kpb

53. Krakowski Festiwal Filmowy: 28 maja (wtorek)

53. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
26 maja - 2 czerwca 2013


PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami:

C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska


28 maja (wtorek |
Tuesday)

C 9.00 KIDS & YOUTH FEST 2
NIE JESTEM GWIAZDĄ ROCKA
| I AM NOT A ROCK STAR
reż. Bobbi Jo Hart, Kanada 2012, 86’ (dok.)

Przez osiem lat reżyserka śledziła losy Mariki Bournaki, utalentowanej kanadyjskiej pianistki, która rozpoczęła karierę jako dwunastolatka. Kamera - towarzysząca bohaterce podczas prób, koncertów i w różnych momentach życia rodzinnego - miała być świadkiem narodzin gwiazdy. Równolegle udało się zarejestrować proces dojrzewania młodej dziewczyny, jej nowe ambicje i rodzący się bunt, a wreszcie próbę samodzielnego znalezienia własnej drogi.

C 14.30 GDZIEŚ W EUROPIE 2 (117')


MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ W URZĘDZIE MIASTA | LOVE & DEATH IN CITY HALL
reż. Guy King, Wielka Brytania 2013, 58’ (dok.)
Wzruszające, wesołe, a czasem bolesne i zaskakujące historie ludzi, którzy opowiadają o najszczęśliwszych i najsmutniejszych wydarzenia swojego życia w urzędzie stanu cywilnego w Belfaście. W majestatycznych, neobarokowych wnętrzach rejestrują swoje nowo narodzone dzieci, pierwsze lub kolejne małżeństwa oraz zgony członków rodziny, a ich opowieści przeplatają się z historiami pracowników biura. Jesteśmy świadkami chwil radości, ale i emocjonalnych pożegnań z ukochaną osobą.

ZABAWKI | IGRUSHKI
reż. Lina Lužytė, Litwa 2012, 59’ (dok.)
Wielu mieszkańców białoruskiego Zhlobina utrzymuje się z wytwarzania i sprzedaży pluszowych zabawek. Ich jedynymi klientami są pasażerowie pociągów zatrzymujących się na stacji kolejowej. Handel maskotkami jest jednak nielegalny, konkurencja duża, a perspektyw na zmianę życia brakuje.

N 14.45 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 4 (114')


AKTOR ODNALEZIONY. MARIAN DZIĘDZIEL
| AN ACTOR FOUND. MARIAN DZIĘDZIEL
reż. Marta Węgiel, Polska 2012, 54’ (dok.)
Marian Dziędziel to aktor z wieloletnim dorobkiem artystycznym. Wychowanek krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego, Piwnicy Pod Baranami i Jamy Michalika, występował u najlepszych reżyserów filmowych i teatralnych. Jego scenicznego doświadczenia mógłby pozazdrościć mu niejeden kolega po fachu. Dlaczego więc pozostał w nim pewien niedosyt? Czy jego marzenie o prawdziwym aktorstwie się spełniło?

WIDOK KRAKOWA | VIEW OF KRAKOW
reż. Magdalena Piekorz, Polska 2012, 60’ (dok.)
Film jest częścią międzynarodowego cyklu, prezentującego literackie stolice Europy. Bohaterem polskiego odcinka jest Kraków, a dokładniej Kraków Adama Zagajewskiego. Poeta przedstawia swoje literackie miasto, wspomina mistrzów i przyjaciół, opowiada o własnej drodze twórczej. Pejzaż miasta malują w równiej mierze archiwalne materiały filmowe, dawne zdjęcia miasta, jak i współczesne obrazy miejsc i ludzi.

C 17.00 SPOJRZENIE NA SZWAJCARIĘ 2
LOT SPECJALNY. BILET BEZ POWROTU
| THE WORLD IS LIKE THAT
reż. Fernand Melgar, Szwajcaria 2011, 52’ (dok.)

MFF w Locarno 2011: Nagroda Jury Studenckiego, Nagroda Jury Ekumenicznego
Dawno temu wyjechali do Europy, by pracować na lepsze życie. Po 15, 20 latach zostają deportowani do rodzinnych krajów: Gambii, Kosowa, Senegalu, Kamerunu - do miejsc, które opuścili tak dawno, że nie mogą kojarzyć im się z domem. Rozłączone rodziny, zagubieni ojcowie, codzienna niepewność o to, co będzie jutro i... jedno marzenie, by wrócić do kraju, który ich nie chce. Tam zostawili swoją godność i swój dom.

N 17.30 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 5 (134')


ABU HARAZ | ABU HARAZ
reż. Maciej Drygas, Polska 2013, 74’ (dok.)
Abu Haraz to wioska na pustyni w Sudanie Północnym. Mieszkający tu ludzie od wieków żyją zgodnie z naturą - rytm życia wyznaczają wylewy przepływającego nieopodal Nilu. W ich surowy, a zarazem radosny świat wkracza jednak zagrożenie. Plan budowy gigantycznej tamy grozi zalaniem wioski i unicestwieniem dotychczasowej egzystencji. Protesty mieszkańców Abu Haraz nie przynoszą żadnych skutków i wysiedlenie staje się faktem. Zderzenie tradycji z postępem cywilizacyjnym po raz kolejny kończy się ludzkimi dramatami.

