kpb

Ja, Twój syn (Father)

tytuł oryginalny: Apa

reżyseria: István Szabó
aktorzy: András Bálint, Miklós Gábor, Dániel Erdély, Klári Tolnay, Kati Sólyom

czas trwania: 88 min.
produkcja: Węgry 1966
jezyk: węgierski
napisy: polskie, angielskie
in Hungarian with Polish and English subtitles
info: Kino węgierskie wobec stalinizmu

MFF w Locarno 1967: Nagroda Specjalna Jury (István Szabó)
MFF w Moskwie 1967: Grand Prix (István Szabó)

 

Historia chłopca, któremu przyszło dorastać na Węgrzech tuż po wojnie, w czasach stalinowskiego terroru, powstania 1956 roku oraz "gulaszowego socjalizmu" lat 60-tych. 

Po śmierci ojca w 1945 roku, Andrása samotnie wychowuje matka. Chłopak nie umie się odnaleźć w zmieniającej się rzeczywistości społecznej i politycznej, w której ojciec mógłby być jego przewodnikiem. Wymyśla mu więc fikcyjne biografie, odpowiednio dostosowując jego życiorys do aktualnego klimatu politycznego w taki sposób, aby w każdej wersji ojciec mógł uchodzić za bohatera. Sam także nie potrafi sprecyzować swojego światopoglądu, wstępuje do komunistycznego związku harcerskiego, a następnie bierze udział w studenckich demonstracjach antyradzieckich. Próbując żyć bez jednego rodziców walczy ze światem i sobą samym o własną tożsamość.

István Szabó w mozaice utkanej z retrospekcji będących wytworami wyobraźni chłopca, buduje obraz młodego człowieka marzącego o zostaniu bohaterem i powoli uczącego się odróżniać rzeczywistość od własnych fantazji.

 

István Szabó w swym debiucie stworzył nie tylko kronikę najnowszej historii Węgier, ale też efektowne studium konformizmu i braku dojrzałości. Opisał świat fałszywych wzorców i okrutnych ideologii, w których dystans do polityki i prowadzenie prawej egzystencji traktowane jest w kategoriach zdrady i zagrożenia. Ja, twój syn to także refleksyjna opowieść o wchodzeniu w dorosłość, w której mniej istotne stają się młodzieńcze zgrywy i idealizm, a bardziej - odpowiedzialność za drugą osobę, opieka nad rodziną i moralny rygoryzm.

Rafał Syska

| A story of a young boy growing up in Hungary after the WWII. After his father’s death in 1945 he struggles with the ever changing social and political reality around him. To deal with the everyday life during the times of stalinist regime, the Uprising of 1956 and ‘goulash socialism’ he keeps inventing new biographies of his late father that would always make him look like a hero. While trying to live without his father as a guide, he fights with the world and himself for his own identity.

 

Pokaz w ramach: GDZIE SPRAWIEDLIWY / WYBUCHA GNIEW (Tadeusz Śliwiak, Słowo o krwi) - KINO WĘGIERSKIE WOBEC STALINIZMU - PRZEGLĄD FILMÓW