kpb

Post Super Dutch. Samoorganizacja, partycypacja, mikroskala

tytuł oryginalny: varia

reżyseria: varia

czas trwania: 134 min.
produkcja: varia
język: holenderski, angielski
napisy: polskie
in Dutch and English with Polish subtitles

(czas trwania: 134’)

URBAN TIDES
reż. Simone Eleveld, Holandia 2015, 39’

Północny Amsterdam bardzo różni się od popularnej wśród turystów południowej, historycznej części - ale to tu, ze względu m.in. na postindustrialne nieużytki, planowane są największe przeobrażenia i inwestycje. W dawnych portowych magazynach mieszczą się pracownie młodych architektów i designerów, a gdyby nie kryzys w 2008 roku, w pobliżu wyrastałyby już nowe biurowce. Moment komercyjnego przestoju okazał się jednak idealny, by spróbować innego modelu rewitalizacji.

De Ceuvel to opuszczony dok, którego teren jest skażony poprzemysłowymi odpadami, a dojść do niego można, mijając warsztaty samochodowe i garaże. W 2012 roku miasto zdecydowało się ogłosić konkurs na bezpłatną dziesięcioletnią dzierżawę pod warunkiem przywrócenia tego miejsca do życia - zarówno w ekologicznym, jak i społecznym wymiarze. Grupa entuzjastów - aktywistów, architektów krajobrazu, artystów, designerów, przedsiębiorców - postanowiła podjąć wyzwanie. Ich koncepcja zakładała utworzenie zielonej miejskiej oazy, która przez dekadę stopniowo rewitalizowałaby to miejsce. Wykorzystali do tego materiał bardzo lokalny. Zgodnie z historią i duchem miejsca oraz strategią DIY w wyremontowanych starych barkach znalazły siedzibę pracownie, warsztaty, hostel, a przede wszystkim kawiarnia, w której realizowany jest regularny program kulturalny. Pomiędzy nimi zasadzono rośliny, które oczyszczają skażoną glebę. Film dokumentuje proces realizacji projektu.


CASE STUDIES NL - PRZYSTOSOWALNE I PARTYCYPACYJNE MIESZKALNICTWO W HOLANDII
| CASE STUDIES NL - ADAPTABLE & PARTICIPATORY HOUSING IN THE NETHERLANDS INDIVIDUAL & COLLECTIVE DEVELOPMENT
reż. Beate Lendt, Holandia 2014, 95’

Dokument Case Studies NL - przystosowalne i partycypacyjne mieszkalnictwo w Holandii opowiada o siedmiu konkretnych przykładach projektów mieszkaniowych, których podstawowym założeniem była zdolność do łatwego przystosowania i zaangażowanie mieszkańców: Homeruskwartier w Almere (2006), Nieuw Leyden w Lejdzie (2011, architekci: MVRDV), Solids w Amsterdamie (2011, architekt: Dietmar Eberle), Klushuizen w Rotterdamie (od 2006), Meanderhof w Zwolle (2008), Vrijbrucht w Amsterdamie (2007), GW w Nieuwegein (1982, rewitalizacja 2009). W siedmiu kolejnych rozdziałach filmu architekci, deweloperzy, mieszkańcy i przedstawiciele władz zaangażowani w powstanie tych projektów relacjonują sukcesy i porażki oraz przebieg realizacji. Mimo różnic w kontekście i skali, wiele aspektów owych procesów może posłużyć jako cenne wskazówki dla przyszłych przedsięwzięć tego typu.

Pokaz w ramach przeglądu
Post Super Dutch: Nowa architektura i jej wyzwania.


URBAN TIDES - ZWIASTUN:




CASE STUDIES NL - ZWIASTUN:

Bookmark and Share