kpb

Difret

tytuł oryginalny: Difret

reżyseria: Zeresenay Mehari
aktorzy: Meron Getnet, Tizita Hagere, Brook Sheferaw, Moges Yohannes, Haregewine Assefa, Mekonen Laeake, Meaza Tekle, Teferi Alemu

czas trwania: 99 min.
produkcja: USA/Etiopia 2014
premiera: 2015-04-03

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Berlinie 2014: nagroda publiczności w sekcji Panorama 
MFF Sundance 2014: nagroda publiczności
Kandydat do Oscara 2015
w kategorii film nieanglojęzyczny

Poruszająca opowieść o młodej dziewczynie, która stała się symbolem zmian w postrzeganiu praw kobiet w Etiopii.

Czwarty w historii etiopskiej kinematografii film zrealizowany na taśmie 35 mm. Producentem filmu jest Angelina Jolie.

Etiopia, lata 90. Pozarządowa organizacja prawnicza zajmuje się udzielaniem pomocy prawnej kobietom, traktowanym przez tamtejsze instytucje jak obywatele drugiej kategorii. Jedna z prowadzonych przez nią spraw elektryzuje opinię publiczną.

O 14-letnią Hirut stara się pewien mężczyzna, ale zostaje odrzucony przez rodzinę dziewczyny. Odwołuje się zatem do lokalnej tradycji i porywa wybrankę. Żeby dziewczyna nie miała odwrotu od zamążpójścia, gwałci ją - tym samym zhańbiona Hirut nie może liczyć na wsparcie nawet ze strony rodziny. Dziewczyna w rozpaczy zabija niedoszłego męża. Zostaje aresztowana i czekają ją dwa procesy. Jeden zapada na wiejskim zebraniu rady starszych. Jej wyroki ferowane są w oparciu o tradycyjne rozumienie prawa, które nakazuje karać wedle zasady wet za wet. Prawo stanowione nie daje Hirut większych szans, bo sam fakt, że to kobieta zabiła mężczyznę, choćby w samoobronie, wrogo nastawia do niej męskich przedstawicieli aparatu sprawiedliwości.

Ambitna prawniczka, która podejmuje się stanąć po stronie skrzywdzonej dziewczyny stoi zatem na straconej z góry pozycji. Chyba, że zdoła udowodnić, iż w chwili popełnienia czynu sprawczyni była niepełnoletnia. Ale jak to zrobić, kiedy nawet rodzice nie są pewni jej wieku, a żadne urzędowo potwierdzone świadectwa urodzenia w wiejskiej społeczności nie są praktykowane? Gra idzie o najwyższą stawkę, o życie Hirut, więc prawniczka stawia wszystko na jedną kartę w walce o jej ocalenie.

Difret opowiada o jednej z najstarszych tradycji Etiopii zwanej "telefa". Telefa to praktyka porwań dla małżeństwa. Ta tradycja jest wciąż żywa w wielu częściach kraju i dotyczy 40% młodych dziewcząt. W regionalnym języku amharskim "difret" oznacza jednocześnie odwagę i gwałt. 

Film zmontowała Agnieszka Glińska (Jeziorak, Polskie gówno), autorką zdjęć jest Monika Lenczewska.

Film szczery, autentycznie wzruszający, intrygujący fabularnie. Opowieść tę ogląda się momentami jak najlepszy dramat sądowy (...). Całości dopełniają świetne zdjęcia. Stopklatka.pl


Pokaz w ramach festiwalu
Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzień 9: Daleko i blisko.

(także w ramach: AfryKamera 2015)


ZWIASTUN:




ANGELINA JOLIE poleca film: