kpb

Halka

tytuł oryginalny: Halka

reżyseria: Konstanty Meglicki
aktorzy: Zorika Szymańska, Harry Cort, Helena Zahorska, Włodzimierz Czerski, Zofia Lindorfówna, Marian Palewicz-Golejewski , Henryk Kawalski, Konstanty Meglicki, Franciszek Petersile, Stanisław Budz-Lepsiok

czas trwania: 89 min.
produkcja: Polska 1929
jezyk: plansze w języku polskim
napisy: angielskie
intertitles in Polish with English subtitles
info: 18. Festiwal Filmu Niemego

Inspirowana operą Moniuszki historia tragicznej miłości. Piękna góralka Halka zakochuje się w bogatym szlachcicu, odtrącając adorującego ją młodego górala. Wkrótce jednak dziewczyna boleśnie przekonuje się, że miłosnym obietnicom panicza nie można wierzyć…

Odrestaurowana cyfrowo, jedna z trzech polskich przedwojennych ekranizacji słynnej opery Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego. Autorem scenariusza jest Jerzy Braun - współscenarzysta Mocnego człowieka (1929) Henryka Szaro. Film zrealizowano w roku 1929, jeszcze w epoce kina niemego, ale już u progu dźwiękowego. W kinach wyświetlany był w tym czasie z ilustracją "śpiewno-muzyczną" nagraną na płytach gramofonowych. Wykorzystywano głównie nagrania w wykonaniu wybitnych artystów operowych: Matyldy Polińskiej-Lewickiej i Ignacego Dygasa. Zorika Szymańska, która zagrała we wszystkich filmach reżysera – w Halce rolę tytułową – była jego uczennicą, a od 1943 roku także żoną.

Zdjęcia plenerowe nakręcono m.in. w Czorsztynie.

Bardzo długo film Meglickiego nie był znany szerszej publiczności. Z pierwotnej niemej wersji filmu z 1929 roku do naszych czasów dotrwały jedynie końcowe cztery minuty. W zbiorach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przechowywano także obszerne fragmenty materiałów roboczych do wersji udźwiękowionej w 1932 roku. Dotychczas stan zachowania tych materiałów nie pozwalał na ich – nawet ograniczoną – eksploatację. Po długotrwałym procesie rekonstrukcji, w 2016 roku Filmoteka Narodowa zaprezentowała odrestaurowaną i zdigitalizowaną wersję filmu.

Autorem współczesnej muzyki do filmu jest Jerzy Rogiewicz – urodzony w Bydgoszczy kompozytor, perkusista i pianista. Specjalizuje się w szeroko pojętej muzyce improwizowanej, choć równie chętnie gra i pisze piosenki. We współczesnej ilustracji muzycznej zostały wykorzystane elementy historycznego udźwiękowienia z 1932 roku. Za przetworzenia zachowanych fragmentów muzycznych oraz za specjalną warstwę dźwiękową odpowiada związany z warszawską sceną niezależną i jazzową Marcin Lenarczyk (DJ Lenar). Do tej pory dwukrotnie wystąpił na Festiwalu Filmu Niemego; w 2009 roku prezentując muzykę do filmu Madame DuBarry Ernsta Lubitscha, a w ramach 14. edycji Festiwalu ilustrując muzycznie pokaz niemych erotyków w Klubie Bomba.

Uroczysta repremiera Halki odbyła się 17 listopada 2016 roku w warszawskim kinie Iluzjon.

 

// Digitally reconstructed film adaptation of a turbulent love story based on the famous opera by Stanisław Moniuszko. New music score by Jerzy Rogiewicz.

 

kopia dźwiękowa z muzyką // sound print with music by: Jerzy Rogiewicz (PL)

 

Film odrestaurowany przez: | The film has been restored by:

Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

 

Film prezentowany w ramach 18. Festiwalu Filmu Niemego.

 

ZWIASTUN:

 

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.