Chwała dziwkom
tytuł oryginalny:
Whores’ Glory
reżyseria: Michael Glawogger
czas trwania:
114 min. |
MFF w Wenecji 2011: Wyróżnienie Specjalne Jury sekcji Orizzonti
Nominacja do Nagrody Griersona Brytyjskiego Instytutu Filmowego 2011
Trzy kraje, trzy języki, trzy religie świata i jedna, najstarsza profesja - prostytucja.
W Tajlandii prostytutki czekają na klientów za szklanymi lustrami weneckimi, w których zalotnie przeglądają się, nie widząc kto je ogląda. Mizdrzą się, jakby brały udział w konkursie na miss prostytutek. W Bangladeszu mężczyźni udają się do brudnych slumsów, gdzie tanie kobiety lekkich obyczajów realizują ich seksualne marzenia. Z kolei w Meksyku prostytutki modlą się do Świętej Pani Śmierci, aby ta uchroniła ich od nieszczęść i zguby.
Chwała dziwkom to trzecia część filmowej trylogii Michaela Glawoggera, poświęcona globalizacji oraz relacji człowieka i środowiska, w którym przyszło mu żyć (pierwsza część - Megamiasta, 1998; druga - Śmierć człowieka pracy, 2005).
Film zachwyca poziomem i jakością zdjęć, pięknymi, przepełnionymi emocjami obrazami oraz znakomitą, nastrojową ścieżką dźwiękową, zawierającą utwory m.in. PJ Harvey, Tricky’ego, CocoRosie oraz Antony & The Johnsons. Pomimo że reżyser w sposób werystyczny pokazuje nam życie prostytutek, jak również przedstawia ich stosunek do wykonywanego zawodu, konfrontując wypowiedzi kobiet i ich klientów, film unika publicystyki. Zamiast łatwych ocen reżyser podsuwa nam własne spostrzeżenia na temat wpływu, jaki wywierają na świat komercja i globalizacja.
Reżyser o temacie filmu: „Zawsze czułem, że prostytucja nie polega tylko na płaceniu komuś za seks. To byłoby zbyt proste. (...) Chciałem pokazać coś więcej, zobrazować co tak naprawdę tkwi w sercu, umyśle i duszy ludzi, którzy umawiają się na płatny seks”.
„Siłą wyrazu, bezwzględnością mówienia prawdy o ludzkim upodleniu w imię nieosiągalnego szczęscia film nie odbiega daleko od najlepszych osiągnięć austriackich fabularzystów”. Janusz Wróblewski, Polityka
„Fascynująca i poruszająca Chwała dziwkom to nie tylko ciekawa formalnie i bardzo odważna wypowiedź na temat prostytucji, lecz również interesujący przykład artystycznego uszlachetnienia kobiet i ich ciała.” Screen Daily
Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 5: Kobiece sekrety.
ZWIASTUN: