kpb

Sponsoring

tytuł oryginalny: Elles

reżyseria: Małgorzata Szumowska
aktorzy: Juliette Binoche, Joanna Kulig, Anaïs Demoustier, Krystyna Janda, Andrzej Chyra

czas trwania: 96 min.
produkcja: Polska/Francja/Niemcy 2011
premiera: 2012-02-17

Nagroda aktorska w Gdyni 2012 i Orzeł 2013 za rolę Joanny Kulig
36. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Toronto 2011
62. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale 2012

Sceny z życia paryskich studentek dorabiających sobie prostytucją - w obiektywie Małgorzaty Szumowskiej, autorki 33 scen z życia.

Anna (Juliette Binoche), dobrze sytuowana dziennikarka, przygotowuje artykuł na temat prostytucji wśród studentek. W trakcie pracy nad materiałem poznaje dwie dziewczyny - Charlotte (Anaïs Demoustier) oraz Alicję (Joanna Kulig), które wprowadzają ją w świat płatnej miłości. Odstręczający, ale też - ku zaskoczeniu Anny - na swój sposób pociągający.

W roli głównej ikona światowego kina i laureatka Oscara Juliette Binoche. W filmie wystąpili także polscy aktorzy: Joanna Kulig (Nieulotne, Kobieta z Piątej Dzielnicy, Środa czwartek rano), Krystyna Janda, Andrzej Chyra.

Reżyserka o filmie: „Jest faktem, że dla niektórych młodych studentek prostytucja stała się źródłem finansowania edukacji we Francji. W mediach ten temat obarczony jest z jednej strony moralnym potępieniem, z drugiej voyeuryczną ciekawością. (...) My chcieliśmy potraktować prostytucję wśród studentek przez pryzmat emocjonalności, seksualności kobiet. (...) Bez osądzania kogokolwiek”.

„Wnikliwy portret kobiecej seksualności we wszystkich jej aspektach jest najlepszym dowodem na to, że właśnie w Sponsoringu wielki talent Szumowskiej w pełni rozkwitł”. Piers Handling, dyrektor Festiwalu Filmowego w Toronto

„Binoche w każdej scenie olśniewa inteligencją” Variety

„Imponująca talentem Joanna Kulig i niebywała Anaïs Demoustier... Juliette Binoche bryluje w każdej scenie” Studio Cine Live

„Inteligentnie skonstruowany, zrealizowany z klasą" Studio Cine Live

(także w ramach Letnie Tanie Kinobranie 2013, tydzień 5: Kobiece sekrety)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share