kpb

1945

tytuł oryginalny: 1945

reżyseria: Ferenc Török
aktorzy: Péter Rudolf, Bence Tasnádi, Tamás Szabó Kimmel, Dóra Sztarenki, Ági Szirtes, József Szarvas

czas trwania: 91 min.
produkcja: Węgry 2017
język: węgierski, rosyjski
napisy: polskie
in Hungarian and Russian with Polish subtitles

MFF w Berlinie 2017: nominacja do Nagrody Publiczności w sekcji Panorama
MFF w Ghent 2017: konkurs główny
MFF w Jerozolimie 2017: Nagroda Awnera Shalewa, dyrektora Yad Vashem dla najlepszego filmu fabularnego
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej 2017: najlepszy scenariusz (Gábor T. Szántó), najlepszy aktor (Péter Rudolf), Nagroda Publiczności
Tydzień Filmu Węgierskiego w Budapeszcie 2018: najlepszy aktor (Rudolf Péter), najlepsza muzyka oryginalna (Tibor Szemzö)

Upalny sierpniowy dzień w 1945 roku. Właściciel apteki przygotowuje się do ślubu swojego syna, dróżnik przekłada niemrawo zwrotnice, a właściciel powozu czeka pod stacją na klientów. Dwóch tajemniczych mężczyzn w czerni wysiada z pociągu. To ojciec i syn, Żydzi ocaleli z Holokaustu. W ciszy maszerują w stronę miasteczka za wozem, na którym znajdują się dwie drewniane skrzynie. Podczas gdy dwaj mężczyźni zmierzają w stronę miasteczka, zawiadomieni przez dróżnika mieszkańcy wpadają w panikę. Obawiają się, że tajemniczy przybysze chcą odzyskać utracone w czasie wojny majątki.

Zrealizowana w czerni i bieli, filmowa adaptacja opowiadania węgierskiego pisarza i współtwórcy scenariusza, Gábora T. Szántó. 1945 to prawdziwa wiwisekcja zbiorowego poczucia winy społeczności małego miasteczka, w którym doświadczenia II wojny światowej nie należą jeszcze w pełni do przeszłości.

 

Film prezentowany w ramach: Węgierska Wiosna Filmowa 2018

 

ZWIASTUN z napisami w j. angielskim:

Bookmark and Share