kpb

53. Krakowski Festiwal Filmowy: 31 maja (piątek)

53. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
26 maja - 2 czerwca 2013


PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami:

C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska


31 maja (piątek | Friday)

C 12.00 SHORT MATTERS! 2
(78')


JUTRO BĘDZIE DOBRZE | TOMORROW WILL BE GOOD
reż. Pauline Gay, Francja 2011, 16’ (fab.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Gandawa 2012
19-letnia Mélodie i 22-letnia Céline są współlokatorkami. Żadna z nich nie miała beztroskiego dzieciństwa. Zaniedbywane i nierozumiane przez rodziny, stawiają pierwsze kroki w niełatwym dorosłym życiu.

SUPERMAN, SPIDERMAN LUB BATMAN | SUPERMAN, SPIDERMAN OR BATMAN
reż. Tudor Giurgiu, Rumunia 2011, 11’ (fab.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Valladolid 2012
Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego 2012

Idolami 5-letniego Arona, podobnie jak milionów małych chłopców na całym świecie, są komiksowi superbohaterowie. Gdyby Aron posiadł ich moc, mógłby spełnić marzenie i uratować nieuleczalnie chorą mamę.

DWA SERCA | TWO HEARTS
reż. Darren Thornton, Irlandia 2012, 17’ (fab.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Cork 2012
Lorna przebyła długą drogę do normalnego życia. Samotne macierzyństwo, walka z uzależnieniem oraz przetrwanie w zdewastowanym blokowisku wymagają grubej skóry. Pojawienie się mężczyzny z przeszłości budzi w dziewczynie dawne, niebezpieczne uczucia.

JAK ZBIERAĆ JAGODY | HOW TO PICK BERRIES
reż. Elina Talvensaari, Finlandia 2012, 19’ (dok.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Bristol 2012
Savukoski, gmina w Laponii, doświadczyła w ostatnich latach nieoczekiwanych przemian. Miejscowi producenci jagód rozpoczęli współpracę ze zbieraczami z Tajlandii, którzy szybko zmonopolizowali lokalny rynek. Czy fińska społeczność poradzi sobie z absurdami globalnej ekonomii?

AMBASADOR I JA | THE AMBASSADOR AND ME
reż. Jan Czarlewski, Szwajcaria 2011, 15’ (dok.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Angers 2012
Młody filmowiec Jan postanawia nakręcić film o własnym ojcu - polskim ambasadorze w Brukseli. Mimo wyraźnej niechęci Sławomira, który przez wzgląd na etykę wykonywanego zawodu, a po trosze także z powodów osobistych manifestuje brak zaangażowania w poczynania syna, Jan nieustannie i wytrwale tworzy filmowy portret ojca. Dokument jest doskonałą konfrontacją charakterów ojca i syna - równie niepodobnych, co nierozerwalnie ze sobą związanych.

C 14.30 GDZIEŚ W EUROPIE 5
WIERĆ KOCHANIE, WIERĆ!
| DRILL BABY DRILL
reż. Lech Kowalski, Francja 2013, 84’ (dok.)

Pewnego dnia mieszkańcy małej wioski we wschodniej Polsce odkrywają, że jeden z największych światowych koncernów energetycznych szykuje projekt wydobycia gazu łupkowego na ich terenach. Początkowo nieświadomi skutków przedsięwzięcia, mobilizują się jednak i wspólnie apelują do polityków i instytucji rządowych o wstrzymanie budowy. Sytuacja ta, zestawiona ze skutkami wydobycia gazu łupkowego w Pensylwanii, budzi refleksję na temat wpływu korporacji na demokrację oraz myśl o konieczności dokonania wyboru między zapotrzebowaniem na energię a ochroną środowiska.

N 14.45 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 10 (97')


MATKA | THE MOTHER
reż. Łukasz Ostalski, Polska 2012, 30’ (fab.)
Jak daleko jest w stanie posunąć się matka, by ochronić swoje dziecko? Czy jej poświęcenie „dla dobra sprawy” będzie takie samo, jeśli w grę wejdzie opinia publiczna i polityczna kariera? Tytułowa matka znalazła się w samym centrum dość nietypowej sytuacji, w którą wplątany jest jej syn-nieudacznik i przypadkowo poznana dziewczyna. Czy z pomocą córki zachowa zimną krew i udowodni, że wbrew pozorom to właśnie do niej należy ostatnie słowo?

MAŁE INSTRUMENTY | SMALL INSTRUMENTS
reż. Edyta Wróblewska, Polska 2013, 28' (dok.)
Dokument o zespole muzycznym Małe Instrumenty i równocześnie opowieść o wielkiej pasji i miłości do świata dźwięków. Jesteśmy świadkami powstawania najnowszej, nietypowej płyty, umieszczonej w blaszanej, dziecięcej katarynce. Poznajemy magiczny świat lidera grupy, Pawła Romańczuka, pełen barwnych dźwięków wydobywających się z instrumentów, stworzonych z najróżniejszych przedmiotów: śrubek, nakrętek, dziecięcych zabawek.

VOCUUS | VOCUUS
reż. Patryk Jurek, Polska 2012, 17’ (fab.)
Paweł jest mężczyzną w średnim wieku. Musi poradzić sobie z nową rolą życiową - po tragicznym wypadku i śmierci żony spoczęła na nim odpowiedzialność za wychowanie sześcioletniej córki. Mężczyzna jest zagubiony i nie potrafi poradzić sobie z samotnością. Także Marta tęskni za matką - i coraz bardziej zamyka się w swoim świecie. Pewnego dnia Paweł zakłada sweter żony i przytula córkę. To zmienia wszystko w ich relacji...

CZŁOWIEK Z REKLAMÓWKĄ | MAN WITH A PLASTIC BAG
reż. Jakub Polakowski, Polska 2012, 22' (dok.)
Mariusz Niemiec, tytułowy bohater filmu, to człowiek ostentacyjnie inny i oporny na wszelkie współczesne trendy. Idzie przez życie z plastykową reklamówką w ręku, a za jego plecami znajomi, rodzina i styliści przez wszystkie przypadki odmieniają słowo obciach. To nie tylko komediowa opowieść o nonkonformiście, ale także o Polsce - miejscu, gdzie niewinny zachwyt nad kolorowym światem Zachodu zmienił się z czasem w zblazowane pozerstwo.

C 17.00 RETROSPEKTYWA PAULA DRIESSENA 4 (52')


REKLAMY:
CETA BEVER: OLIFANT
(0'20), VLIEG (0'10), BUS (10'), 1965
KLM WERKKLEDING, 1965, 20”
WERELDOP WIELEN, 1965, 30”

FILMY ZREALIZOWANE Z UDZIAŁEM PAULA DRIESSENA:
SZCZĘŚLIWY KSIĄŻĘ
| THE HAPPY PRINCE
reż. Michael Mills, Kanada 1974, 25’
Film jest adaptacją opowiadania Oscara Wilde’a pod tym samym tytułem. Stojąca w centrum miasta złota statua księcia co dzień ogląda biedę i nędzę części mieszkańców. Dzięki rezolutnej jaskółce może podzielić się swoim bogactwem z potrzebującymi. Wzruszająca opowieść o miłości i poświęceniu.

ANIJAM | ANIJAM
reż. Marv Newland, Kanada 1984, 10' (anim.)
Dwudziestu dwóch animatorów z całego świata realizowało kolejne segmenty filmu nie wiedząc, jak kończy się sekwencja przygotowana przez poprzednika. Poszczególne historyjki łączy bohater – Foska.

PINK KOMKOMMER | PINK KOMKOMMER
reż. Marv Newland, Kanada 1990, 11’ (anim.)
Kolejny film zrealizowany przez zespół animatorów. Marv Newland i Paul Driessen stworzyli ścieżkę dźwiękową pełną sugestywnych odgłosów i narzucili prostą regułę: dopasujecie swoje historie do dźwięku i uczynicie je nieprzyzwoitymi. Wszak bohaterką jest starsza pani, której śnią się erotyczne sny...

WUJKOWIE I CIOTKI 2 | UNCLES&AUNTS #2
reż. Michaela Pavlátová, Holandia 1992, 4’ (anim.)
Film jest drugą częścią trylogii rodzinnej Paula Driessena. Ten odcinek zrealizowała zaprzyjaźniona z Driessenem czeska animatorka Michaela Pavlátová. Po raz kolejny oglądamy animowany album, na który składają się rodzinne zdjęcia.

N 17.30 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 11
JOANNA
| JOANNA
reż. Aneta Kopacz, Polska 2012, 45’ (dok.)

U Joanny zdiagnozowano raka. Pozostało jej tylko kilka miesięcy życia. Młoda matka obiecała swojemu pięcioletniemu synkowi, że zrobi wszystko, by żyć jak najdłużej. Robi to z niezwykłą odwagą, spokojem i godnością. W tym czasie chce nauczyć go jak najwięcej o życiu, świecie i odkrywaniu samego siebie. Dla Jasia prowadzi też blog, na którym pisze o ich wspólnej codzienności. Film w dyskretny sposób ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i Jasia.

C 19.00 SPOJRZENIE NA SZWAJCARIĘ 6
WSZĘDZIE DOBRZE, GDZIE NAS NIE MA
| A BETTER LIFE IS ELSEWHERE
reż. Rolando Colla, Szwajcaria 2012, 90’ (dok.)

Enver wypasa owce w górach Igman w Bośni i Hercegowinie. Emilio pracuje w Hawanie jako psychiatra, a po godzinach szuka ucieczki od rzeczywistości w muzyce heavy metalowej i hodowli gadów. Adrea, szwajcarska pielęgniarka, marzy o emigracji. Rolando Colla przez osiem lat obserwował zmagania trojga bohaterów z przeciwnościami losu. Niezależnie od szerokości geograficznej oraz systemu społeczno-politycznego pewne pragnienia i potrzeby okazują się uniwersalne dla wszystkich ludzi.

N 20.15 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 12 (112')


SATI | SATI
reż. Bartek Świderski, Polska 2013, 25’ (dok.)
Filmowe wspomnienie Piotra Morawskiego, zdobywcy sześciu ośmiotysięczników oraz uczestnika pierwszego w historii zimowego wejścia na Sziszapangmę, który zginął 8 kwietnia 2009 roku w Himalajach, na zboczu Dhaulagiri. Jego historia opowiedziana przez żonę himalaisty, Olgę, jest pełna i żalu i szacunku do pasji męża. Zmontowane w filmie spotkania z Olgą Morawską odbyły się na przestrzeni kilku miesięcy po śmierci męża. Pierwsze zaledwie miesiąc od tego zdarzenia.

DYŻURKA | DOCTORS’ ROOM
reż. Bożena Filas, Mieczysław Herba, Polska 2013, 35’ (dok.)
Centrum Kardiologii od kuchni. Nie widzimy pacjentów - tylko samych pracowników. Obserwujemy pracę wybitnego lekarza, profesora Andrzeja Bochenka i jego zespołu. Jakimi są ludźmi? Jakie są ich wzajemne relacje? Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami sal operacyjnych? Dyżurkę można odczytywać jako opowieść o braterstwie ludzi, którzy poświęcają się w pełni swojej pracy: dzięki temu szpital może sprawnie funkcjonować.

ALBERT CINEMA | ALBERT CINEMA
reż. Agnieszka Zwiefka, Polska 2013, 52’ (dok.)
Mieszkańcy schroniska im. Brata Alberta mają nietypową pasję - gdy tylko mogą, kręcą filmy. Jest to dla nich sposób, by krok po kroku, ujęcie po ujęciu zmieniać własne życie. Wierzą, że mogą w końcu wyjść na prostą; tak jak John Voight, który zaczynał od Nocnego kowboja, by po wielu latach zagrać w końcu papieża. Głównym bohaterem filmu jest Leszek - alkoholik, od ponad 20 lat bezdomny. Jego największym marzeniem jest spotkać się ze swoim synem. To właśnie dla niego Leszek kręci swój kolejny film.

C 21.30 OPOWIEŚCI ZE ŚWIATA 4
ŻYCIE RODZINNE
| PARTS OF A FAMILY
reż. Diego Gutiérrez, Meksyk/Holandia 2012, 83’ (dok.)

Gonzalo i Gina Guitierrez są małżeństwem od prawie pięćdziesięciu lat. Połączeni miłością "od pierwszego wejrzenia" zaręczyli się już po tygodniu znajomości, by po dwóch miesiącach wziąć ślub i osiąść na obrzeżach Mexico City. On oddał się karierze lekarskiej, a ona zajęła się wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu. Z upływem lat ich związek zmieniał się jak wskazówki zegara, którego tykanie słychać w tle filmu bardzo często. Czy synowi, który zza kamery obserwuje relacje swoich rodziców, uda się dociec prawdy o ich związku?


Pokazy w ramach 53. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO.

Bookmark and Share