52. Krakowski Festiwal Filmowy: 2 czerwca
|
52. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
28 maja - 2 czerwca 2012
PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami:
C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska
sobota, 2 czerwca
C 12.00 SHORT MATTERS! (102')
Żywe trupy | Återfödelsen | The Unliving
reż. Hugo Lilja, Szwecja 2010, 28’ (fab.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Rotterdam 2011
Trzydzieści lat po inwazji zombie ludzie zaczęli udomawiać i wykorzystywać żywe trupy jako tanią siłę roboczą. Młoda para łowców mutantów – Katrin i Mark – zmaga się z codziennością swojej pracy, z krwawymi eksperymentami z lobotomią i ze swoim związkiem.
Milcząca rzeka | Apele tac | Silent River
reż. Anca Miruna Lăzărescu, Niemcy/Rumunia 2011, 30’ (fab.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Tampere 2011
Rumunia, rok 1986. Gregor i Vali planują nielegalnie opuścić kraj, przepływając rzekę. Gregor stawia jeden warunek - nikt nie może się o tym dowiedzieć. W trakcie ucieczki okazuje się, że Vali nie dotrzymał słowa i zamierza przekroczyć granicę z kimś jeszcze.
Paparazzi | Paparazzi
reż. Piotr Bernaś, Polska 2011, 30’ (dok.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Krakow 2011
Film dokumentuje życie polskiego paparazzo, który tak samo jak jego zachodni koledzy tropi sławnych i bogatych, polując na sensację. Ale polskie gwiazdy, w przeciwieństwie do tych z Los Angeles, prowadzą nudne życie. Dlatego paparazzo, skuszony wielkimi pieniędzmi, postanawia zagrać o naprawdę wysoką stawkę.
Wielki wyścig | La Gran Carrera | The Great Race
reż. Kote Camacho, Hiszpania 2011, 7’ (fab.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Grimstad 2011
Rok 1914, Lasarte. Na torze wyścigowym zostaje w zagadkowy sposób popełniona masowa zbrodnia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by śledzić wyścig najlepszych koni na świecie w biegu o nagrodę.
Niedziela | Dimanches | Sundays
reż. Valery Rosier, Belgia 2011, 16’ (fab.)
Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Vila do Conde 2011
Oczekiwane przez cały tydzień niedziele najczęściej przepełnione są nudą. Wypełnianie wolnych chwil przez lenistwo, nicnierobienie albo nadrabianie domowych zaległości prowadzą do refleksji nad upływającym czasem.
C 14.30 GDZIEŚ W EUROPIE (83')
Ulises | Los Ulises
reż. Agata Maciaszek, Alberto Garcia Ortiz, Hiszpania 2011, 83’ (dok.)
Grupa emigrantów z Pendżabu opuściła Indie w poszukiwaniu lepszego losu. Przebyli tysiące kilometrów przez Azję i Afrykę, ale utknęli u wrót wyśnionej Europy. Od prawie dwóch lat żyją w zawieszeniu, uwięzieni na skrawku hiszpańskiej ziemi, w enklawie Ceuta na wybrzeżu marokańskim. Teoretycznie w Europie, praktycznie w pułapce, czekają na decyzję władz, która zakończy ich odyseję. Kamera towarzyszy im w codziennej walce o przetrwanie, zagląda w pełne tęsknoty serca, które mimo wszystko potrafią zachować nadzieję.
N 15.30 PANORAMA FILMU POLSKIEGO (75')
Krakowiaczek ci ja... | Blinky & Me
reż. Tomasz Magierski, Polska/USA 2012, 75’ (dok.)
Starszy pan Yoram Gross rusza w podróż sentymentalną, by pokazać swym wnuczkom ukochane rodzinne miasto Kraków, ale i opowiedzieć o traumatycznych przeżyciach czasu Holocaustu. Ten powrót do przeszłości uzmysławia wpatrzonym w dziadka dzieciom ścisłe związki biografii "Disneya australijskiej animacji" z jego twórczością. Niezwykła kariera twórcy nie byłaby możliwa bez przemożnej chęci przetrwania, pogody ducha i poczucia humoru frywolnego chłopca, którą niegdysiejszy mały Jerzyk zachował do dziś.
C 17.00 SPOJRZENIE NA WŁOCHY (75')
Lato Giacomo | L'estate di Giacomo | Summer Of Giacomo - premiera polska
reż. Alessandro Comodin, Włochy 2011, 75’ (dok.)
