O wierszach filmowych - panel dyskusyjny
|
W Dzienniku z podróży do Friedlandu i Reichenbergu Kafka napisał, że kino oddziałuje na człowieka z potężną siłą, gdyż temu, co oglądamy, udziela się niepokój ruchu. Czy to ów niepokój sprawia, że poetki i poeci tak często nawiązują do obrazów filmowych? Darek Foks ułożył antologię polskich wierszy, w których pojawiają się odniesienia do kina. Wyłania się z niej alternatywna historia polskiej poezji ostatnich stu kilkunastu lat. Czas najwyższy, by tę historię „obejrzeć” na dużym ekranie.
GOŚCIE:
Darek Foks - poeta, prozaik, scenarzysta, ukończył scenariopisarstwo oraz organizację produkcji filmowej i telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi. Debiutanckie Wiersze o fryzjerach wydał w 1994 r. Od tego czasu opublikował kilkanaście książek poetyckich i prozatorskich. W 2006 r. wspólnie ze Zbigniewem Liberą wydał tom Co robi łączniczka, za który był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2014 r. za całokształt twórczości uhonorowany Wrocławską Nagrodą Poetycką „Silesius”. Za tom Rozmowy z głuchym psem w 2014 r. nominowany do Nagrody Nike i Nagrody Literackiej Gdynia. W 2016 r. nominowany do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” za Historię kina polskiego. W latach 2004-2017 redaktor działu prozy w Twórczości. Obecnie pracuje w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.
Bronka Nowicka - artystka interdyscyplinarna, doktor sztuk plastycznych, pisarka, wykładowca PWSFTviT. W swojej twórczości eksploruje relacje między człowiekiem i rzeczą, językiem i obrazem oraz pamięcią i językiem. W sztukach plastycznych sięga po nowe media, używając tomografu komputerowego jako narzędzia graficznego i filmowego. Na polu literatury buduje narrację z obrazowych fragmentów, które nazywa modułami tekstowymi. Zdobywczyni Nagrody Literackiej Nike za książkę Nakarmić kamień (2016), laureatka projektu New Voices from Europe w ramach platformy Literary Europe Live wspierającej europejskich pisarzy po debiucie.
PROWADZENIE:
Jakub Kornhauser - poeta, eseista, tłumacz i literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalizuje się w literaturze francuskiej i środkowoeuropejskiej. W 2016 roku otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom prozy poetyckiej Drożdżownia. Ostatnio wydał zbiór esejów Wolność krzepi (2018).
Panel dyskusyjny w ramach: Conrad Festival 2018: pasmo filmowe