kpb

Dagny

tytuł oryginalny: Dagny

reżyseria: Haakon Sandøy
aktorzy: Lise Fjeldstad, Daniel Olbrychski

czas trwania: 85 min.
produkcja: Norwegia/Polska 1976

info: pokaz specjalny

Film Dagny zrealizowany został w 1976 roku w koprodukcji norwesko-polskiej przez pochodzącego z Norwegii absolwenta łódzkiej Filmówki.

Przedstawia burzliwe dzieje miłości pięknej norweskiej pisarki Dagny Juel oraz „proroka" polskiego modernizmu Stanisława Przybyszewskiego (Daniel Olbrychski). 
 
Wszystko to w interesująco przedstawionej dekadenckiej atmosferze końca dziewiętnastego wieku. Pośród akcji rozgrywającej się w Berlinie, Warszawie, Lwowie, Tbilisi znalazł się także epizod krakowski, w tym mieście bowiem zaproponowano Przybyszewskiemu redagowanie działu literackiego cenionego pisma „Życie”. Jesienią 1898 roku Dagny przybyła do Krakowa, gdzie szybko stała się przedmiotem adoracji licznego grona poetów i artystów. Haakon Sandøy w swym biograficznym filmie ukazał Dagny jako kobietę pociągającą, pełną magicznego uroku, uwielbianą przez mężczyzn i jednocześnie daleką od obyczajowej pruderii.

Główna zaletą filmu jest kreacja Lise Fjeldstad w roli Dagny. Aktorka wyposażyła swoją postać w tak wiele uroku, że instynktownie szukamy jej po ekranie, skoro tylko gdzieś zniknie - pisał po premierze jeden z krytyków. Norweskiej aktorce towarzyszy plejada polskich gwiazd - m.in. Daniel Olbrychski, Olgierd Łukasiewicz, Jerzy Radziwiłowicz i Bogusław Linda. Uwagę zwracają również piękne zdjęcia wybitnego polskiego operatora Zygmunta Samosiuka. Film został częściowo zrealizowany w Krakowie (Śródmieście, Jama Michalika).

Pokaz specjalny z udziałem reżysera.