N 18.15 PANORAMA FILMU POLSKIEGO (89')
Podróż z bagażem podręcznym | Journey With Hand Luggage - premiera światowa
reż. Arek Biedrzycki, Polska 2012, 29’ (fab.)
Coming out po polsku | Coming Out Polish Style
reż. Sławomir Grünberg, Katka Reszke, Polska/USA 2011, 60’ (dok.)
Jeszcze 10 lat temu taki film nie mógłby w Polsce powstać. A nawet gdyby powstał, nie byłoby w nim tak wielkiej otwartości w mówieniu o doświadczeniach związanych z ujawnieniem własnej orientacji seksualnej. Dziś homoseksualny coming out jest udziałem nie tylko ludzi znanych (takich jak występujący w filmie Robert Biedroń, Tomasz Raczek czy Maciej Nowak), ale i zwykłych Polaków, którzy coraz śmielej "wychodzą z szafy". Zmienia się również polskie społeczeństwo, powoli ucząc się tolerancji.
C 19.30 RETROSPEKTYWA HELENY TŘEŠTÍKOVEJ (82')
Marcela | Marcela
reż. Helena Třeštíková, Czechy 2007, 82’ (dok.)
Bohaterka wystąpiła w jednej z części cyklu Małżeńskie etiudy. Rozwiodła się już w roku 1982, nie był to jednak koniec spraw sądowych pomiędzy małżonkami, ani też koniec spotkań i kłótni. Samotnie wychowuje córkę Ivanę oraz Tomáša, nadpobudliwego syna z drugiego związku. Próbuje znaleźć pracę dla siebie i córki oraz bardziej odpowiednie mieszkanie - i ułożyć sobie życie. Pewnego dnia córka ginie w dziwnych okolicznościach.
Film nagrodzony jako najlepszy dokument europejski na festiwalu w Sewilli.
N 20.45 PANORAMA FILMU POLSKIEGO (95')
Moskwa od świtu do zmierzchu | Moscow From Dawn Till Dusk - premiera światowa
opieka Mirosław Dembiński, Maciej Drygas, praca zbiorowa, Polska 2011, 51’ (dok.)
Jeden z pięciu filmów zrealizowanych w ramach projektu "Świat od świtu do zmierzchu". Młodzi filmowcy kierują swe kamery na mieszkańców stolicy Rosji, portretując dzień z życia metropolii. Na obraz miasta złożą się krótkie wizyty w metrze, na posterunku policji, wśród emigrantów z Afganistanu, w dyskotece, a nawet w cerkwi. Wśród bohaterów znajdzie się szeroka reprezentacja zawodów: od robotnika po dziennikarza. Opiekę artystyczną nad filmem sprawowali Maciej Drygas, Andrzej Musiał i Mateusz Werner.
Kijów od świtu do zmierzchu | Kiev From Dawn Till Dusk - premiera światowa
opieka Mirosław Dembiński, Maciej Drygas, praca zbiorowa, Polska 2011, 44’ (dok.)
Kolejny z pięciu filmów zrealizowanych w ramach projektu "Świat od świtu do zmierzchu". Odmienna od pozostałych koncepcja nawiązuje do legendarnego Rejsu Marka Piwowskiego. Bohaterów zaproszono na statek, który płynie rzeką Dniepr. Jest wśród nich pop oraz oligarcha, młodzi muzycy i stary weteran wojenny, młoda para przed ślubem... Jak w kalejdoskopie przewijają się wątki i problemy, kreśląc śmieszny i ciepły zarazem obraz miasta. Opiekę artystyczną nad filmem sprawowali Jacek Bławut, Marcel Łoziński i Vita Żelakeviciute.
C 22.00 DŹWIĘKI MUZYKI (97')
Anda Union | Anda Union From The Steppes to The City
reż. Tim Pearce, Sophie Lascelles, Marc Tiley, Wielka Brytania 2011, 97’ (dok.)
Grupa młodych mongolskich muzyków odbywa daleką podróż poprzez zapomniane stepy najdalszych zakątków Chin. Chcą poznać tajemnicę i korzenie swojej pięknej muzyki. Film celebruje tę pasję: poprzez muzykę poznajemy poruszające historie przedstawiające intymność życia pasterskiego, ale również surowe realia miasta. Muzycy będą musieli zagrać zarówno dla garstki rdzennych mieszkańców jak i dla dwutysięcznej publiczności. Obowiązkowa pozycja dla miłośników world music.
Fotos: Anda Union
Pokazy w ramach 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.