fot. Bartosz Mrozowski
MFF w Berlinie 2018: Srebrny Niedźwiedź, konkurs główny
Jacek mieszka wraz ze swoją rodziną w małej wsi na południu Polski. Jest fanem zespołu Metallica, nosi długie włosy, dżinsową kamizelkę i skórzane spodnie. Chociaż sąsiedzi mają go za dziwaka, w rzeczywistości jest wesołym, kochającym człowiekiem. Niedawno znalazł dziewczynę, zaręczył się, planują wspólną przyszłość. Ustalony z góry bieg życia mężczyzny zakłóca nieszczęśliwy wypadek, na skutek którego mężczyzna dosłownie traci swoją twarz. Po prekursorskiej operacji przeszczepu w jednym ze śląskich szpitali Jacek wraca do domu, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich obcym człowiekiem.
Fabuła filmu inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Polsce – budową największego na świecie pomnika Chrystusa Króla Polski w Świebodzinie i pierwszą w historii Centrum Onkologii w Gliwicach transplantacją twarzy w celu ratowania życia pacjenta. Ale to jedynie tło wydarzeń. Główny nacisk położony jest na stawianie pytań o tożsamość. Kim się jest mając cudzą twarz?
Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie, najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej (Body/Ciało, W imię...), jednej z najciekawszych polskich reżyserek, laureatki wielu międzynarodowych nagród. W roli głównej wystąpił Mateusz Kościukiewicz (Wszystko co kocham, Amok), któremu towarzyszą Agnieszka Podsiadlik, nominowana w zeszłym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za występ w filmie Baby Bump oraz Małgorzata Gorol, debiutująca na dużym ekranie, laureatka prestiżowych nagród teatralnych, między innymi Nagrody im. Leona Schillera.
| A story of a man living in a small village, who undergoes a face transplant after and accident and experiences ensuing identity issues after coming back home.
Wcześniej w ramach: Studencki Nocny Klub Filmowy: Twarz (przedpremierowo!) oraz Letnie Tanie Kinobranie 2018:
tydzień 4: Czas leczy rany.
ZWIASTUN: