kpb

Pewnego razu w Anatolii

tytuł oryginalny: Bir zamanlar Anadolu'da

reżyseria: Nuri Bilge Ceylan
aktorzy: Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan, Fırat Tanış, Ercan Kesal

czas trwania: 150 min.
produkcja: Turcja/Bośnia i Hercegowina 2010
premiera: 2012-03-23

MFF w Cannes 2011 - Grand Prix

Najpiękniejszy film w konkursie festiwalu w Cannes 2011. Wyróżnione Grand Prix Pewnego razu w Anatolii sprawia wrażenie kryminału. To zapis poszukiwań zwłok zamordowanego mężczyzny, którego oprawca był zbyt pijany, by zapamiętać, gdzie zakopał ciało. Nie wiemy, kto, jak i dlaczego zabił. Jednak kulisy zbrodni szybko schodzą na drugi plan. W chłodnej opowieści o podróży policjantów, prokuratora, lekarza i podejrzanego, najistotniejsze stają się relacje między bohaterami, ich pozornie nieznaczące uwagi, urwane rozmowy.

Reżyser rysuje wyrazisty obraz tureckiego społeczeństwa. Są tu tematy znane już z filmów twórców z tego kraju: rozdarcie między wartościami Wschodu i Zachodu czy starcie tradycji z nowoczesnością. Opierając się na prawdziwej historii, Ceylan tworzy też uniwersalną opowieść o moralności. W Pewnego razu w Anatolii bezduszne procedury i oficjalne kodeksy rozmijają się z rzeczywistością, a bohaterowie miotają się wśród sprzecznych oczekiwań otoczenia. Kryminał zamienia się w mocne kino społeczne.

Nuri Bilge Ceylan to jeden z najwybitniejszych współczesnych reżyserów europejskich. Jego trzy pierwsze filmy - Miasteczko, Majowa chandra i Uzak (wyróżniony Grand Prix w Cannes oraz nagrodą aktorską) - z udziałem tych samych aktorów tworzą trylogię o prowincji i ucieczce od niej. W Klimatach Ceylan obsadził siebie i żonę w opowieści o kryzysie pary. Trzy małpy przyniosły mu nagrodę za reżyserię w Cannes za rodzinny dramat o zdradzie.

Nuri Bilge Ceylan: „Jako syn urzędnika z małego miasteczka znam prowincjonalne realia bardzo dobrze. Widziałem codzienne, małe walki o władzę i wzajemne podkopywanie się. Ale też ból i niespełnienie, które ci ludzie nosili w sobie".

„Ceylan w
Pewnego razu w Anatolii buduje mroczny antykryminał. Wychodzi od zbrodni, ale prowadzone nocą poszukiwania ciała zamordowanego mężczyzny są zaprzeczeniem kina akcji - toczą się wolno, monotonnie i odsłaniają podwójność tureckiej rzeczywistości zawieszonej między tym, co oficjalne, i tym, co ukryte." Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza

„Bohaterowie próbują odkryć, jak w czasie przyjacielskiej eskapady alkoholowej doszło do zbrodni. Ale Ceylan w inteligentny sposób odwraca problem. W rozmowach prokuratora, policjanta i zbrodniarza, w delikatny, ale wyrazisty sposób, odtwarza społeczny krajobraz tureckiej prowincji. Zamkniętej, pogrążonej w biurokracji i urzędniczej mentalności."
Krzysztof Kwiatkowski, Newsweek

„Znakomity film, z pewnością jeden z najlepszych z tegorocznych Nowych Horyzontów. (...) Pewnego razu w Anatolii jest powolną historią rozciągniętą na blisko trzy godziny - ale Ceylan doprowadził do perfekcji przekazywanie ważnych prawd między wierszami."
Konrad Wągrowski, Esensja

Film prezentowany w ramach cyklu
Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 4: Odkrywanie tajemnic.

Film był także prezentowany w ramach projektu Nowe Horyzonty Tournée.


ZWIASTUN: