kpb

Via Carpatia

tytuł oryginalny: Via Carpatia

reżyseria: Klara Kochańska, Kasper Bajon
aktorzy: Julia Kijowska, Piotr Borowski, Dorota Pomykała, Bajram Severdžan

czas trwania: 75 min.
produkcja: Polska/Macedonia/Czechy 2018
premiera: 2018-11-23
język: polski, angielski
napisy: polskie, angielskie
in Polish and English with Polish and English subtitles

MFF w Karlowych Warach 2018: Konkurs East of the West

Lipiec 2016 roku. Polacy żyją mistrzostwami świata w piłce nożnej. Z mediów docierają również coraz bardziej niepokojące wieści na temat konfliktu w Syrii i fali uchodźców uciekających do Europy przez tzw. "szlak bałkański". Julia i Piotr są dobrze sytuowaną parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą im się wakacje. Plany zmienia im matka Piotra, która prosi go o sprowadzenie do Polski jego ojca - uchodźcy, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy - z którym Piotr nie miał kontaktu od 30 lat. Mimo swoich wątpliwości i oporu Julii, mężczyzna postanawia spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. Wkrótce uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji.

Autorami filmu są Klara Kochańska, Kasper Bajon (twórcy wielokrotnie nagradzanego filmu krótkiego Lokatorki), Julia Kijowska (Nina), Piotr Borowski (PitBull), Zuzanna KernbachJulian A. Ch. Kernbach. W 2016 roku twórcy poruszeni sytuacją uchodźców uciekających przed wojną zastanawiali się co, w tej dramatycznej sytuacji, mogą zrobić jako filmowcy. Z poczucia bezsilności i niezgody na wojnę, odrzucenie, ksenofobię zrodził się pomysł na film. Własnymi środkami z pomocą producenta MD4 zrealizowali film, który jest wyrazem ich sprzeciwu na zaistniałą sytuację oraz autorefleksją nad własnym pokoleniem.  

 

MEDIA O FILMIE:

W „Via Carpatia" Kochańska i Bajon nie grzmią, nie krzyczą. Razem z aktorami Julią Kijowską i Piotrem Borowskim przyglądają się ludziom i podzielonemu światu. Bez taryfy ulgowej, a jednocześnie z ogromną wrażliwością. Może dlatego ten skromny film tak zapada w pamięć? - Barbara Hollender, Rzeczpospolita

 

| A middle-class Polish couple makes a trip across the Balkans, heading for a refugee camp on the Macedonian-Greek border.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share