kpb

Letnie Tanie Kinobranie: Między dobrem a złem

WAKCYJNY PRZEGLĄD FILMOWY
LETNIE TANIE KINOBRANIE po 6 zł

2 lipca - 2 września 2010


TYDZIEŃ 4: 23-29 lipca 20104th WEEK: July 16-22 
MIĘDZY DOBREM A ZŁEM // BETWEEN GOOD AND EVIL 

zobacz lub pobierz program ramowy na Tydzień 4. - TUTAJ

W programie
:

(N) - Sala Niebieska
(C) - Sala Czerwona


ANTYCHRYST | ANTICHRIST
reż. Lars von Trier, Dania/ Szwecja/ Francja/ Niemcy/ Polska/ Włochy 2009, 100’ EN

Pokazy:
- piątek, 23 lipca, godz. 17.00 (C)
- niedziela, 25 lipca, godz. 16.00 (N)
- poniedziałek, 26 lipca, godz. 22.00 (N)
MFF w Cannes 2009: nagroda aktorska dla Charlotte Gainsbourg
Willem Dafoe (Ostatnie kuszenie Chrystusa, Spiderman) i Charlotte Gainsbourg (21 gramów, Jak we śnie) w szokującym horrorze twórcy kultowego Królestwa i Przełamując fale Larsa von Triera. Niesamowite zdjęcia Anthony'ego Dod Mantle, nagrodzonego Oscarem za film Slumdog. Milioner z ulicy, przełomowe efekty specjalne studia Platige Image w rewolucyjnym i prowokującym filmie grozy.
Światowej sławy psychiatra i jego młoda żona, badająca historie czarownic w średniowieczu, wyjeżdżają do domu na odludziu, by zaszyć się przed światem i zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami. Zamiast ukojenia znajdą tam jednak niszczycielską moc sięgającą początków świata. Będą musieli stawić czoła potężnej i przerażającej sile, z której istnienia nie zdawali sobie sprawy.

AŻ POLEJE SIĘ KREW | THERE WILL BE BLOOD
reż. Paul Thomas Anderson, USA 2007, 158’ EN

Pokazy:
- piątek, 23 lipca, godz. 18.00 (N)
- sobota, 24 lipca, godz. 14.30 (C)
- niedziela, 25 lipca, godz. 21.00 (C)
Oscary 2008: najlepsze zdjęcia - Robert Elswit, najlepszy aktor - Daniel Day-Lewis
- nominacje, m.in.: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz adaptowany - Paul Thomas Anderson
MFF w Berlinie 2008: Srebrny Niedźwiedź - najlepszy reżyser
nagroda za szczególne dokonania artystyczne - Jonny Greenwood za muzykę do filmu
Znakomity film amerykańskiego reżysera Paula Thomasa Andersona (Magnolia, Boogie Nights, Lewy sercowy). Aż poleje się krew przez niektórych krytyków określany mianem "nawiedzonego arcydzieła" przenosi nas do Ameryki przełomu XIX i XX wieku. Na spalonej słońcem ziemi Kalifornii dochodzi do konfrontacji dwóch magnetycznych osobowości: potentata naftowego (Daniel Day-Lewis) budującego z mozołem swoje ropne imperium i charyzmatycznego kaznodziei (Paul Dano). 
Film przywołuje swoją intensywnością największą klasykę amerykańskiego kina (Obywatela Kane'a i Chciwość). Od niecodziennej, piętnastominutowej, praktycznie niemej sekwencji otwierającej, aż do niezwykłej ostatniej sceny film poraża swoim epickim wymiarem i szaleńczą kreacją Daniela Day-Lewisa, nagrodzonego za swoją rolę m.in. Oscarem, Złotym Globem, nagrodą BAFTA. 

