kpb

Gry na dużym ekranie

GRY NA DUŻYM EKRANIE
- przegląd filmowy w ramach festiwalu INSTYNKT GRY!
7-13 marca 2014



PROGRAM FILMOWY:

piątek, 7 marca

19.00 INSTYNKT GRY | SPIELTREIB - polska premiera!
reż. Gregor Schnitzler, Niemcy 2013, 101’

Ten filmowy thriller powstał w oparciu o powieść znanej polskiemu czytelnikowi pisarki, Julie Zeh. Dwójka uczniów, Ada i Alev eksperymentują z uczuciami, uważając się za nihilistów, przekraczają granice, ignorują zasady. Alev uważa, że wszystko, co ludzie robią, daje się sprowadzić do gry; że ludźmi można manipulować niczym figurami w grze. W tej, którą właśnie chce rozpocząć będzie zdany na pomoc Ady. Obydwoje rozpoczynają perfidną grę, w której ofiarą staje się melancholijny nauczyciel niemieckiego i w-fu, Polak o nazwisku Smutek. Będąca dziewicą, Ada, uwodzi Smutka w sali gimnastycznej, a Alev filmuje wszystko z ukrycia.

Po projekcji spotkanie z odtwórczynią głównej roli, Michelle Barthel.

Michelle Barthel - rocznik 1993. Mimo bardzo młodego wieku jest uznaną i utytułowaną aktorką. W roku 2010 za rolę Becky w filmie telewizyjnym Keine Angst otrzymała Niemiecką Nagrodę Telewizyjną (Deutscher Fernsehpreis), potem wyróżnienie „Najlepsza Aktorka Międzynarodowa” na Międzynarodowym Festiwalu w Biarritz oraz w roku 2011 nagrodę telewizyjną Marler (Marler Fernsehpreis) przyznawaną przez Amnesty International. W roku 2011 została laureatką prestiżowej nagrody Grimme przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości telewizyjnej. Mając 20 lat, otrzymała propozycję zagrania głównej roli w produkcji kinowej. Reżyser Gregor Schitzler postanowił obsadzić ją w roli Ady w filmie Instynkt gry. Wcześniej grała w odcinkach znanej niemieckiej serii kryminalnej „Tatort”. Od najmłodszych lat tańczy, śpiewa, gra na gitarze. W roku 2012 zdała maturę w Münster, obecnie mieszka w Berlinie.


sobota, 8 marca
19.00 INDIE GAME: THE MOVIE | INDIE GAME: THE MOVIE
reż. James Swirsky, Lisanne Pajot, Kanada 2012, 94’

Dokument mówiący o życiu i pracy niezależnych twórców gier wideo: Edmunda McMillena i Tommy’ego Refenesa podczas pracy nad „SuperMeat Boy” i innych. Dowiadujemy się, w jakim stopniu emocje i przebyte doświadczenia projektanta wpływają na kształt gry. Blow pragnął odzwierciedlić swoje najskrytsze słabości i niedostatki. Mimo licznych pochwał, był świadom faktu, iż owo głębokie przesłanie nie dotarło do większości graczy. „SuperMeat Boy” stał się dla McMillena i Refenesa życiowym celem, sposobem na komunikowanie się z ludźmi poprzez grę. McMillenowi udało się odreagować prześladujące go od dzieciństwa uczucia osamotnienia i lęku przed opuszczeniem. Udało mu się to znakomicie i reakcje fanów gry były dla niego bardzo poruszające. „SuperMeat Boy” stał się absolutnym hitem i pobił zdecydowanie sukces popularnego „Braida”. Tego rodzaju gry, poprzez ogromny emocjonalny wkład projektanta, stanowią za każdym razem niezwykłe, osobiste przeżycie.


21.00 GRA | THE GAME
reż. David Fincher,USA 1997, 128’

Reżyser słynnego thrillera Siedem przenosi widza wraz z głównym bohaterem w świat bezlitosnej gry, która przyprawia o szaleństwo. Przygoda rozpoczyna się wraz z niezwykłym podarunkiem, który Nicholas van Orten, wyrachowany, chłodny emocjonalnie finansista otrzymuje na swoje 48 urodziny od brata. Koszmar zaczyna się w momencie wejścia do gry. Widz do ostatniej chwili nie ma pewności, w którym ze światów rozgrywają się wydarzenia: czy w świecie realnym, czy w grze. Tempo akcji i znakomite aktorstwo Michaela Douglasa, Seana Penna oraz Debory Kary Unger zapewniło filmowi miejsce na liście filmów kultowych i najlepszych dreszczowców.


niedziela, 9 marca
19.00 CUBE | CUBE
reż. Vincenzo Natali, Kanada 1997, 90’

Niezależny klaustrofobiczny thriller science fiction, który z czasem zyskał status filmu kultowego. Sześcioro ludzi budzi się w surrealistycznym więzieniu - zdającym się nie mieć wyjścia labiryncie połączonych ze sobą sześciennych pomieszczeń wyposażonych w śmiertelnie groźne pułapki. Gliniarz. Zawodowy złodziej. Genialna studentka matematyki. Psycholog. Mężczyzna chory na autyzm. Architekt. Żaden z nich nie wie, jak i dlaczego został uwięziony - na każdym kroku mnożą się pytania bez odpowiedzi. W obliczu zagrożenia narastają konflikty i walka o władzę. Jedno jest pewne: dopóki nie nauczą się zgodnie współpracować nad rozwiązaniem tajemnicy tej śmiertelnej pułapki, nie mają szans na przeżycie.


21.00 MADE FOR PLAY: BOARD GAMES & MODERN INDUSTRY
| MADE FOR PLAY: BOARD GAMES & MODERN INDUSTRY
reż. The Spiel (Stephen Conway), USA 2012, 44’
Film dokumentalny o LUDO FACT w Jettingen, jednej z największych na świecie wytwórni gier planszowych i karcianych. Od ponad dwudziestu lat fabryka produkuje i rozprowadza na cały świat różnego rodzaju gry. Stephen Conway pokazuje skomplikowany proces od momentu narodzenia się pomysłu gry poprzez rozwinięcie koncepcji aż po gotowy produkt. Obejrzymy proces produkcji, maszyny, technologie i setki zaangażowanych osób, biorących udział w całości przedsięwzięcia. Stephen Conway (The Spiel) jest filmowcem, autorem scenariuszy, producentem, ale przede wszystkim zapalonym graczem.


poniedziałek, 10 marca
19.00 LOGIN2LIFE - PRAWDZIWE ŻYCIE W SIECI | LOGIN2LIFE
reż. Daniel Moshel, Austria/Niemcy 2011, 86’

Daniel Moshel jest znakomitym, wielokrotnie już nagradzanym reżyserem oraz namiętnym graczem. Inspiracje do filmu, w którym chodzi nie o grę jako czystą rozrywkę, lecz jako sposób na życie, czerpał z własnych obserwacji. Kamera przygląda się siedmiu osobom o różnym stopniu niepełnosprawności: na przedmieściach Denver, w slumsach Pekinu, w Berlinie i Marsylii, którzy dzięki istnieniu alternatywnej, wirtualnej rzeczywistości mogą „zalogować się” z powrotem w życiu. Ten wyjątkowy świat jest światem bez barier, który daje im możliwość dokonywania tego, co w rzeczywistym świecie pozostaje poza ich zasięgiem. Ich niepełnosprawność nie jest widoczna, dzięki czemu mogą być traktowani na równi z innymi. Ich życie staje się pełnowartościowe.


