kpb

Santa i Andrés

tytuł oryginalny: Santa y Andrés

reżyseria: Carlos Lechuga
aktorzy: Lola Amores, Eduardo Martinez, Cesar Domínguez

czas trwania: 105 min.
produkcja: Kuba/Kolumbia/Francja 2016
język: hiszpański
napisy: polskie, angielskie
in Spanish with Polish and English subtitles

MFF w Chicago 2016: nominacja do nagrody Złoty Hugo
MFF w Guadalajarze 2016: najlepszy film iberoamerykański, Nagroda Mayahuel dla najlepszej aktorki (Lola Amores)
FF w Miami 2017: najlepszy występ aktorski (Lola Amores, Eduardo Martinez) i nominacja do Grand Prix w konkursie Knight

Akcja filmu rozgrywa się w 1983 roku, w wiejskim i górzystym regionie na wschodnim wybrzeżu Kuby. Rząd umieszcza Andresa, 50-letniego homoseksualnego pisarza na czarnej liście osób, które głoszą poglądy sprzeczne z komunistyczną doktryną.W tym czasie na wyspie ma miejsce wielkie wydarzenie międzynarodowe i w związku z tym ktoś musi zostać powołany do pilnowania Andresa i upewnienia się, że nie będzie składał publicznie deklaracji politycznych. Wybór pada na Santę, 30-letnią prostą kobietę zajmującą się gospodarstwem. Santa i Andrés są skrajnie różni; jest mało prawdopodobne, by się polubili. Jednak kilka wspólnie spędzonych dni bardzo ich do siebie zbliża…

Film nie został dopuszczony do rywalizacji na Festiwalu Nowego Kina Latynoamerykańskiego w Hawanie. Nie pozwolono również na jego dystrybucję w kubańskich kinach. Mimo to, zyskał ogromny rozgłos i udało się go zaprezentować na wielu ważnych imprezach filmowych na całym świecie.

 

| The story of an improbable friendship between a revolutionary country girl and a noncompliant gay writer she has to watch over for three consecutive days.

 

Pokaz w ramach: Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej 2017

 

ZWIASTUN z angielskimi napisami:

Bookmark and Share