OPISY FILMÓW:

LOVE BUILDING
| LOVE BUILDING
reż. Iulia Rugină, Rumunia 2013, 85’

Love Building to obóz terapeutyczny stworzony z myślą o ratowaniu rozpadających się związków. Trzynaście par w ciągu tygodniowego turnusu ma odnowić swoją miłość. Pomóc mają im w tym trzej młodzi terapeuci. W ciągu tygodnia pary mają sobie przypomnieć, jak wyglądały ich relacje zanim zaczęły się wszystkie problemy i co sprawiło, że zakochali się w sobie. Podczas wspólnych zajęć docierają do źródeł konfliktów. Jednak terapeuci mają swoje własne problemy, które ujawniają się w trakcie warsztatów. Sprawy zaczynają wymykać się spod kontroli, a zamiast hasła „żyli długo i szczęśliwie” pojawia się pytanie „czy miłość można naprawić w tydzień”?


POZYCJA DZIECKA | POZIŢIA COPILULUI
reż. Călin Peter Netzer, Rumunia 2013, 116’
- polska prapremiera, oficjalna premiera filmu: 6 grudnia 2013!!

63. MFF w Berlinie: Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu

Cornelia właśnie skończyła 60 lat. Osiągnęła sukces zawodowy, ma oddanego męża oraz wpływowych znajomych wśród bukareszteńskich elit. Jednak nie cieszy się życiem... Jej ukochany jedynak ze wszystkich sił stara się uniezależnić od matki. 34-letni Barbu wyprowadził się z domu, ma własny samochód oraz dziewczynę, która nie spełnia standardów Cornelii. Gdy Cornelia dowiaduje się, że syn uczestniczył w tragicznym wypadku, zaczyna walczyć o niego jak lwica - używa wszystkich wpływów, kontaktów i pieniędzy, aby uchronić Barbu przed więzieniem. Marzy, by syn wrócił do domu i znowu stał się jej „małym chłopcem”.


WSZYSCY W NASZEJ RODZINIE | TOATĂ LUMEA DIN FAMILIA NOASTRĂ
reż. Radu Jude, Rumunia 2012, 107’

Marius jest rozwodnikiem po trzydziestce. Małżeństwo mu się co prawda nie udało, ale ma z niego pięcioletnią córeczkę Sofię, którą bardzo kocha. Na co dzień dziewczynka mieszka z matką, co strasznie frustruje Mariusa. Pewnego dnia przyjeżdża po Sofię, by jak co roku zabrać ją na wspólne wakacje. Nic nie idzie jednak po jego myśli. W potulnym dotąd Mariusie coś pęka. Wkrótce cała rodzina zostaje wplątana w walkę pełną humoru, przemocy, policyjnych interwencji i miłosnych wyznań. Radu Jude w swojej czarnej komedii z humorem opowiada o mrocznych stronach życia rodzinnego. Jego film reprezentuje najlepsze cechy nowoczesnego rumuńskiego kina.


NOC RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKICH:

KOREK DROGOWY | TRAFIC
reż. Cătălin Mitulescu, Rumunia 2004, 15’

MFF w Cannes 2004: Złota Palma dla najlepszego filmu krótkometrażowego
Stojąc w korku w drodze na spotkanie biznesowe, Tudor ma 20-minutową przerwę. Tyle wystarczy, aby zaprosić dziewczynę na kawę, opowiedzieć o swojej córce i zrobić zdjęcie.

MARILENA Z P7 | MARILENA DE LA P7
reż. Cristian Nemescu, Rumunia 2006, 45’

MFF w Mediolanie 2006: nagroda za najlepszy film
MFF w Cannes 2006: sekcja „Semaine de la Critique”
Realistyczna, pełna humoru relacja z pewnego zdarzenia na peryferiach Bukaresztu. Trzynastoletni Andrei (Gabriel Huian) podkochuje sie w młodej prostytutce Marilenie (Mădălina Ghiţescu). By jej zaimponować przy pomocy swoich kompanów chłopak kradnie...trolejbus. Finał będzie jednak zaskakujący.

WYCIECZKA DO MIASTA | CĂLĂTORIE LA ORAŞ
reż. Corneliu Porumboiu, Rumunia 2003, 19’

MFF w Cannes 2003: druga nagroda Cinéfondation
Pewnego dnia rumuński nauczyciel, prywatnie pasjonat komputerów, wraz z kierowcą wójta ruszają do Bukaresztu, nagleni koniecznością udostępnienia sieci internetowej w swoim miasteczku oraz... wybudowania toalety dla żony wójta. 


BARANKI W RUMUNII:

MIHAELA
| MIHAELA
reż. Nell Cobar, Rumunia 1969, czas trwania: ok. 45’

Rumuński serial animowany, którego główną bohaterką jest sympatyczna dziewczynka z kucykami - postać stworzona przez karykaturzystę Nella Cobara. Serial był wyświetlany w rumuńskiej telewizji w latach 1970-1980 w ramach programu 1001 wieczorów (tuż przed głównym wydaniem wiadomości) i cieszył się niezwykłą popularnością. Odcinki w zestawie: Nasza przyjaciółka Mihaela, Mihaela na wakacjach, Mihaela i Czerwony Kapturek, Mihaela i Królewna Śnieżka, Mihaela i Pinokio, Mihaela i opowieści babci.


do wszystkich biletów na program filmowy 6. Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie dodajemy takie oto przypinki :)
( do wyczerpania zapasów )




ORGANIZATOR:
Rumuński Instytut Kultury w Warszawie

archiwum