kpb

Sputnik nad Krakowem 2013

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:


piątek, 22 marca

19.00
KOKOKO | KOKOKO
reż. Awdotja Smirnowa, Rosja 2012, 100'

23. Festiwal „Kinotaur-2012” 2012:
najlepsza rola żeńska - Anna Michałkowa i Jana Trojanowa
6. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską:
Nagroda Specjalna Jury dla Jany Trojanowej


Bohaterkami filmu są dwie kobiety, które z pozoru nie maja ze sobą nic wspólnego. Liza jest typową przedstawicielką petersburskiej inteligencji. Pracuje w muzeum etnografii, wieczorami ogląda wiadomości na PEН-TV a w weekendy spotyka się z byłym mężem. Wika to zwyczajna kobieta z prowincji. Urlop w Sankt Petersburgu to dla bohaterki alkohol, imprezy i miłosne przygody. Spotkanie kobiet jest zderzeniem dwóch żywiołów - wody i ognia. Liza i Wika przedstawiają dwa różne oblicza współczesnej Rosji.


20.45 ALEKSANDER NEWSKI | ALEKSANDR NEWSKIJ
reż. Siergiej Eisenstein, Dmitrij Wasiljew, ZSRR 1938, 112'

Akcja toczy się w XII-wiecznej Rosji, rozbitej na feudalne części. Mocno osłabiony najazdami tatarskimi kraj zostaje napadnięty przez Zakon Krzyżacki. Niemieccy Kawalerowie Mieczowi grabią bezkarnie przygraniczne wioski, wszędzie, gdzie się pojawią, siejąc gwałt i spustoszenie. Kiedy wrogowie zbliżają się do bram Nowogrodu, jego przerażeni mieszkańcy zwracają się po pomoc do znanego z waleczności księcia Aleksandra Newskiego. Wspaniała opowieść Siergieja Eisensteina o średniowiecznym bohaterze dała genialnemu twórcy możliwość zastosowania nowatorskich rozwiązań w dziedzinie obrazu i dźwięku.


sobota, 23 marca

11.00 BARANKI DZIECIOM - BARANKI W ROSJI I:
MIŚ PUSZATEK
, reż. Fiodor Chitruk, Rosja 1969-1972, 48’
+ zajęcia plastyczne

Film jest adaptacją rosyjskiej wersji przygód Kubusia Puchatka, autorstwa Borisa Zachodera. Rosyjski Kubuś, jak i jego zagraniczni koledzy, uwielbia miód, przyjaźni się z Prosiaczkiem, Królikiem i Kłapouchym, i mieszka w Zaczarowanym Lasku. Jest wiecznym optymistą, poetą i filozofem, a także autorem wielu genialnych cytatów.


19.00 KONWÓJ
| KONVOY
reż. Aleksiej Mizgiriow, Rosja 2012, 80'

23. Otwarty Rosyjski Festiwal Filmowy „Kinotawr” w Soczi 2012:
najlepsza pierwszoplanowa rola męska - Azamat Nigmanow, najlepsza muzyka


Film przedstawia historię oficera o randze kapitana, który konwojuje dezertera do jednostki wojskowej. Bohaterowie spędzają w Moskwie 24 godziny. Są tam świadkami licznych sytuacji, które ukazują realia życia we współczesnej metropolii. Wspólna podróż wpłynie na los dwojga żołnierzy.


20.45 SOLARIS | SOLARIS
reż. Andriej Tarkowski, ZSRR 1972, 165’

MFF w Cannes 1972 - Specjalna Nagroda Jury i Nagroda Jury Ekumenicznego
MFF w Karlowych Warach 1972 - Nagroda FIPRESCI
MF w Panamie 1973: najlepsza rola żeńska - Natalia Bondarczuk


Solaris to planeta, która materializuje obraz tych, z kim nie jesteśmy w stanie się rozstać w swoich myślach, uczuciach, życzeniach, bez względu na to, jakiego rodzaju są to uczucia: miłość, żal, czy poczucie winy. Solaris nie więzi, ale i nie wypuszcza swoich gości. W dużej mierze film stanowi połączenie fantastyki z rozmyślaniami o kosmosie, Ziemi, człowieku, sumieniu, życiu, śmierci oraz odpowiedzialności. Ekranizacja wybitnej powieści science-fiction Stanisława Lema w reżyserii Andrieja Tarkowskiego.


niedziela, 24 marca

11.00 BARANKI DZIECIOM - BARANKI W ROSJI II:
CZEBURASZEK
, reż. Roman Kaczanow, Rosja 1969-1983, 66’
+ zajęcia plastyczne

Czeburaszek to nieznane światu stworzenie z wielkimi uszami. Czeburaszek zostaje znaleziony w kartonie z pomarańczami, przywiezionym do wielkiego miasta. Spotyka Krokodyla Gienę, który zostaje jego najlepszym przyjacielem. Razem poszukują nowych kolegów i pomagają innym czynić świat lepszym. Przeszkadzają im w tym złośliwa starucha Szapoklak i jej domowy szczurek Łariska.


