kpb

52. Krakowski Festiwal Filmowy: 1 czerwca

52. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
28 maja - 2 czerwca 2012

PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami:

C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska


piątek, 1 czerwca

C 12.00
SHORT MATTERS! (107')
Berik | Berik
reż. Daniel Joseph Borgman, Dania 2012, 16’ (fab.)

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Gandawa 2011
Pewnego dnia niewidomy Berik o silnie zdeformowanej twarzy przypadkowo poznaje swojego sąsiada - jedenastoletniego Adila, prześladowanego przez kolegów z podwórka. Silna potrzeba przyjaźni i wewnętrzny sprzeciw wobec nietolerancji łączy ich losy.

Wielkie słowa małych dzieci | Små barn, stora ord | Little Children, Big Words
reż. Lisa James Larsson, Szwecja 2010, 12’ (fab.)

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Valladolid 2011
Wyznanie małego Alexa o tym, kim chce zostać kiedy dorośnie, wywiązuje w jego klasie krępującą dyskusję na temat nieznanego słowa. Jednocześnie odsłania smutną historię nauczycielki, która w delikatny sposób próbuje wytłumaczyć dzieciom sens nowo poznanego wyrazu.

Incydent w banku | Händelse vid bank | Incident by a Bank
reż. Ruben Östlund, Szwecja 2010, 12’ (fab.)

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Cork 2011
Zrealizowany jedną kamerą, bez żadnych cięć, opierający się na bliskich i dalekich planach film wciąga nas w historię napadu na bank. Jesteśmy niemymi świadkami sytuacji, obserwując sposób, w jaki ludzie reagują na to, co niespodziewane.

Derby | Derby
reż. Paul Negoescu, Rumunia 2010, 15’ (fab.)

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Bristol 2011
Mircea jest ojcem dorastającej nastolatki. Pewnego dnia, ku jego niezadowoleniu, dziewczynę odwiedza w domu jej chłopak. W trakcie wspólnego obiadu podejrzliwy ojciec rozpoczyna krępującą rozmowę. Na domiar wszystkiego chłopak jest fanem innego zespołu piłki nożnej niż on.

Jessi | Jessi
reż. Mariejosephin Schneider, Niemcy 2010, 31’ (fab.)

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Angers 2011
Jedenastoletnia Jessi wychowuje się w rodzinie zastępczej. Raz na jakiś czas odwiedza swoją matkę w więzieniu i spotyka się ze starszą siostrą. Szukając swojego miejsca na ziemi, ucieka do rodzinnego domu na wsi.

Wilki | I lupi | The Wolves
reż. Alberto De Michele, Włochy/Holandia 2010, 17’ (dok.)

Nominacja EFA dla filmu krótkometrażowego Rotterdam 2011
Wilki
to grupa mężczyzn w średnim wieku, żyjących na północy Włoch. Zawodowo zajmują się napadami na banki, domy i sklepy, ale kradną tylko i wyłącznie w czasie mglistej nocy.

C 14.30 GDZIEŚ W EUROPIE (85')
Unijny biznes | The Brussels Business
reż. Friedrich Moser, Matthieu Lietaert , Austria/Belgia 2011, 85’ (dok.)

We wczesnych latach 90. ubiegłego wieku dwóch młodych mężczyzn zainteresowało się wpływem lobbingu na decyzje w Unii Europejskiej. Jeden z nich został aktywistą i rozpoczął walkę z lobbującymi grupami, drugi stał się wysoko wykwalifikowanym lobbystą pracującym dla 40 ponadnarodowych korporacji. Reżyserzy filmu towarzyszą im po latach. Kto zarządza jedną z najmocniejszych gospodarek świata? Kiedyś mówiło się, że w demokracji jedna osoba to jedna myśl. Ile jest warta jedna myśl w Brukseli?

N 15.30 PANORAMA FILMU POLSKIEGO (94')
Walc z Miłoszem
| Waltz With Miłosz - premiera światowa
reż. Joanna Helander, Bo Persson, Polska/Szwecja 2011, 36’ (dok.)


Tala od różańca | Tala Of The Rosary
reż. Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński, Polska 2012, 58’ (dok.)

92-letnia dziś Natalia Rolleczek była barwną postacią życia literackiego czasów PRL-u. Jej głośna powieść Drewniany różaniec z 1953 roku, przeniesiona potem na ekran przez Ewę i Czesława Petelskich, została wykorzystana jako narzędzie stalinowskiej propagandy skierowanej przeciwko Kościołowi katolickiemu. Film jest portretem kontrowersyjnej pisarki, zaprzyjaźnionej z Karolem Wojtyłą, deklarującej swoją wiarę, a jednocześnie krytykowanej za przynależność do tak zwanej "czerwonej burżuazji".

C 17.00 SPOJRZENIE NA WŁOCHY (84')
Spowiedź mordercy | El Sicario. Room 164
reż. Gianfranco Rosi, Włochy/Francja 2010, 84’ (dok.)

Brudny świat narkotykowych karteli w meksykańskim Juárez - najbardziej ogarniętym przemocą mieście świata - widziany oczyma byłego sicario. Film demonstruje metody działania płatnego mordercy, który przez dwadzieścia lat współpracy z mafią wyspecjalizował się w porwaniach i torturach, a przede wszystkim - wypracował w sobie bezwzględne posłuszeństwo względem swojego patrona. Film przedstawia anatomię zbrodni i odkrywa jej przerażające etapy. Dokąd prowadzą kolejne stopnie wtajemniczenia? Czy za zimną perfekcją jeszcze coś się kryje?

N 18.15 PANORAMA FILMU POLSKIEGO (106')
Golfista
| The Golfer
reż. Andrzej Titkow, Polska 2011, 53’ (dok.)

Bohaterem filmu jest Stanisław Aronson, warszawiak pochodzący z zamożnej, zasymilowanej rodziny żydowskiej. Podczas wojny był żołnierzem elitarnej jednostki Kedywu "Kolegium A". Brał udział w wielu akcjach sabotażowych i dywersyjnych, walczył w Powstaniu Warszawskim. By uniknąć prześladowań ze strony UB, uciekł do Izraela, gdzie brał udział w wojnach izraelsko-arabskich. Film przybliża postać Aronsona, który opowiada o swoim życiu - i wyborach, których musiał dokonać.

Ida Haendel, wiem skąd jestem | Ida Haendel, This Is My Heritage
reż. Christine Jezior, Polska/Niemcy 2011, 54’ (dok.)

Ida Haendel, światowej sławy skrzypaczka, piękną polszczyzną opowiada historię swojego życia, które począwszy od narodzin było zawsze związane z Polską. Mimo że wiele lat spędziła za granicą, czuje niezwykły sentyment do kraju, dzięki któremu - jak mówi - osiągnęła tak wiele. Wspomnienia artystki ilustrowane są zdjęciami z rodzinnego archiwum, archiwaliami filmowymi oraz wypowiedziami przyjaciół i ludzi sztuki. Tłem tej fascynującej opowieści jest oczywiście muzyka w wykonaniu samej bohaterki.

C 19.30 RETROSPEKTYWA HELENY TŘEŠTÍKOVEJ (90')
Katka | Katka
reż. Helena Třeštíková, Czechy 2010, 90’ (dok.)

Reżyserka poświęciła bohaterce dwa filmy. Kiedy Katka miała 19 lat, jej historia (choć nie film W pułapce) była jedną z wielu - opowieścią o przeżyciach uzależnionej nastolatki. Na tym etapie była jeszcze szansa jej powrotu do normalnej egzystencji. Dawał ją pobyt we wspólnocie terapeutycznej. Po latach jest już wrakiem człowieka i ruiną kobiety. Zbyt słaba, by walczyć z nałogiem, podporządkowuje mu wszystko, sprzedaje siebie, kradnie. Czy macierzyństwo poprowadzi ją ku jeszcze jednej próbie odmiany swojego losu?

N 20.45 NOC ETIUD STUDENCKICH (145')
WRiTV UŚ

(Nasza zima zła)

Bracia | Brothers
reż. Szymon Jakubowski, Polska 2011, 25’ (fab.)
Nasza zima zła | Our Winter Bad
reż. Grzegorz Zariczny, Polska 2012, 23’ (fab.)
Zegarmistrz | The Watchmaker
reż. Maciej Kawalski, Polska 2011, 10’ (fab.)
Kobieta za ladą | A Lady Behind A Counter
reż. Maciej Kawalski, Polska 2011, 9’ (dok.)
Nocny portier | The Night Porter
reż. Paulina Nurkowska, Polska 2012, 12’ (fab.)
Święto Zmarłych | Halloween
reż. Aleksandra Terpińska, Polska 2011, 17’ (fab.)
Echo | Echo
reż. Marcin Filipowicz, Polska 2011, 20’ (fab.)

C 22.00 DŹWIĘKI MUZYKI (82')
Nie ufaj. Nie bój się. Nie proś

| No Trust. No Fear. Ask Nothing. On the Myth of Russian Gangster Chanson
reż. Peter Rippl, Niemcy/Rosja 2012, 82’ (dok.)

Fenomen pieśni błatnej funkcjonuje w Rosji już od ponad stu lat. Jej twórcami byli kryminaliści i więźniowie obozów pracy, w czasach Związku Radzieckiego tworzący własną subkulturę. Szybko jednak "błatniaki" przeniknęły poza mury więzień i łagrów, trafiając do nieoficjalnego obiegu. W czasach represji i cenzury były wyrazem społecznego gniewu, ale również i dziś mają swoich wiernych odbiorców. Do związków swojej muzyki z błatną pieśnią przyznają się przedstawiciele różnych stylistyk, zaś w szczególności rosyjskiego hip hopu.

Fotos: Spowiedź mordercy

Pokazy w ramach 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.