kpb

53. Krakowski Festiwal Filmowy: 27 maja (poniedziałek)

53. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
26 maja - 2 czerwca 2013


PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami:

C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska


27 maja (poniedziałek | Monday)

C 9.00 KIDS & YOUTH FEST 1
COLOMBIANOS
| COLOMBIANOS
reż. Tora Mårtens, Szwecja/Finlandia 2012, 90’ (dok.)

Pablo i Fernando, kolumbijscy bracia wychowani w Szwecji, wracają po latach do rodzinnej Bogoty. Pierwszy przyjechał tu na studia medyczne, po czym ściągnął młodszego brata, by pomóc mu w zerwaniu z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Pablo nie ustaje w wysiłkach, by zorganizować Fernandowi czas i przez minimum sześć miesięcy zatrzymać go z daleka od ryzykownych sytuacji. Ich braterska relacja zostaje wystawiona na bardzo ciężką próbę.

C 14.30 GDZIEŚ W EUROPIE 1 (104')

ISLANDIA, ROK ZEROWY | ICELAND YEAR ZERO
reż. Sigurður HallmarMagnússon i Armande Chollat-Namy, Czechy/Francja/Finlandia 2012, 52’ (dok.)
W wyniku światowego kryzysu finansowego w 2008 roku trzy główne banki w Islandii upadły, tysiące ludzi straciło zainwestowane oszczędności, w kraju wzrosło bezrobocie. Dokument przedstawia historie ludzi z różnych środowisk, którzy osobiście zaznali skutków tego gospodarczego tąpnięcia. Przyzwyczajeni do wysokiego standardu życia, próbują teraz pogodzić się z nieuniknioną potrzebą ponownej oceny swoich życiowych wartości.

BECZKA ŚMIECHU. 25 LAT TAMBOURS DU BRONX
| A BARREL OF LAUGHS, 25 YEARS OF TAMBOURS DU BRONX
reż. Arnaud Lalanne, Francja 2012, 52’ (dok.)
25 lat na scenie, 26 światowych tras, 1000 koncertów, 20 tysięcy zniszczonych bębnów, 100 tysięcy połamanych pałek... Tambours du Bronx to francuska grupa kilkunastu mężczyzn grających na beczkach po ropie - miejskiej wersji bębnów Burundi - za pomocą trzonków kilofów. Niesamowita mieszanka energetycznych dźwięków, syntetycznych brzmień i rytmów, inspirowana różnymi stylami muzycznymi. Grywali na prowincjonalnych koncertach, obchodach święta 14 lipca we Francji i na największym festiwalu rockowym w Brazylii razem z grupą Sepultura. Na pewno nie są to grzeczni chłopcy.

N 14.45 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 2 (89')


CHOMIK | THE HAMSTER
reż. Bartek Ignaciuk, Polska 2012, 30' (fab.)
Pewnej nocy z okna na ostatnim piętrze kamienicy wyskakuje Przemek. Spadochron, w który jest zaopatrzony, nie chroni go przed bolesnym zderzeniem z przydomowym śmietnikiem. Przemek, ukochany chomik starszego małżeństwa, przeżył, ale rokowania nie są optymistyczne. Szybko okazuje się, że sprawcą lotniczego eksperymentu jest wnuk Krzyś. Incydent daje początek serii zabawnych zdarzeń, które ogarniają coraz większą część lokalnej społeczności.

JAK GŁĘBOKI JEST OCEAN? | HOW DEEP IS THE OCEAN?
reż. Filip Syczyński, Polska 2013, 30’ (fab.)
Czy życzenie pomyślane podczas zdmuchiwania urodzinowych świeczek może się spełnić? A jeśli tak, to jak to wytłumaczyć? Marek nie jest do końca pewien, co o tym sądzić. Tym bardziej, że w niewytłumaczalny sposób znalazł się w brzuchu wieloryba! A nie jest to taki zwykły wieloryb… Spotyka tu bowiem swojego zmarłego ojca, który przyjął miano Króla Oceanów oraz ukochaną żonę, która po ciężkiej chorobie odeszła wiele lat temu. Czy w tym surrealistycznym świecie Marek uzyska odpowiedzi na nurtujące go pytania?