19.00 PALACZ | KOCHEGAR
reż. Aleksiej Bałabanow, Rosja 2010, 87'

II Nagroda na 5. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską 2011

Trzynasty film fabularny Aleksieja Bałabanowa, uwielbianego i jednocześnie kontrowersyjnego rosyjskiego reżysera, twórcy filmów, które weszły do kanonu rosyjskiej kultury przełomu XX i XXI w. Petersburg, połowa lat 90. XX w. W starej kotłowni na obrzeżach miasta mieszka milczący Jakut, weteran wojny w Afganistanie, major w stanie spoczynku. Teraz, po powrocie z wojny, pracuje jako palacz. W czasie wolnym, na rozklekotanej maszynie do pisania, nieporadnie pisze swoją opowieść o ruskim rozbójniku. Jednak, mimo stanu odosobnienia, który zapewnia obskurna kotłownia, weterana odwiedzają najróżniejsi goście.


20.45 WNIEBOWSTĄPIENIE | WOSCHOŻDIENIJE
reż. Łarysa Szepitko, ZSRR 1976,111'

MFF w Berlinie 1977: Złoty Niedźwiedź
Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI), Nagroda Katolickiego Biura Filmowego (OCIC)


Białoruś. Zima 1942 roku. Ciężkie boje toczone przez oddziały partyzanckie dziesiątkują ludzi. Dowódca jednego z oddziałów wysyła dwóch żołnierzy po żywność. Kiedy Rybak i Sotnikow docierają do wsi okazuje się, że pozostały po niej tylko zgliszcza. Po dotarciu do następnej wsi Sotnikow trawiony gorączką i wyczerpany atakami kaszlu traci siły na powrót do oddziału. Jednak Rybak skłania go do wyruszenia w drogę powrotną. Tam napotykają Niemców. Sotnikow zostaje ranny, ale mimo tego udaje im się dotrzeć do chaty Demczychy... Wspaniale ascetyczny w swej czarno-białej formie obraz, który wprost iskrzy trudnym do zniesienia napięciem. Jego finałowe sceny uznawane są przez niektórych za jedne z najdoskonalszych i najbardziej emocjonujących w europejskim kinie ostatnich kilku dekad.


poniedziałek, 25 marca

19.00 BEDUIN
| BEDOUIN
reż. Igor Wołoszyn, Rosja 2011, 90'

Córka Rity choruje na białaczkę. W celu uzyskania niezbędnej sumy pieniędzy na leczenie Rita jedzie do Rosji, aby zostać matką zastępczą - surogatką. Według umowy surogatka nie może opuszczać miasta, a obiecane pieniądze są wypłacane w równych ratach przez cały okres ciąży. Rita nie zdążyła zdobyć pieniędzy na dalsze leczenie, którego nie można przerywać. Poszukiwanie dawcy i zaplanowana operacja przeszczepu szpiku kostnego wymaga szybkich decyzji. Bezradność lekarzy wobec choroby zmusza Ritę do zrobienia kolejnego szalonego kroku. Przez przypadek dowiaduje się, że w Jordanii podobne choroby leczą mlekiem wielbłąda. Jordania staje się jej ostatnią nadzieją. Rita zabiera córkę i leci z nią do kraju, który zmienia w ich życiu wszystko.


20.45 WUJASZEK WANIA | DIADIA WANIA
reż. Andriej Konczałowski, ZSRR 1971,104'

Srebrna Muszla na MFF w San Sebastian 1971

Profesor Aleksandr Sieriebriakow ze swoją młodą żoną, Heleną, przybywa do majątku ziemskiego, odziedziczonego po pierwszej żonie i zarządzanego przez jej brata, Iwana Wojnickiego. Profesor chce sprzedać posiadłość, Wojnicki kocha się zaś skrycie w jego żonie, którą na miejscu uwodzi przyjaciel rodziny - dr Astrow. W nim z kolei zakochana jest córka profesora - Sonia. W tej dusznej atmosferze prowincji, pośród wzajemnych żalów i tłumionych namiętności dojdzie wkrótce do dramatycznego wybuchu skrywanych emocji... Film Andrieja Konczałowskiego należy do żelaznej klasyki kina radzieckiego i jest najwybitniejszą adaptacją Czechowa na ekranie.


wtorek, 26 marca

19.00 JA
| JA
reż. Igor Wołoszyn, Rosja 2009, 89'

Nagroda za zdjęcia XX Rosyjskiego Festiwalu Filmowego Kinotawr w Soczi 2010
III Nagroda Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską 2010


Bohater filmu, młody chłopak z prowincji, przygodę z narkotykami zaczął już w dzieciństwie. Jego znajomi to głównie narkomani, przestępcy, punkowcy. Chłopak w wolnych chwilach pisze awangardowe sztuki teatralne. Aby uciec przed poborem do wojska, daje się zamknąć w szpitalu psychiatrycznym. Pobyt tam to gorzka lekcja życia: przymusowe leczenie, utarczki z sanitariuszami, halucynacje. Życie w "domu wariatów" przeplata się z kołaczącymi się w jego głowie wspomnieniami z dzieciństwa, w którym centralne miejsce zajmuje Guru o pseudonimie Rumun - zabójca i narkoman... Film Ja to portret straconego pokolenia lat 90-tych, pogrążonego w narkotykach i zagubionego w kryminalnej rzeczywistości ówczesnej Rosji.


20.45 NIECH ŻYJE MEKSYK! | ¡QUÉ VIVA MÉXICO!
reż. Siergiej Eisenstein, Meksyk/USA/ZSRR 1979, 87’

Nieukończone dzieło Siergieja Eisensteina, niezwykły formalnie dokument o meksykańskiej kulturze i polityce. Rekonstrukcja filmu dokonana w 1979 roku przez Grigorija Aleksandrowa miała być w założeniu jak najwierniejsza oryginalnej wersji Eisensteina. Film jest zbiorem sześć epizodów ukazujących tysiąclecie osobliwej kultury meksykańskiej. Eisenstein stworzył wstrząsający portret dramatycznego zderzenia pomiędzy starożytną cywilizacją Majów a hiszpańskimi konkwistadorami oraz obraz modernistycznej mitologii Rewolucji Meksykańskiej z początku XX wieku.


środa, 27 marca

19.00 CIELEC
| TIELEC
reż. Aleksander Sokurow, Rosja 2001, 95'

Bohaterem Cielca jest wódz bolszewickiej rewolucji, Włodzimierz Ilicz Lenin. Cielec nie jest sensacyjną historią, obfitującą w zaskakujące zwroty akcji, dramatyczne wydarzenia i niezwykłych bohaterów. Ekranu nie zapełniają odważni rewolucjoniści zdobywający Pałac Zimowy, nie ma scen wieców, płomiennych przemówień czy egzekucji cara i innych wrogów ludu. Przez większość filmu widzowie obserwują zmęczonego starca, któremu każdy ruch sprawia coraz większą trudność, a jego umysł coraz bardziej go zawodzi. Druga część trylogii rosyjskiego mistrza Aleksandra Sokurowa poświęcona "władcom absolutnym" XX wieku. Pierwszą Sokurow poświęcił osobie Hitlera (Moloch), a trzecią - cesarza Hirohito (Słońce).


20.45 IDŹ I PATRZ | IDI I SMOTRI
reż. Elem Klimow, ZSRR 1985,145'

Nagroda Główna na 25.MFF w Avellino, Włochy 1985
„Złota Nagroda” i Nagroda FIPRESCI na MFF w Moskwie 1985


Oparty na faktach film Elema Klimowa odwołuje się do Chatyńskiej opowieści Alesja Adamowicza z 1971 roku. To jeden z najbardziej przerażających obrazów o wojnie. Bohaterem filmu jest szesnastoletni Flora, który wyrusza do lasu, żeby pomóc partyzanom. Na początku jest niemal dzieckiem. Po przerażających doświadczeniach wojennych, bardzo szybko dorasta, a potem wręcz się starzeje. Wojna zniekształca jego delikatne, dziecięce rysy. Zmieniona twarz Flory staje się odzwierciedleniem wojny.


czwartek, 28 marca

19.00 TEŻ CHCĘ
| JA TOŻE HOCZU
reż. Aleksiej Bałabanow, Rosja 2012, 89’

Najnowszy film Aleksieja Bałabanowa (Ładunek 200, Palacz). Film opowiada historię podróży pięciorga osób - Bandyty, jego przyjaciela Matwieja i starszego ojca, Muzyka oraz pięknej, młodej dziewczyny. Wybierają się oni razem na poszukiwanie Dzwonnicy Szczęścia, która według wierzeń znajduje się gdzieś między Sankt Petersburgiem a Ugliczem, w pobliżu opuszczonej elektrowni atomowej. Mówi się, że Dzwonnica „zabiera” ludzi, spełniając ich marzenia. Ale nie wszystkich. Każdy z jadących ciemnym, dużym samochodem wierzy, że Dzwonnica „zabierze” właśnie jego i pozwoli osiągnąć mu wieczne szczęście.


20.45 KALINA CZERWONA | KALINA KRASNAJA
reż. Wasilij Szukszyn, ZSRR 1973, 110'

Ostatni i najlepszy film Wasilija Szukszyna. Poruszająca opowieść o cenie jaką się płaci za niewierność. Bohater filmu, Jegor Prokudin jest recydywistą. Po wyjściu z obozu pracy, gdzie odbywał karę za kradzieże, pierwsze dni wolności spędza na pijaństwie, w poszukiwaniu łatwego zapomnienia. Ale nie opuszcza go przejmująca świadomość zagubienia, zachował zdolność refleksji nad sobą i czystość osądu moralnego. Szansę rozpoczęcia nowego życia daje Jegorowi miłość. Pod wpływem Luby wraca na wieś, do rodziców. Zaczyna pracować jako traktorzysta. Pewnego dnia zjawiają się dawni przyjaciele Jegora...

filmy w wersji oryginalnej z polskimi napisami


SPUTNIK NAD KRAKOWEM 2013


ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share