DOM ZŁY | DOM ZŁY
reż. Wojciech Smarzowski, Polska 2009, 105’ PL

Pokazy:
- piątek, 23 lipca, godz. 16.00 (N)
- niedziela, 25 lipca, godz. 17.05 (C)
- wtorek, 27 lipca, godz. 20.30 (N)
- środa, 28 lipca, godz. 19.00 (C)
34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2009: nagrody za reżyserię, scenariusz i montaż
17. Festiwal Plus Camerimage: Srebrna Żaba
Polskie Nagrody Filmowe Orły 2010: najlepsza reżyseria, zdjęcia, montaż i Nagroda Publiczności 
Trzymający w napięciu, doskonale skonstruowany thriller twórcy kultowego Wesela!
1978 rok. Pewnej deszczowej nocy Edward Środoń (Arkadiusz Jakubik) pojawia się przypadkowo w domu małżeństwa Dziabasów (Kinga Preis i Marian Dziędziel). Początkowa nieufność gospodarzy ustępuje miejsca tradycyjnej polskiej gościnności. Przybysz nie przypuszcza nawet, jak bardzo to spotkanie odmieni jego życie.
Po kilku latach, w tym samym domu ekipa śledcza rozpoczyna dochodzenie. W progu ponownie staje Edward Środoń. Tym razem jego wizyta nie jest przypadkowa - ma pomóc w rekonstrukcji tajemniczych zdarzeń sprzed czterech lat. Prowadzący śledztwo porucznik Mróz (Bartłomiej Topa) odkrywa, że rozwiązanie zagadki może być niebezpieczne nie tylko dla podejrzanego. Rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem. Porucznik zostanie wciągnięty w niebezpieczną grę, której stawką jest odkrycie przerażającej prawdy, na ujawnieniu której nie wszystkim jednak zależy.
W rolach głównych występują: Arkadiusz Jakubik (Wesele), Marian Dziędziel (Zero), Bartłomiej Topa (Boisko bezdomnych), Kinga Preis (Cztery noce z Anną), Katarzyna Cynke (Trzeci oficer), Sławomir Orzechowski (Kiler), Eryk Lubos (Moja krew), Robert Więckiewicz (Lejdis).

GŁÓD | HUNGER
reż. Steve McQueen, Irlandia/Wielka Brytania 2008, 96’ EN

Pokazy:
- piątek, 23 lipca, godz. 20.45 (N)
- sobota, 24 lipca, godz. 16.00 (N)
- niedziela, 25 lipca, godz. 19.00 (C)
MFF Cannes 2008: Złota Kamera za najlepszy debiut fabularny
MFF Chicago 2008: Złoty Hugo, Grand Prix
Europejskie Nagrody Filmowe 2009: Europejskie Odkrycie Roku
9. MFF Era Nowe Horyzonty: Grand Prix dla najlepszego filmu, Nagroda Krytyków Filmowych

Jedna z największych niespodzianek 2008 roku, niezwykły film nieznanego w świecie kina debiutanta, Steve'a McQueena.
Jest rok 1981. Angielska służba więzienna zawzięcie pracuje na wizerunek kata. Przetrzymywanych w swoim więzieniu bojowników IRA metodycznie odziera z człowieczeństwa. Torturują ich na zmianę: raz pałką, raz szyderczym śmiechem prosto w twarz. Nadzy, skatowani więźniowie ćwiczą w sobie "postawę wyprostowaną": protestują, odmawiają noszenia więziennych uniformów, celowo zaniedbują codzienną higienę, ostatecznie decydują się na głodówkę. 
McQueen bez zbędnych słów i fabularnych podpórek pokazuje niechlubne, rzadko wyciągane na światło dzienne fakty z najnowszej historii Anglii. Nie wdaje się w retorykę, polityczne dysputy o działalności IRA. Głód to film o przemocy, zbrodni sankcjonowanej przez aparat władzy; o banalności zła, które rodzi się wtedy, gdy człowiek czuje się jedynie częścią systemu.

