Złoty Niedźwiedź i nagroda FIPRESCI dla Victora Sjöströma na MFF w Berlinie w 1958 r., Złoty Glob dla najlepszego filmu obcojęzycznego w 1960 r., Nagroda Włoskiej Krytyki Filmowej na MFF w Wenecji w 1958 r., nominacja do Oscara za najlepszy scenariusz w 1960 r.
Tam, gdzie rosną poziomki to niezwykle subtelne i osobiste studium przemijania zrealizowane przez zaledwie 37-letniego reżysera.
80-letni profesor Borga jedzie z synową ze Sztokholmu do Lund na obchody swego jubileuszu naukowego. Podróż staje się dla niego wędrówką przez obszary pamięci, refleksją nad życiem i stosunkami z ludźmi. Bohater przywołuje we wspomnieniach swoją pierwszą niespełnioną miłość, nieudane małżeństwo, trudne ojcostwo. Bliskość śmierci sprawia, że Borg uświadamia sobie, iż apodyktycznością, chłodem i obojętnością odgrodził się murem od innych, skazał się na rozpaczliwą samotność. Czy w trakcie podróży dostąpi symbolicznego oczyszczenia?
W postać profesora Borga wcielił się legendarny reżyser, mentor i twórca słynnej szkoły szwedzkiej, Victor Sjöström, i jak mówi sam Bergman „zawładnął (...) tekstem - przerobił go na swoją modłę, włożył weń własne doświadczenia: udrękę, mizantropię, wyobcowanie, brutalność, smutek, strach, samotność, chłód, ciepło, szorstkość i chandrę.”
Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 6: Między młodością a dojrzałością.