MFF w Cannes 1986: Nagroda Specjalna Jury, Nagroda FIPRESCI, Nagroda Jury Ekumenicznego
Ostatni film Andrieja Tarkowskiego, artystystyczny testament wybitnego rosyjskiego reżysera. Dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, wielowymiarowa i ponadczasowa opowieść o współczesnym człowieku.
W dzień pięćdziesiątych urodzin Aleksandra (Erland Josephson), szwedzkiego intelektualisty, w jego domu na wyspie Gotland odwiedzają go rodzina i przyjaciele. Spokój domowników zakłóca wiadomość o wybuchu kolejnej wojny światowej i możliwości ataku nuklearnego. Alexander składa przysięgę Bogu: ofiaruje swoje życie, aby ocalić świat.
Ofiarowanie wchodzi w dialog z twórczością Ingmara Bergmana, innego wielkiego europejskiego 'metafizyka'. Operatorem filmu jest stały współpracownik autora Siódmej pieczęci, Sven Nykvist, któremu asystuje jeden z synów Bergmana. W roli głównej wystąpił Erland Josephson (Fanny i Aleksander, Szepty i krzyki). Film kręcono w okolicy wyspy Farö, na której mieszkał i pracował Bergman.
Reżyser o filmie: „Chciałem pokazać, że można powrócić do życia poprzez odzyskanie więzi z samym sobą, odkrycie źródła duchowego. Osiągnięcie tego rodzaju autonomii duchowej, kiedy to przestajemy cenić tylko wartości materialne, kiedy wyzwalamy się z rąk społeczeństwa, drogi - jednej z wielu - umożliwia zdolność do poświęcenia swojego życia w ofierze”.
Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 4: Odkrywanie tajemnic.