SZTUKA ZNIKANIA | THE ART OF DISAPPEARING
reż. Bartosz Konopka, Piotr Rosołowski, Polska 2012, 60’ (dok.)
W 1980 roku Jerzy Grotowski zaprosił do Polski Amona Frémona, jednego z najwybitniejszych kapłanów voodoo na Haiti. Po kilku miesiącach Amon zaczął chodzić własnymi ścieżkami. Jak w jego oczach wyglądała Polska lat 80.? Karnawał Solidarności? Stan wojenny? Co myślał, gdy widział długie kolejki przed sklepami, bezradny i zniewolony tłum ludzi? Spoglądamy na znane nam obrazy z nieznanej dotąd perspektywy. To metafizyczne świadectwo człowieka z odległej nam kultury.

C 19.00 SPOJRZENIE NA SZWAJCARIĘ 3
DOM DALEKO STĄD
| A HOME FAR AWAY
reż. Peter Entell, Szwajcaria 2012, 100’ (dok.)

Kiedy w połowie lat 40. XX wieku Lois Wheeler, początkująca aktorka poznała swojego przyszłego męża, Edgara Snowa, światowej sławy dziennikarza (który jako pierwszy zachodni korespondent przeprowadził wywiad z Mao Tse-tungiem), autora głośnej wówczas książki Red Star Over China, nie przypuszczała, że swój nowy dom znajdzie w Szwajcarii. Snow, oskarżony w okresie makkartyzmu o sympatie komunistyczne, zdecydował się wyemigrować z rodziną do Europy. Pół wieku później ich szwajcarski dom zostaje przeznaczony do rozbiórki. Lois, porządkując pamiątki po mężu, wraca wspomnieniami do dawnych lat.

N 20.15 NOC ETIUD STUDENCKICH 1 (211’)


DANSE MACABRE | DANSE MACABRE
reż. Małgorzata Rżanek, Polska 2012, ASP w Warszawie, 5’ (anim.)
CISZA | SILENCE
reż. Zofia Goraj, Polska 2013, WRiT UŚ, 5‘ (dok.)
8 FILMÓW O MIŁOŚCI | 8 FILMS ABOUT LOVE
reż. T. Czepiec, U. Laskowska, S. Sendyk, A. Zamęcka, O.Korotkaya, E.Podgórska, O. Apanosowicz-Katłu-bej, A. Elbanowska, Polska 2013, Szkoła Wajdy, 28‘ (dok.)
PRAWDZIWY MIÓD | REAL HONEY
reż. Sławomir Witek, Polska 2012, Gdyńska Szkoła Filmowa, 18‘ (fab.)
NASZA KLĄTWA | OUR CURSE
reż. Tomasz Śliwiński, Polska 2013, Warszawska Szkoła Filmowa, 27‘ (dok.)
BLOK | FLIP FLAT
reż. Paulina Ziółkowska, Polska 2012, PWSFTviT, 2’ (anim.)
SMUTNE POTWORY I DUŻE KSIĘŻNICZKI | SAD MONSTERS & BIG PRINCESSES
reż. Justyna Tafel, Polska 2013, PWSFTviT, 30‘ (fab.)
LECIEĆ-NIE LECIEĆ | FLY OR NOT TO FLY
reż. Aniela Gabryel, Polska 2013, PWSFTviT, 19’ (dok.)
CO SIĘ DZIEJE, GDY DZIECI NIE CHCĄ JEŚĆ ZUPY
| WHAT HAPPENS WHEN CHILDREN DON’T EAT SOUP
reż. Paweł Prewencki, Polska 2012, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, 7’ (anim.)
ERRATA | ERRATA
reż. Arek Biedrzycki, Polska 2012, WRiT UŚ, 19’ (anim.)
NIC SIĘ NIE STAŁO | NOTHING BAD HAPPENED, POLAND, NOTHING BAD HAPPENED
reż. Krysia Rachwał, Roman Statsenka, Polska 2012, Warszawska Szkoła Filmowa, 7’ (dok.)
CZŁOWIEK BEZ WŁAŚCIWOŚCI | MAN WITHOUT QUALITIES
reż. Przemysław Drążek, Polska 2013, WRiT UŚ, 30’ (fab.)
PONIEDZIAŁEK, PONIEDZIAŁEK | MONDAY, MONDAY
reż. Bartosz Białobrzeski, Mateusz Pastewka, Polska 2012, Warszawska Szkoła Filmowa, 14’ (dok.)

C 21.30 OPOWIEŚCI ZE ŚWIATA 1
CHAR... ZIEMIA NICZYJA
| CHAR... THE NO-MAN’S ISLAND
reż. Sourav Sarangi, Indie 2012, 97’ (dok.)

Char, zwana „Wyspą niczyją”, leży na pograniczu Indii i Bangladeszu. Na pozór życie płynie tu spokojnym rytmem, zakłócanym tylko siłami natury. W jednej z wiosek mieszka Rubel który, w przeciwieństwie do większości swoich rówieśników, marzy o studiach i podróży w nieznane. Jednak, jako główny żywiciel rodziny, zamiast chodzić do szkoły przemyca ryż, by później sprzedać go na „czarnym rynku”. Czy mimo przeciwności losu zdobędzie się na odwagę i zawalczy o swoje marzenia?


Pokazy w ramach 53. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO.

Bookmark and Share