kpb

Turyści (Tourists)

tytuł oryginalny: Turyści

reżyseria: Mateusz Romaszkan, Marta Wójtowicz-Wcisło

czas trwania: 72 min.
produkcja: Polska 2017
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles

Rozważania nad ludzkim dążeniem do zbadania tego, co egzotyczne: połączenie amatorskiego materiału filmowego z eksperymentalną ścieżką dźwiękową techno, stworzoną na potrzeby filmu przez producentkę muzyczną Natalię Zamilską. Podążamy za grupą turystów, którzy dzielą się osobistymi nagraniami wideo z egzotycznych miejsc, takich jak: Indie, Kuba, Etiopia, etc. Profesjonalny operator filmowy ani fotograf nie uchwyciłby miejsc masowo odwiedzanych przez turystów w tak świeży sposób, jak te amatorskie filmy. Film skłania nie tylko do przyjęcia perspektywy outsidera, ale i – w jej ramach – niemalże psychodelicznego stanu ciągłego niezrozumienia.

W jaki sposób można prawdziwie poznać przedstawicieli odległych kultur? Czy porozumienie jest w ogóle możliwe? Czy turystyka jest zagrożeniem dla krajów uboższych, czy może jest to wciąż tylko system podróżowania? Co nastąpi po erze masowej turystyki? Czy rzeczywiście można poczuć się jak miejscowy w Afryce i podtrzymywać długoterminowe przyjaźnie poprzez wielokrotne podróże? Czy jest to, najzwyczajniej, kolejne złudzenie ery globalizacji? Film nie jest doświadczeniem konwencjonalnych grupowych wycieczek, ale próbą zrozumienia ludzi, którzy decydują się szukać relacji ze światem w ramach przyjętej struktury – turystyki. Wszyscy jesteśmy turystami.

 

| Combination of amateur videos and experimental techno music, created for the film by talented music producer Natalia Zamilska. Following popular tourist tracks in countries such as India, Cuba or Ethiopia, the filmmakers tried to determine whether it is possible to really get to know people brought up in an entirely different culture.

 

Film prezentowany w ramach: Weekend z Millennium Docs Against Gravity 2018

 

ZWIASTUN:


Bookmark and Share