fot. Adam Bajerski
Warszawski Festiwal Filmowy 2017: konkurs międzynarodowy
Marek (Grzegorz Palkowski) właśnie rozpoczyna studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Ma piękną i odwzajemniającą jego uczucie dziewczynę, Olę (Alina Szewczyk), a na co dzień troskliwie opiekuję się matką (Agata Kulesza), z którą mieszka w przedwojennej kamienicy. Kiedy w wyniku eksmisji rodzina traci dach nad głową, rozpoczyna się wyczerpująca tułaczka po Warszawie – między jedną noclegownią a drugą. W końcu Markowi udaje się wynegocjować miejsce w skłocie w centrum miasta. Szczęście bohaterów nie trwa długo, bo w stolicy właśnie rozpoczyna się manifestacja niepodległościowa. Do budynku, w którym znaleźli schronienie, próbuje wedrzeć się grupa agresywnych chuliganów. Wydarzenia, jakie rozegrają się w murach skłotu, odcisną niemożliwe do zatarcia piętno na życiu wszystkich bohaterów.
Laureat Złotych Lwów i Nagrody Specjalnej w Wenecji za Sztuczki – Andrzej Jakimowski – powraca z nowym filmem. Pewnego razu w listopadzie to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia warszawskiej rodziny, pozbawionej dachu nad głową tuż przed potężną demonstracją patriotyczną z okazji Święta Niepodległości. Autor Zmruż oczy do udziału w swoim filmie zaprosił niekwestionowaną gwiazdę polskiego kina – Agatę Kuleszę (Ida, Róża). Aktorce na ekranie towarzyszyć będzie Grzegorz Palkowski (Rezerwat).
Wykorzystany w filmie materiał dokumentalny został zrealizowany przez reżysera i operatorów, będących bezpośrednimi świadkami wydarzeń z dnia 11 listopada 2013 roku. Za zdjęcia do filmu odpowiada Adam Bajerski – autor zdjęć do wszystkich wcześniejszych filmów Jakimowskiego. W sekwencjach walk ulicznych zdjęcia realizował natomiast Tomas Rafa, wybitny reporter specjalizujący się w filmowych relacjach z zamieszek, niekiedy z samej linii frontu np. w Słowiańsku na Ukrainie.
| A moving story about family living in Warsaw, who lose their home due to eviction right before a huge nationalist demonstration in the city.
ZWIASTUN: