Nominacja do Oscara 2016: najlepszy film obcojęzyczny
MFF w Cannes 2015: Grand Prix Art Cinema Award, sekcja Quinzaine des Realisateurs
MFF w Mar Del Plata 2015: Nagroda Główna "Złote Ombu"
Independent Spirit Awards 2016 - nominacja: najlepszy film międzynarodowy
Lata 40., amazońska puszcza. Młody amerykański botanik odnajduje szamana, który jako jedyny wie gdzie rośnie yakruna - magiczne remedium na wszelkie choroby. Historia się powtarza - 40 lat wcześniej w tej samej sprawie odwiedził młodego Karamakate naukowiec z Niemiec…
Oglądamy obydwie wyprawy łodzią do jądra ciemności, aby odszukać święte drzewo. Jest to swoiste kino drogi, ukazujące niezwykłe bogactwo kultur Amazonii oraz szaleństwo, jakie czyha w puszczy na białego człowieka. „Tylko tu dowiesz się kim jesteś”, przekonuje podróżników Karamakate. Czy mają im w tym dodatkowo pomóc halucynogenne mikstury, które z zapałem testują? Naukowcy szybko uświadamiają sobie, że ich logika jest bezużyteczna w starciu ze światem, w którym mity i rytuały okazują się ważniejsze od nauki. Na swojej drodze spotykają niemal wszystko: od kanibalizmu po zdegenerowane kulty wyrosłe z katolicyzmu.
Film powstał na podstawie dzienników Theodora Kocha-Grunberga i Richarda Evansa Schultasa z ich wypraw do kolumbijskiej Amazonii. Piękne, czarno-białe zdjęcia tworzą hipnotyczny klimat oraz zawieszają akcję w czasie.
Reżyser o filmie: Spędziłem 5 lat na pracy przy tym filmie, bo chciałem wyruszyć w podróż w nieznane. Byłem zmęczony zachodnim stylem życia, gdzie funkcjonujemy nie jak ludzie, a ich wirtualne awatary. Chciałem sprawdzić, czy jest gdziekolwiek indziej odmienny styl życia i udało mi się go odnaleźć. Pojechałem do miejsc, gdzie ludzie nie potrzebują pieniędzy do życia, gdzie zawsze znajdzie się miejsce do spania i coś do jedzenia. To otwarci ludzie z odmiennym stylem życia. Są bardzo izolowani i zapomniani przez kolumbijskie państwo.
Wielkie kino.
Newsweek Polska
Hipnotyczna podróż w świat amazońskiego mitu.
Gazeta Wyborcza
W objęciach węża rzuca na widza czar i wprowadza go w długotrwały trans.
Filmweb.pl
Znakomity film (...), opowieść o samotności człowieka wobec potęgi natury.
Dziennik.pl
Wizualnie fascynujący obraz człowieka, natury i niszczycielskiej potęgi kolonializmu.
The Hollywood Reporter
Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2016,
tydzień 6: Dziwny jest ten świat.
ZWIASTUN: