kpb

Nieprawi

tytuł oryginalny: Ilegitim

reżyseria: Adrian Sitaru
aktorzy: Adrian Titieni, Alina Grigore, Robi Urs

czas trwania: 89 min.
produkcja: Rumunia/Polska/Francja 2016
premiera: 2017-01-13
język: rumuński
napisy: polskie
in Romanian with Polish subtitles

MFF w Berlinie 2016: Nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Artystycznych (CICAE) w sekcji Forum (Adrian Sitaru)

 

Z pozoru błahe zdarzenie - wspólny obiad rodziny Anghelescou. Ojciec rodziny Victor (Adrian Titieni) rozprawia podczas posiłku o fizyce. W pewnym momencie najstarszy syn, Cosma (Bogdan Albulescu) wspomina, że nazwisko ojca znalazło się na liście osób, które w czasach dyktatury donosiły na kobiety chcące dokonać aborcji. Nastrój raptownie się zmienia. Victor broni się, zwracając uwagę na to, że faktycznie jest przeciwnikiem aborcji, czemu bliźniacy Sasha (Alina Grigore) i Romi (Robi Urs) zawdzięczają życie, ponieważ matka chciała tę ciążę usunąć. Niewinne spotkanie kończy się prawdziwym rodzinnym "trzęsieniem ziemi".

 

Adrian Sitaru pozostaje wierny strategii zastosowanej w debiutanckim Pikniku. Reżyser ponownie przedstawia na ekranie pozornie błahe zdarzenie, które wywołuje daleko idące konsekwencje. W Nieprawi zwyczajna rozmowa przy obiedzie przeradza się w potężną kłótnię pomiędzy członkami rodziny. Młodzi przedstawiciele klanu Anghelescu nie potrafią wybaczyć ojcu nieetycznej postawy z czasów komunizmu. Szybko okazuje się jednak, że skłonni do rozliczania przeszłości bohaterowie mają na sumieniu równie ciężkie grzechy. Choć poruszane są takie tematy jak aborcja i kazirodztwo, reżyserowi stroni od sensacyjnego tonu. Sitaru dba również o to, by jego film nie zamienił się w płaską farsę ani w natrętną psychodramę. Zamiast tego tworzy na ekranie świat, w którym nie ma miejsca na ferowanie prostych wyroków.
Piotr Czerkawski dla www.nowehoryzonty.pl

 

REŻYSER O FILMIE:

Chciałbym, aby publiczność mojego filmu zastanowiła się nad tym, czym jest miłośćw sytuacjach skrajnych. Mam tu na myśli prawdziwąmiłość. Co znaczy zabronić komuś czegoś, albo, co najgorsze, odmówić komuś prawa do życia? Czym się kierujemy? Kto nam daje prawo do decydowania za innych? I nie przyjmuję tutaj perspektywy religijnej: to by wiele uprościło.
Adrian Sitaru, reżyser

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share