HAŃBA | DISGRACE
reż. Steve Jacobs, Australia/RPA 2008, 119’ EN/AFR

Pokazy:
- piątek, 23 lipca, godz. 22.30 (N)
- sobota, 24 lipca, godz. 19.15 (C)
- niedziela, 25 lipca, godz. 15.00 (C)
John Malkovich w adaptacji najsłynniejszej powieści laureata nagrody Nobla J.M. Coetzeego, uhonorowanej nagrodą Bookera w 1999 roku. Powszechnie uważa się ją za jedną z najwybitniejszych powieści naszych czasów.
Profesor David Lurie (John Malkovich) jest wykładowcą literatury brytyjskiej na Uniwersytecie w Cape Town. Jest niepoprawnym romantykiem. Poezja, dobre wino i muzyka klasyczna towarzyszą jego życiu częściej, niż napotkani ludzie. Po rozstaniu z żoną wiedzie samotne życie i jest zajęty wyłącznie zaspokajaniem swoich pragnień. Gdy pozwala sobie na romans ze swoją studentką, Melanie Isaacs (Antoinette Engels), trafia na ławę uniwersyteckiego sądu i w rezultacie zostaje usunięty z uczelni. Po procesie upokorzony David wyjeżdża w daleką podróż do Afryki, by odnaleźć swoją córkę, która wiele lat wcześniej zaszyła się na odludnej farmie. Ich spotkanie i towarzyszące mu dramatyczne zdarzenia, spowodują, że David będzie musiał przewartościować swoje życie... Pojęcie hańby wraz z rozwojem opowieści zmienia swoje znaczenie.

KOD NIEZNANY | CODE INCONNU
reż. Michael Haneke, Francja/Niemcy 2000, 118’ FR/DE/EN

Pokazy:
- piątek, 23 lipca, godz. 19.00 (C)
- sobota, 24 lipca, godz. 22.00 (N)
- niedziela, 25 lipca, godz. 18.00 (N)
MFF w Cannes 2000: Nagroda Jury Ekumenicznego
Pierwszy "europejski" film Michaela Hanekego, przez wielu wielbicieli Austriaka uznany za jego najlepsze dokonanie. Kod nieznany to, jak głosi podtytuł filmu, „niedokończone zapiski z różnych podróży”, które składają się na mozaikę współczesnej multikulturowej Europy. W głównej roli występuje Juliette Binoche.
Paryż. Ruchliwy bulwar. Ktoś rzuca pomięty kawałek papieru w wyciągnięte dłonie żebraczki. Zdarzenie to stanie się nicią, która na chwilę połączy drogi kilku postaci: Anny, młodej aktorki będącej u progu zrobienia kariery w filmie; Georges'a, jej życiowego partnera, fotoreportera wojennego, który rzadko bawi w Paryżu; jego ojca, rolnika; Jeana, młodszego brata Georges'a, który nie wykazuje chęci przejęcia gospodarstwa ojca.
Jest tam też Amadou, nauczyciel w instytucie dla głuchoniemych. Jego ojciec, taksówkarz pochodzi z Afryki. Jego młodsza siostra jest niesłysząca i to dzięki niej Amadou obrał taki zawód. Maria pochodzi z Rumunii i wysyła do domu pieniądze, które zdobywa w Paryżu żebrząc. Zostaje deportowana, wraca więc do domu, by spędzić trochę czasu z rodziną, nim znowu wyruszy w poniżającą podróż do Francji.

