Oscary 2016: najlepszy film nieanglojęzyczny (nominacja)
Nagrody Duńskiej Akademii Filmowej Bodil 2016: najlepszy film, aktor, aktorka, aktor drugoplanowy (nominacje)
MFF w Palm Springs 2016: nagroda publiczności
Robert Festival 2016: nagroda dla najlepszej aktorki - Tuva Novotny
MFF w Wenecji 2015: najlepszy film (nominacja)
Nominowany do Oscara najnowszy obraz Tobiasa Lindholma, scenarzysty Polowania i serialu Rząd, określany przez krytykę mianem jednego z najbardziej inteligentnych filmów wojennych, jakie kiedykolwiek nakręcono.
Sierżant Claus Pedersen stacjonuje wraz ze swoją kompanią na afgańskiej prowincji. W tym czasie żona dowódcy, Maria, musi sobie radzić z trudami codziennego życia bez męża i samotnego wychowywania trojga dzieci.
Podczas rutynowej misji żołnierze dostają się w krzyżowy ogień talibów. Aby ratować swoich ludzi, Claus podejmuje dramatyczną decyzję, w wyniku której zostaje oskarżony o popełnienie zbrodni wojennej. Konsekwencje czynu poważnie dotykają zarówno sierżanta, jak i jego rodzinę.
Wojna jest zarówno thrillerem wojennym, jak i dramatem sądowym - i w obu przypadkach pozostaje obrazem znakomitym, bardzo realistycznym. Za wyjątkiem głównych postaci, filmowych wojskowych odgrywają prawdziwi duńscy żołnierze służący w Afganistanie.
Starałem się zrozumieć złożoność i logikę pewnego problemu. Nie po to, by powiedzieć prawdę o wojnie, bo pewnie jedna nie istnieje. Ale po to, by opowiedzieć o ludziach na wojnie. Oni z pewnością istnieją - mówi o swoim filmie Lindholm.
Złożony film, który stawia jedno proste pytanie: co ty byś zrobił w sytuacji, kiedy żadne wyjście nie jest dobre?
Olly Richards, Empire Magazine
Być może najlepszy film wojenny wszech czasów. Peter Keough, Boston Globe
Przeszywający, potężnie emocjonujący. Eric Eisenberg, Cinema Blend
(także w ramach: Netia Off Camera 2016 oraz Wiosna Filmów 2016)
ZWIASTUN: