54. KFF: Noc etiud studenckich 1 (27 maja)
|
NOC ETIUD STUDENCKICH (1) | STUDENT FILMS NIGHT (1), 246'
NIEZŁOMNI | UNBREAKABLES
reż.|dir. Adrian Apanel, Miłosz Sakowski, PL 2014, 18’ (dok.)
Roman i Stefan żyją ze sprzedaży złomu. Łączy ich nie tylko psujący się raz po raz dziecięcy wózek - ich narzędzie pracy - ale też przyjaźń. Pogodny dzień, w którym przeszukując okoliczne przydomowe podwórka, śmietniska i parkingi dokonują pewnego intratnego znaleziska, dla jednego z nich nie skończy się jednak pomyślnie. Wartko opowiedziana obyczajowa historia z suspensem, a jednocześnie ciepły portret ludzi, którzy - aby przeżyć dzień - działają nie zawsze uczciwie, a czasem na granicy prawa.
(opis na stronie KFF)
BYK | BULL
reż.|dir. Paweł Maj, PL 2013, 11’ (fab.)
Zwyczajna wizyta w supermarkecie może okazać się dla młodego chłopaka sprawdzianem męskości i własnej wartości, a perwersja przerwanego erotycznego snu o dziewczynie może znaleźć ujście w realnym świecie. Pełna napięcia historia, w której ważne życiowe kwestie omawiane są na tle półek z jogurtami i chipsami. Grozę sytuacji uratuje jednak groteskowe, lecz oczyszczające zakończenie. Zamiast krwi poleje się czerwony barszcz, zamiast kary chłopak dostanie jedynie nauczkę.
(opis na stronie KFF)
MOKO
reż.|dir. Marta Szymańska, PL 2013, 4’ (anim.)
Inspirowana sztuką i kulturą Polinezji animacja w dynamiczny sposób opowiada lokalną wersję mitu o stworzeniu świata. Monochromatyczna, oscylująca odcieniami sepii i ochry impresja plastyczno-muzyczna, gdzie geometryczne kształty tradycyjnych ornamentów przeplatają się z burzliwą historią prakochanków. Feeria barw, kształtów i dźwięków układa się w powtarzalny rytm i nadaje całości transowy charakter.
(opis na stronie KFF)
KOLAUDACJA | THIS FILM HAS BEEN APPROVED
reż.|dir. P.Bernaś, Ł.Borowski, G.Brzozowski, P.Capała, A.Duraj, D.Gackowski, P.Janicki, E.Kubarska, J.P.Matuszyński, M.Mironowicz, N.Pawłowska, J.Popławska, K.Sacha, P.Sadziński, M.Szymkow, B.Swiderski, M.Wąsik, PL, 24’ (dok.)
ARENA
reż.|dir. Martin Rath, PL 2013, 23’ (fab.)
Młody autostopowicz włóczy się po górach. Nie ma sprecyzowanego planu ani celu podróży. Zaproszony przez przypadkowo napotkanego mężczyznę spędza noc w przyczepie. Żyjący na odludzi samotnik fascynuje go na tyle, że postanawia zostać na dłużej. Czy jednak uda mu się wykazać hartem ducha w trudnym i dzikim miejscu, jakim są góry i wyjść bez szwanku w konfrontacji z twardością zasad zamieszkujących tam ludzi? Dla niego będzie to prawdziwa próba fizycznej siły - ale i charakteru.
(opis na stronie KFF)
PLAŻA | THE BEACH
reż.|dir. Krysia Rachwał, 2014 PL, 8’ (dok.)
Upalny letni dzień, plaża nad rzeką. Spalone słońcem ciała kobiet świadczą o końcówce wakacji. Sielski nastrój z dala od miejskiego gwaru, pluskające się beztrosko w rzece dzieci i stare fotografie nastrajają trzy koleżanki do wspomnień i nostalgicznej podróży do czasów pierwszych miłości. Wiele się zmieniło, niektórzy odeszli już na zawsze, ale plaża, na której flirtowały, plotkowały i odpoczywały przed laty, pozostała taka sama.
(opis na stronie KFF)
A ŁODŹ I TAK ZOSTANIE | AND LODZ STAYS ANYWAY
reż.|dir. Marcin Podolec, PL 2014, 7’ (anim.)
Zwykłe odwiedziny dawno nie widzianego przyjaciela są dla dwóch mężczyzn pretekstem do spaceru ulicami Łodzi. Lekko odrealniona wycieczka po mniej znanych miejscach i ulicach pokazuje koloryt miasta. To także podróż w czasie - stare neony, nieczynny osiedlowy bar czy zapomniany lunapark to relikty tego, co już odeszło. Jednak to właśnie te miejsca zachowują charakter portretowanego w czerni i bieli miasta.
(opis na stronie KFF)
JUTTA I JA | JUTTA AND ME
reż.|dir. Maciej Cendrowski, PL 2014, 33’ (dok.)
Maciej Cendrowski, młody student reżyserii, pomaga w poszukiwaniach Stefanii Cendrowskiej - Polki, która podczas II wojny światowej ukrywała żydowską dziewczynkę, Juttę. Ta ostatnia, obecnie starsza pani, chce uhonorować Stefanię tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata“. Reżyser podejrzewa, że Stefania może być siostrą jego pradziadka. Podczas poszukiwań nie tylko poznaje historię Jutty, ale także odkrywa sekrety swojej własnej rodziny. Nazwisko nie jest jedynym elementem, który okazuje się łączyć przeszłość z teraźniejszością.
(opis na stronie KFF)
GALERIA | S MALL PORTRAITS
reż.|dir. A. Byrska, W. Bilska, M. Filipowicz, B. Frosztęga Kmiecik, A. Kopacz, M. Kossowski, P. Suskiewicz, M. Szcześniak, W. Szymańska, S. Topor, PL 2013, 21’ (dok.)
W galerii handlowej, jak w mikro-świecie, skupia się życie współczesnych Polaków: przychodzą po zakupy, ale przynoszą też własne bagaże - miłość, nadzieję, smutek, samotność. Nieporadny chłopak-podrywacz ugania się za dziewczynami, zakochana para robi sobie zdjęcia w automacie, bezdomni przyszli się ogrzać, a przy okazji poczytać książki w księgarni, ochroniarz opowiada koledze o tym, jak trudno ułożyć sobie życie. Wszystko to obserwowane jest oczami żywego manekina z okna wystawowego.
(opis na stronie KFF)
INWIGILO | INVIGILLO
reż.|dir. Artur Hanaj, PL 2013, 3’ (anim.)
Rutynę małomiasteczkowego życia przerywa pojawienie się telewizora. Dla bohatera to nowum, które zaciekawia i intryguje, w jego psie wzbudza jednak obawy i strach. Niebezpodstawnie, gdyż ta technologiczna nowinka okazuje się skutecznym narzędziem wpływu na społeczeństwo i kontroli nad ludźmi.
(opis na stronie KFF)
SYJAMSCY | SIAMESE
reż.|dir. Joaquin del Paso, PL 2013, 26’ (fab.)
Niesztampowo opowiedziane, ujęte w nowatorską formę dramaturgiczną dwie osobne historie pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, a jednak uzupełniają się nawzajem. On i ona są młodzi i wiele oczekują od życia, uczą się siebie nawzajem oraz bycia razem. Jednocześnie czują się inni, trochę zagubieni i nieprzystosowani do życia w społeczeństwie. Mężczyzna w średnim wieku pracujący od lat w fabryce butów, zmęczony monotonią życia postanawia podjąć radykalne kroki zarówno w pracy, jak i w domu. Drogi całej trójki w pewnym momencie się spotkają.
(opis na stronie KFF)
JEDYNE WYJŚCIE | VACANT ROOM
reż.|dir. Piotr Domalewski, PL 2014, 19’ (fab.)
Młody chłopak mieszka z matką. Życie upływa mu na klejeniu modeli samolotów i słuchaniu audycji radiowych. Niespodziewana śmierć matki pogłębia jego apatyczny stosunek do świata. Zamyka się w sobie, a zarazem barykaduje w opustoszałym mieszkaniu, którego nie jest w stanie opuścić. Za radą zaprzyjaźnionego listonosza, który jest jego jedynym kontaktem ze światem zewnętrznym, postanawia całkowicie odmienić swoje życie i wynająć pusty pokój po matce nieznajomej dziewczynie. Groteskowa tragikomedia, która kończy się przewrotnym happy endem.
(opis na stronie KFF)
WANDA
reż.|dir. Zuzanna Karpińska, PL 2014, 4’ (dok.)
Wanda Falczyńska uzdrawia ludzi przez dotyk. Bioenergoterapeutyczne zdolności odkryła w sobie już we wczesnym dzieciństwie. Jako jedenastoletnia dziewczynka uleczyła swoją mamę, potem leczyła dzieci w klasie. Obecnie jeździ po całej Polsce razem z Targami Medycyny Naturalnej i zarabia - badając, stawiając diagnozy i uzdrawiając. Jednocześnie jest bardzo religijna i swoje zdolności uważa za dar boży, który pragnie przekazać innym służąc dobrą radą i zaleceniami. Ten dar okazuje się jednak bardzo dochodowy.
(opis na stronie KFF)
LATO MIŁOŚCI | SUMMER OF LOVE
reż.|dir. Marcin Filipowicz, PL 2014, 23’ (fab.)
Zamknięta w jednym czasie i miejscu historia, w której podjęte raz decyzje stają się nieodwracalne. Chłopak zostawia swoją dziewczynę na leśnym odludziu, by tam mogła oswoić się z nową i niespodziewaną dla niej sytuacją, w jakiej oboje się znaleźli. Czy autorefleksja doprowadzi ją do pozytywnych wniosków? Czy dla tej pary wciąż jeszcze możliwe jest tytułowe lato miłości?
(opis na stronie KFF)
NIEWIDZIALNE | INVISIBLE
reż.|dir. Zofia Pręgowska, PL 2013, 22’ (dok.)
Pani Krystyna, prawie dziewięćdziesięcioletnia staruszka, mieszka samotnie w małym mieszkaniu otoczona książkami i dziesiątkami zapisanych przez siebie zeszytów, w których notuje nieustannie przychodzące jej do głowy wiersze. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że pani Krystyna jest prawie zupełnie niewidoma. Dzięki pomocy innych przekazuje swoją wizję świata, który wciąż ją zachwyca. W międzyczasie przygotowuje się do ważnego wyjazdu na konkurs recytatorski, podczas którego ma nadzieję podzielić się swymi wierszami z publicznością.
(opis na stronie KFF)
Pokaz w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Fotos: Moko, reż. Marta Szymańska