FLORA I FAUNA | FLORA AND FAUNA
reż. Piotr Litwin, Polska 2013, 29’ (fab.)
Marysia, piętnastoletnia uczennica, jak co dzień wychodzi do szkoły z matką. Jednak gdy rozstają się na ulicy, nastolatka po kryjomu wsiada do samochodu mężczyzny. Razem jadą do hotelu. Jan, podstarzały nauczyciel z liceum, zawarł z Marysią umowę, którą teraz chcą zrealizować - dziewczynka za kilkaset złotych zdecydowała się sprzedać mu swoje dziewictwo. Z winy Jana do zbliżenia jednak nie dochodzi. Po południu nastolatka i mężczyzna spotykają się ponownie...

C 17.00 RETROSPEKTYWA PAULA DRIESSENA 1 (82')


ELBOWING
| ELBOWING
reż. Paul Driessen, Kanada 1980, 7’ (anim.)
W kolejce smutnych, tak samo ubranych osobników wyróżnia się jeden: kolorowo odziany, z tęczowymi pagonami. Ma radosną minę i dziwnie się zachowuje - wyciąga z kapelusza królika, gra na harmonijce, żongluje kolorowymi kulkami i... sam decyduje o swym dalszym losie.

HISTORIA MAŁEGO JOHNA BAILEY | THE STORY OF LITTLE JOHN BAILEY
reż. Paul Driessen, Holandia 1970, 6’ (anim.)
John Bailey beztrosko spaceruje po lesie. Zziębnięty, chcąc się ogrzać, rozpala ognisko, które staje się przyczyną ogromnego pożaru. Zwierzęta z przerażeniem opuszczają swe siedziby. Jednak mały John - dzięki swej wyobraźni oraz pomocy nowego przyjaciela - ugasi groźny pożar i odzyska sympatię mieszkańców lasu.

STRACONY BŁĘKIT | THE LOST BLUE
reż. Paul Driessen, Kanada 1972, 8' (anim.)
Szary smog opanowuje Ziemię. Mały chłopiec zakłada parę skrzydeł, by dowiedzieć się, że gdzieś istnieje czyste, błękitne niebo.

POWIETRZA! | AIR!
reż. Paul Driessen, Kanada 1972, 3' (anim.)
Bez tlenu nie ma życia. Zarówno na lądzie, w powietrzu, jak i w wodzie. Gdy zaczyna go brakować - wszystkie żywe istoty łapczywie chwytają każdy wdech. W końcu przestają oddychać... Nawet człowiek nie może się uchronić przed losem, jaki sam zgotował przyrodzie zanieczyszczając środowisko.

KOCIA KOŁYSKA | CAT'S CRADLE
reż. Paul Driessen, Kanada 1974, 11’ (anim.)
Utrzymana w surrealistycznej poetyce, pełna czarnego humoru i nieoczekiwanych zwrotów dramaturgicznych opowieść o wyjątkowo żarłocznym pająku, który wchłania wszystko co się rusza, doprowadzając do groźnej w skutkach katastrofy samolotowej.

STARE PUDŁO | AN OLD BOX
reż. Paul Driessen, Kanada 1975, 10’ (anim.)
Pewien biedak, grzebiąc w śmietnikach, natknął się na tajemnicze pudełko, z którego postanowił zrobić świąteczną katarynkę. Stanął ze swą bożonarodzeniową skrzyneczką na ulicy, ale nikt nie zwrócił na niego uwagi: wszyscy byli pochłonięci okazałym świątecznym kiermaszem...

DAVID | DAVID
reż. Paul Driessen, Holandia 1977, 7' (anim.)
Dawid i Goliat, czyli Mały i Duży. Duży łatwo może skrzywdzić Małego, ale bywa - jak napisano już w Biblii - i odwrotnie... Tytułowy bohater tej opowieści jest malutki, właściwie go nie widzimy, za to słyszymy reakcję innych postaci na jego wygląd i dokonania. Film nie tylko do oglądania, ale w dużym stopniu - a może przede wszystkim - do słuchania.

ZABICIE JAJA | THE KILLING OF AN EGG
reż. Paul Driessen, Holandia 1977, 3’ (anim.)
Mężczyzna siedzi przy stole. Przed nim jajko. Gdy zaczyna je obstukiwać łyżeczką, z wnętrza jajka dobywa się wzburzony głos. Uderza mocniej - głos protestu nasila się tym bardziej. Niebawem sam zmuszony będzie zachować się podobnie...

NA LĄDZIE, W WODZIE I W POWIETRZU | ON LAND, AT SEA & IN THE AIR
reż. Paul Driessen, Holandia 1980, 10' (anim.)
Na podzielonym na trzy pionowe części ekranie śledzimy równoległe, wzajemnie zazębiające się opowieści, rozgrywające się na lądzie, w wodzie i w powietrzu. W rolach głównych: ciągle niemogący się wyspać mężczyzna, upiorne ptaszysko oraz pasażerka pewnej łajby...

DOMEK NA TORACH | HOME ON THE RAILS
reż. Paul Driessen, Holandia 1981, 10’ (anim.)
Utrzymana w poetyce country, przejmująca opowieść o samotności i przemijaniu. W pustym pokoiku siedzi staruszka, robi na drutach. Słychać tykanie zegara i brzęczenie zabłąkanej muchy. Jedyną atrakcję stanowi codzienny rytuał: kiedy kobieta otwiera drzwi na przestrzał przez pokój przejeżdża... pociąg. Do czasu...

TA SAMA STARA HISTORIA | THE SAME OLD STORY
reż. Paul Driessen, Kanada 1981, 3' (anim.)
Życie jest dziwniejsze niż fikcja... - to stwierdzenie staje się bardzo prawdziwe w tym zaskakująco prostym filmie. Ta sama stara historia kończy się, zanim się zaczyna. Driessen opowiada o strachu, który jest tak stary jak ludzkość i tak nowy jak współczesność. W tej animacji rzeczywistość niebezpiecznie splata się z fantazją.

OCH, CO ZA RYCERZ | OH WHAT A KNIGHT
reż. Paul Driessen, Holandia 1982, 4’ (anim.)
Przez wertepy i skaliste wzgórza pędzi rycerz na swym rumaku, by ratować księżniczkę, która znalazła się w poważnych opałach. Pokonuje trójgłowego smoka, łatwo radzi sobie ze śmiercionośnym pająkiem oraz szczególnie złośliwą Babą Jagą. By uwolnić kobietę, musi jednak użyć szczególnego fortelu.

N 17.30 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 3 (113')


ROGALIK | ROGALIK
reż. Paweł Ziemilski, Polska 2012, 17’ (dok.)
Szkolna etiuda Pawła Ziemilskiego to unikalnym obraz polskiej prowincji. Zaledwie w kilku, brawurowo skomponowanych ujęciach odsłonięte zostaje życie mieszkańców tytułowej wsi. Autor pokazuje świat spychany zazwyczaj na margines, gdzie dominuje marazm i brak komunikacji między ludźmi. Przez ponad kwadrans błądzimy po labiryncie korytarzy i pokoi wiejskich domów, napięciu rośnie, a w naszych głowach rodzi się pytanie: kim są ci ludzie?

MUNDIAL. GRA O WSZYSTKO | MUNDIAL. THE HIGHEST STAKES
reż. Michał Bielawski, Polska 2013, 96’ (dok.)
Początek lat osiemdziesiątych w Polsce to okres bardzo burzliwy - stan wojenny, zdelegalizowanie „Solidarności”, internowania, wszechobecna cenzura... W tym klimacie piłkarska reprezentacja Polski przygotowuje się do Mistrzostw Świata w Hiszpanii w 1982 r. Jej poczynania śledzą internowani działacze „Solidarności”, dziennikarze i cenzorzy. Mundial. Gra o wszystko to bogato ilustrowana materiałami archiwalnymi porywająca opowieść o przenikaniu się świata polityki i sportu.

C 19.00 SPOJRZENIE NA SZWAJCARIĘ 1
ZIMOWI NOMADOWIE
| WINTER NOMADS
reż. Manuel von Stürler, Szwajcaria 2012, 90’ (dok.)

Europejskie Nagrody Filmowe 2012: najlepszy dokument
Para pasterzy w cztery zimowe miesiące musi przemierzyć aż 600-kilometrową drogę wzdłuż szwajcarsko-francuskiej granicy. Pascalowi i Carole towarzyszą trzy osły, cztery psy i 800 owiec. Ten oryginalny "film drogi" przedstawia codzienne zmagania dwójki nowoczesnych nomadów, którzy rzadko korzystają z dobrodziejstw współczesnej cywilizacji. Za to jak mało kto potrafią współistnieć z naturą, rozumiejąc jej prawa i porządek. Zdobywca Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej za najlepszy dokument w 2012 roku.

N 20.15 LAUREACI FESTIWALI 3
ŻOŁNIERZ NA DACHU
| SOLDIER ON THE ROOF
reż. Esther Hertog, Holandia 2012, 80' (dok.)

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie 2012: najlepszy dokument
Hebron, jako miejsce pochówku patriarchy Abrahama, jest święte zarówno dla Żydów, jak i muzułmanów czy chrześcijan. Z okalających go wzgórz rozpościera się przepiękny widok na położone u ich podnóża miasto. Jednak zamiast oazy spokoju i harmonii, jest to miejsce ścierania się dwóch kultur - arabskiej i żydowskiej - które mimo wieloletniego współistnienia nie potrafią zapewnić przyszłości swoim dzieciom, bezustannie obserwowanym przez jednostki wojskowe...

C 21.30 LAUREACI FESTIWALI 1 (117')


OJCIEC | FATHER
reż. Ivan Bogdanov, Mortiz Mayerhofer, Asparuh Petrov, Rositsa Raleva, Veljko Popovic, Dim Yagodin, Chorwacja/Niemcy/Bułgaria 2012, 16’ (anim.)
Tytułowy ojciec ma wiele twarzy - czasem jest budzącym strach wilkiem, innym razem przerażającym robotem-olbrzymem albo pijakiem siejącym popłoch i zniszczenie. Jednak mimo to u każdego z dzieci budzi te same emocje - brak miłości, poczucie odrzucenia i samotność. Te pięć przeplatających się ze sobą historii, opowiedzianych w formie animowanego dokumentu, zadaje pytanie o rolę rodziców i wpływ, jaki mają oni na kształtowanie się każdego z nas. Laureat Złotego Gołębia dla najlepszej animacji na festiwalu DokLeipzig 2012.

FILM O DZIECIAKACH I MUZYCE | A FILM ABOUT KIDS AND MUSIC
reż. Ramon Tort, Hiszpania 2012, 101’ (dok.)
Jaki jest przepis na sukces? Talent? Łut szczęścia? A może wytrwałość w dążeniu do celu? Dla pochodzącego z Barcelony dziecięcego zespołu jazzowego The Sant Andreu Jazz Band warsztat to nie wszystko. Najważniejsza jest miłość do muzyki i charyzmatyczny nauczyciel, który młodych podopiecznych wprowadza w świat jazzu i dorosłe życie. I mimo, że tylko niektórzy zdecydują się na kontynuowanie kariery muzycznej, nigdy nie utracą jednego - wiary w siebie. Zwycięzca sekcji krajowej Festiwalu Dokumentalnych Filmów Muzycznych Beefeater In-edit w Barcelonie.


Pokazy w ramach 53. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO.