kpb

Bab’Aziz - drogi ojciec

tytuł oryginalny: Bab’Aziz

reżyseria: Nacer Khemir
aktorzy: Parviz Shahinkhou, Maryam Hamid, Golshifteh Farahani

czas trwania: 96 min.
produkcja: Francja/Iran/Niemcy/Szwajcaria/Tunezja/Węgry/Wielka Brytania 2005

info: pokaz specjalny

Kazan Golden Minbar Film Festival: najlepszy film pełnometrażowy
Fajr Film Festival: Kryształowy Fenix
Muscat Film Festival: Złoty Sztylet

Niekończącą się pustynię przemierzają dwaj dziwni wędrowcy. Ishtar, pełna energii kilkuletnia dziewczynka i jej stary niewidomy dziadek - opiekun, przewodnik i mistrz. Celem ich pielgrzymki jest wielki zjazd derwiszów, który odbywa się raz na trzydzieści lat. Miejsce spotkania jest jednak tajemnicą. Pielgrzymi, którzy chcą trafić na święto derwiszów, muszą kierować się sercem i wiarą, wsłuchiwać w odwieczną ciszę, a wtedy pustynia sama wskaże im drogę. W swojej wędrówce spotykają innych pielgrzymów, a Bab'Aziz snuje niezwykłe opowieści, żeby pomóc dziewczynce zapomnieć o zmęczeniu i palącym słońcu. Wreszcie pustynia otwiera się i wskazuje miejsce spotkania.

Zrealizowany na piaszczystych terenach Iranu i Tunezji filmowy poemat Nacera Khemira, tunezyjskiego powieściopisarza, reżysera i twórcy sztuk wizualnych, to uniwersalna opowieść o tęsknocie i dążeniu. Poprzednie filmy Khemira nagrodzone zostały na festiwalach w Locarno, Namur, Nantes i Walencji. Bab'Aziz, pokazany po raz pierwszy na Vancouver International Film Festival, urzekł krytyków i publiczność znakomitą grą aktorów-amatorów (zwłaszcza małej Maryam Hamid kreującej postać Ishtar).

Atutami Bab'Aziz są oryginalne, spokojne kadry Mohmouda Kalariego (wcześniej współpracował m.in. z Abbasem Kiarostamim i Mohsenem Makhmalbafem) oraz hipnotyzująca muzyka Armanda Amara, kompozytora-amatora, którego warsztat wyrasta z tradycyjnej i klasycznej muzyki Indii, Kuby oraz Iranu.

Współautorem scenariusza jest Tonino Guerra, nieżyjąca już legenda kina, scenarzysta takich filmów jak Pszczelarz (1985) Angelopoulosa, Amarcord (1973) Felliniego, Powiększenie (1966) i Przygoda (1960) w reżyserii Antonioniego.

pokaz specjalny w ramach wydarzenia: Sufizm, Rumi i wolność duszy.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share