kpb

La Belle w kinie + Widelec, łyżka i skoczek

tytuł oryginalny: La Belle at the Movies

reżyseria: Cecilia Zoppelletto

czas trwania: 67 min.
produkcja: Wielka Brytania/Demokratyczna Republika Konga 2015

info: AfryKamera 2016

Początki kina w Demokratycznej Republice Konga wiążą się z kolonizacją - to belgijscy zarządcy kraju przywieźli tu kinematograf, przy pomocy którego próbowano uzasadniać ideologię imperialną. Także i później historia kina odbijała skomplikowane dzieje kraju. W latach 60. olbrzymią popularność zyskały spaghetti westerny, a ulubionym bohaterem Kongijczyków stał się… Django. W schyłkowych czasach reżimu Mobutu Sese Seko chrześcijańscy kaznodzieje uznali film za wynalazek diabelski i zaczęli przerabiać kina na kościoły.

Dzisiejsza Kinszasa, po wkroczeniu na rynek tanich kaset video i zamknięciu w 2004 roku ostatniego kina, jest 10-milionowym miastem bez sali kinowej. Wciąż jednak entuzjaści kina krzewią kulturę filmową w stolicy Kongo. Zalicza się do nich także włoska reżyserka Cecilia Zoppelletto, która w dokumencie La Belle w kinie prezentuje archiwalia, odwiedza dawne kina, rozmawia z filmowcami, urzędnikami oraz samymi kinofilami.

Pokaz filmu poprzedzi krótki metraż mistrzyni indyjskiego kina, Miry Nair:

WIDELEC, ŁYŻKA I SKOCZEK | THE FORK, THE SPOON AND THE KNIGHT
reż. Mira Nair, Zippy Kimundu, Uganda 2015, 13’ (film dokumentalny)

Najnowszy dokument Miry Nair, uznanej indyjskiej reżyserki filmowej (Salaam Bombay!, Monsunowe wesele, Vanity Fair. Targowisko próżności) i Zippy Kimundu. Bohaterem filmu jest Robert Katende - chłopak z największego slumsu Ugandy, który sprawił, że stał się on uznanym na arenie międzynarodowej centrum szachowym. 


Po seansie - spotkanie z Felixem Kaputu

FELIX KAPUTU
Urodzony w 1959 roku Felix Kaputu jest specjalistą w dziedzinie afrykanistyki, sztuki i filozofii. Zajmował się również problematyką gender, mitologią i literaturą afrykańską. Prowadził badania naukowe i wykładał m.in. w USA, Japonii i Belgii. W 2003 roku został stypendystą Fundacji Fulbrighta i University of California. Jest autorem sześciu książek i blisko 60 publikacji, dotyczących m.in. trudnej sytuacji kobiet w Afryce, problematyki HIV i AIDS.

W maju 2005 r. Kaputu został aresztowany bez nakazu przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (ANR). Oskarżono go o bycie odpowiedzialnym za ruch secesyjny 20 tys. żołnierzy w prowincji Katanga, przemyt broni i podżeganie studentów do buntu. Według nieoficjalnych informacji miał być skazany na 30 lat więzienia lub śmierć. Przez 10 dni przebywał w areszcie, gdzie odmawiano mu jedzenia i grożono śmiercią. Był świadkiem stosowania przemocy fizycznej i tajemniczych zniknięć innych zatrzymanych. Został uwolniony dzięki interwencji Amnesty International oraz naciskom mediów i zaprzyjaźnionych naukowców. W 2006 roku wyjechał z Kongo.

W Krakowie chce skończyć swój drugi doktorat poświęcony tożsamości kulturowej mieszkańców Afryki Środkowej oraz kontynuować pisanie dwóch powieści, które już rozpoczął. Chce także nawiązać kontakty z polskimi środowiskami akademickimi oraz organizacjami i ruchami kulturalnymi.

Dr Felix Kaputu to kolejny goszczący w Krakowie stypendysta Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN, powstałej w 2005 roku. Skupia ona ponad 50 miast pomagających literatom, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnym kraju.

PATRONI SPOTKANIA:

                               

          


Pokaz w ramach: AfryKamera 2016.


LA BELLE W KINIE - ZWIASTUN:

Bookmark and Share