MOS - 53. KFF: Konkurs krótkometrażowy 5 (27 maja: MOS2 | 30 maja: MOS1)
|
KONKURS KRÓTKOMETRAŻOWY 5 (103’)
KOCHANIE | DARLING
reż. Izabela Plucińska, Niemcy/Polska 2013, 7’ (anim.)
Czym jest utrata pamięci? W labiryncie strachu bliski staje się nieznajomym, a dom pułapką. Poruszając się po omacku, śladem znajomych przedmiotów i kształtów bohaterka stara się wrócić do życia, które kiedyś było jej własnym. Najnowsza plastelinowa animacja Izabeli Plucińskiej jest przejmującym obrazem zagubienia i wyobcowania oraz próby poskładania całości z nieprzystających do siebie fragmentów.
ALLAH JEST WIELKI | ALLAH IS GREAT
reż. Andrea Iannetta, Indie 2012, 25’ (fab.)
Bohaterem tej przewrotnej fabuły jest Frank Asmus - duński inżynier przebywający na delegacji w indyjskiej elektrowni wiatrowej. Ostatniego dnia pobytu mężczyzna poznaje Salima - lokalnego taksówkarza, który ma go bezpiecznie odwieźć na lotnisko. Długa podróż przez indyjskie bezdroża początkowo daje Frankowi wiele powodów do zadowolenia, jednak im mniej czasu zostaje do odlotu jego samolotu tym bardziej napięte stają się jego relacje z Salimem. Kiedy ostatecznie Frank spóźnia się na samolot odprawia taksówkarza bez słowa. Przyjdzie jednak moment, kiedy będzie tego żałował.
SPRAWY, O KTÓRYCH SŁYSZAŁEM W ŚRODY
| THINGS I HEARD ON WEDNESDAYS
reż. Abu Bakr Shawky, Egipt 2012, 9’ (dok.)
Kanwę dokumentu Shawkiego tworzą fotografie, do których tak chętnie pozowała egipska rodzina reżysera. Dziś zostały one jedynym śladem minionego czasu. Choć niektóre fakty, imiona i twarze zaciera czas, w pamięci zostają wciąż najbardziej dramatyczne momenty, chwile pełne strachu, niepewności czy zwykłej bezradności. Na każdym rodzinnym czy intymnym momencie swoje piętno odciska historia. Fotograficzny dokument Abu Bakra Shawkiego pokazuje jak silna jest więź, która splata ludzkie losy z historią narodu.
MAŁY STAW PRZY WIELKIM MURZE | A LITTLE POND BY THE GREAT WALL
reż. Dmitry Geller, Rosja/Chiny 2012, 6’ (anim.)
Mężczyzna pracujący przy budowie wielkiego muru spada z ciągnącego się po niebo rusztowania. Spadł, bo zapatrzył się na górujące na horyzoncie szczyty. Animacja Dmitry’ego Gellera to przywołująca echa chińskiej rewolucji kulturalnej historia marzyciela, który nie bał się odkrywać i kontemplować piękno świata mimo trudnej sytuacji politycznej. Film poświęcony jest życiu i pamięci chińskiego animatora Te Wei.
JĄKAJĄCA SIĘ MIŁOŚĆ | STAMMERING LOVE
reż. Jan Czarlewski, Szwajcaria 2012, 20’ (fab.)
23-letni Tim jest inteligentym, uroczym lecz trochę nieśmiałym chłopakiem. Gdyby nie jąkanie się cieszyłby się pewnie tak dużym zainteresowaniem płci przeciwnej jak jego przyjaciel i współlokator Walter. Biorąc sobie do serca jego rady Tim postanawia po raz kolejny przezwyciężyć swoją nieśmiałość i zbliżyć się do Victorii - dziewczyny, którą poznał na zajęciach z boksu. Jąkająca miłość Czarlewskiego, twórcy nagrodzonego na ubiegłorocznym KFF dokumentu Ambasador i ja, to ciepły film o przyjaźni, zaufaniu i rodzącym się uczuciu.
MARIA | MARIA
reż. Claudiu Mitcu, Rumunia 2012, 19’ (dok.)
Maria dożyła długich lat. Teraz, u kresu życia gromadzi się wokół niej rodzina, sąsiedzi i przyjaciele by być z nią w ostatnich momentach. Nie jest to jednak pożegnanie pełne smutku. Umierającej towarzyszą rozmowy, plotki, wspomnienia, a także śmiechy i żarty. W intymnym dokumencie Mitcu śmierć zdaje się być kompletnie oswojonym zjawiskiem oraz kolejnym, zupełnie naturalnym etapem wpisanym w odwieczny porządek świata.
MIELIZNA | SHALLOW
reż. Will Bridges, Wielka Brytania 2012, 17’ (fab.)
Wąska droga na przełaj jesiennego lasu. Richard Dove - nowo wybrany parlamentarzysta ćwiczy w samochodzie przemówienie wyborcze. Litanię wypowiadanych z wielkim przekonaniem, żarliwych obietnic przerywa telefon żony. Niespodziewanie wprost pod koła samochodu Richarda wpada mała dziewczynka. Desperacka i histeryczna próba zatarcia śladów wypadku i ukrycia ciała dziecka prawie dochodzi do skutku, gdy przed samochodem mężczyzny pojawia się matka dziewczynki prosząc polityka o pomoc w poszukiwaniach dziecka.
Fotos: Mielizna
Pokaz w ramach 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.