21.00 REVOLVER | REVOLVER
reż. Guy Ritchie, Francja/USA/Wielka Brytania 2005, 115’

Czarna komedia kryminalna mistrza gatunku Guya Ritchiego, twórcy Przekrętu i Porachunków. Trzymający w napięciu, rozgrywający się w męskim środowisku przestępczym thriller gangsterski. Gra rządzi się przedziwnymi zasadami i jedynie dzięki owym osobliwym regułom można ją wygrać. Bohater filmu, oszust, Jake Green, opanował w więzieniu technikę wygrywania, nazwaną „Formułą”, dzięki której jest w stanie wygrać w każdą grę. Nauczył się jej od współwięźniów: mistrza szachowego i oszusta. Obydwum udało się zbiec z więzienia, zostawiając Jake’ a swojemu losowi i rabując jego przestępcze łupy. Po kolejnych dwóch latach odsiadki, Jake stara się zbić na nowo majątek. Reguły gry pozostają jednak niezgłębione.


wtorek, 11 marca
19.00 SIÓDMA PIECZĘĆ | DET SJUNDE INSEGLET
reż. Ingmar Bergman, Szwecja 1957, 96’

Nagroda Specjalna Jury na MFF w Cannes
Fascynująca, mistrzowska, rozgrywająca się w niesamowitej średniowiecznej scenerii, przypowieść filozoficzna, zainspirowana obrazem XIV-wiecznego artysty, Albertusa Pictora. Śmierć grająca w szachy. Powracający w rodzinne strony z krucjaty do Ziemi Świętej rycerz Antonius Block i jego giermek Jöns, zastają kraj pustoszony przez liczne plagi i katastrofy. Wszędzie towarzyszy im Śmierć. Szalejąca zaraza zbiera okrutne żniwo. Bohaterowie obserwują pochody biczowników, spotykają przerażoną dziewczynę, posądzaną o konszachty z szatanem, której grozi spalenie na stosie. Jedynie napotkana rodzina kuglarzy wydaje się być szczęśliwa w tym straszliwym świecie. Po tej podróży rycerz spodziewa się otrzymać odpowiedź na pytania o rzeczy ostateczne, o sens życia, znaleźć dowody na istnienie Boga. Ponieważ nie otrzymuje od Boga żadnych widomych znaków, zwraca się ku Śmierci. Ta podejmuje wyzwanie, proponując Blockowi partię szachów, w której stawką będzie jego życie.


21.00 NOWELA SZACHOWA | SCHACHNOVELLE
reż. Gerd Oswald, Niemcy 1960, 103’

Interesujący film w znakomitej obsadzie, powstał w oparciu o opowiadanie Stefana Zweiga Nowela szachowa. Akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej na statku płynącym z Nowego Jorku do Buenos Aires. Austriacki adwokat, administrator majątków kościelnych, jest śledzony przez Gestapo. Jeszcze przed aneksją Austrii pomagał on w wywiezieniu i ukryciu przed nazistami skarbów narodowych. Teraz Gestapo usiłuje wydostać od niego informację o miejscu ich ukrycia. Będąc w izolacji, aby nie popaść w obłęd, rozgrywa regularnie sam na sam partie szachów. Na statku spotyka szachowego mistrza świata, z którym rozpoczyna rozgrywkę.


środa, 12 marca
19.00 CHIŃSKA RULETKA | CHINESISCHES ROULETTE
reż. Rainer Werner Fassbinder, Francja/Niemcy 1976, 96’

Gorzki film niemieckiego enfant terrible lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego stulecia. W rodzinie, o prowokującym nazwisku Christ, panuje atmosfera zdrady, emocjonalna oziębłość, brak zainteresowania upośledzonym ruchowo dzieckiem. Gerhard Christ, zamożny biznesmen, wyjeżdża z domu, mówiąc żonie, że leci do Oslo w interesach. Naprawdę jednak wyjeżdża ze swoją francuską kochanką do rodzinnego zamku na wsi. Jednocześnie, korzystając z wyjazdu męża, do zamku zjeżdża żona Gerharda - Ariane ze swoim kochankiem. Oprócz nich przyjeżdża też kaleka córka gospodarzy z opiekunką. Okazuje się, że to nie przypadek - to właśnie ona zorganizowała ów osobliwy zjazd. Dziewczyna proponuje wszystkim dziwaczną grę - psychodramę, właśnie tytułową „chińską ruletkę”. Fassbinder poszukiwał i prowokował, był twórcą skandalizującym, stojącym jednak po stronie słabszych, kochającym kino i wierzącym w jego społeczną misję.


21.00 ZESTAW FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, 79’

79-minutowy program składający się z filmów inspirowanych najróżniejszymi grami i zabawami. filmów realizowanych techniką poklatkową zostanie zaprezentowany osobisty ukłon szwajcarskiego artysty performatywnego i wideo, Guillaume Raymonda w stronę takich gier, jak Tetris, Pacman oraz Pong. W programie znajdą się także nagrodzone na festiwalu Brickfilm filmy grupy Nichtgedreht (m.in. Day of the Sun). Wydarzeniem szczególnym będzie pokaz 20-minutowego filmu z serii eksperymentalnej Futurestates - Play Davida Kaplana i absolutnego guru w dziedzinie gier, Erica Zimmermana.


czwartek, 13 marca
19.00 eXistenZ | eXistenZ
reż. David Cronenberg, Kanada/Wielka Brytania 1999, 97’

MFF w Berlinie 1999: Srebrny Niedźwiedź
Jeden z najciekawszych filmów fantastycznych lat 90., który w oryginalny sposób wykorzystuje motyw rzeczywistości wirtualnej. eXistenZ, wyreżyserowany przez Davida Cronenberga, wplątuje widzów w niebezpieczną grę i zaciera granicę między fikcją a realnością. Fabuła toczy się wokół nowej, mającej właśnie wejść na rynek gry. Projektantka, Allegra Geller, dokonuje prezentacji „eXistenZ”, w którą gra się, obsługąc organiczną konsolę, podłączoną do rdzenia kręgowego gracza za pomocą bio-portu. Cronenberg wprowadza widza w osobliwy świat, istniejący równolegle do tego, w którym żyjemy. Bohaterowie filmu znajdują się w absurdalnej rzeczywistości wirtualnej. Widz raz po raz usiłuje się odnaleźć to w normalnym, to w wirtualnym świecie, które przenikają się nawzajem. Rozgrywający „eXistenZ” bohaterowie, Allegra Geller i Ted Pikul, napędzani przez brak zaufania i obłęd, pogrążają się w pozornym świecie gry.


21.00 AKTORSKI NAŁÓG | DIE SPIELWÜTIGEN
reż. Andres Veiel, Niemcy 2004, 108’

MFF w Berlinie 2004: Nagroda Publiczności sekcji Panorama
Europejskie Nagrody Filmowe 2004: nominacja - najlepszy dokument
Niemieckie Nagrody Filmowe 2005: najlepszy dokument
Film dokumentalny, w którym reżyser przez siedem lat śledzi losy czwórki studentów szkoły aktorskiej „Ernst Busch“ w Berlinie, od egzaminów wstępnych aż po ich pierwsze samodzielne kroki w zawodzie. Andres Veiel mówi o swoich bohaterach: Obserwujemy ich zmagania. Widzimy jak starają się nie załamywać, martwiąc się o przepaść jaka istnieje między ich oczekiwaniami i możliwościami. Towarzyszymy im w poszukiwaniu własnej tożsamości, ale widzimy także ich rozwój i dojrzewanie. Pod koniec studiów stają przed najtrudniejszym egzaminem: próbą znalezienia dla siebie miejsca w zawodzie. I nagle pojawia się szereg nowych pytań. Jaka jest cena sukcesu i na czym on polega? Jak zmieniły się ich marzenia i dążenia w trakcie tych siedmiu lat?


Pokazy w ramach przeglądu GRY NA DUŻYM EKRANIE.

Bookmark and Share