LEKTOR | THE READER
reż. Stephen Daldry, USA/Niemcy 2008, 123’ EN

Pokazy:
- piątek, 23 lipca, godz. 21.00 (C)
- sobota, 24 lipca, godz. 18.00 (N)
- niedziela, 25 lipca, godz. 22.05 (N)
Oscary 2009: najlepsza aktorka - Kate Winslet
- nominacje: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz adaptowany - David Hare, najlepsze zdjęcia - Chris Menges, Roger Deakins
Nagroda BAFTA i Złoty Glob: najlepsza aktorka - Kate Winslet
Wielokrotnie nagradzany dramat Stephena Daldry'ego, twórcy Godzin i Billy'ego Elliota.
Oparty na bestsellerowej powieści, Lektor to hipnotyzująca historia pełnej tajemnic miłości, której akcja toczy się w targanych wojną i powojennych Niemczech. Hanna (Winslet) udziela pomocy Michaelowi Bergowi (Kross), który zasłabł na ulicy, wracając ze szkoły. W ten sposób krzyżują się losy młodego wrażliwego ucznia i pięknej, choć starszej od niego kobiety, którą jest zafascynowany od pierwszej chwili. To przypadkowe spotkanie staje się początkiem namiętnego romansu, zakończonego nagłym i tajemniczym zniknięciem kobiety. Mija osiem lat. Michael jest studentem prawa i śledzi procesy nazistowskich zbrodniarzy. W tych właśnie, jakże odmiennych okolicznościach spotyka ponownie swoją dawną kochankę. Hanna oskarżona jest o popełnienie odrażających zbrodni...
Lektor to głęboko poruszająca, bardzo sugestywna i - ostatecznie - pełna nadziei opowieść o sile miłości. Scenariusz Davida Hare został oparty na uhonorowanej nagrodami powieści Bernharda Schlinka pod tym samym tytułem.
W filmie występują Kate Winslet (Droga do szczęścia, Zakochany bez pamięci), nagrodzona za swoją kreację Oscarem, Złotym Globem i nagrodą BAFTA, oraz Ralph Fiennes (Wierny ogrodnik, Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj), Lena Olin (Dziewiąte wrota) i David Kross (Twardziel).

MOJA KREW | MOJA KREW
reż. Marcin Wrona, Polska 2009, 91’ PL

Pokazy:
- sobota, 24 lipca, godz. 21.20 (C)
- poniedziałek, 26 lipca, godz. 16.00 (N)
- czwartek, 29 lipca, godz. 20.35 (N)
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego: ERYK LUBOS
28. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" - Jantar 2009" za najlepszy scenariusz, Nagroda Dziennikarzy

Pełnometrażowy debiut Marcina Wrony, niedawnego laureata Srebrnego Lwa za film Chrzest.  Scenariusz Mojej krwi (pierwotny tytuł ‘Tamagotchi’) wygrał polską edycję konkursu Hartley-Merril i zdobył trzecie miejsce w edycji międzynarodowej.
Igor (znakomita rola Eryka Lubosa), zawodowy bokser, dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory. Samotny i załamany szuka pocieszenia w nocnych rozrywkach. Z czasem dojrzewa w nim myśl, aby coś po sobie zostawić. To "coś" to dziecko. Ale kontakty z kobietami nie są jego mocną stroną. Wreszcie poznaje handlującą na bazarze Wietnamkę (Luu De Ly), która zgadza się urodzić mu dziecko w zamian za polskie obywatelstwo.
Film mocny jak lewy sierpowy, prosto w serce. Katarzyna Kasperska, wp.pl

PACHNIDŁO: HISTORIA MORDERCY | PERFUME: THE STORY OF A MURDERER
reż. Tom Tykwer, Niemcy 2006, 147’ EN

Pokazy:
- poniedziałek, 26 lipca, godz. 14.30 (C)
- wtorek, 27 lipca, godz. 18.00 (N)
- środa, 28 lipca, godz. 22.30 (N)
Europejskie Nagrody Filmowe 2007
najlepsze zdjęcia - Frank Griebe, Prix d'Excellence - wyróżnienie za scenografię filmu
Niemieckie Nagrody Filmowe 2007
najlepszy film - wyróżnienie, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepsze kostiumy, najlepsza scenografia, najlepszy dźwięk
Ekranizacja bestsellerowej powieści Patricka Süskinda, której reżyserię powierzono jednemu z najciekawszych europejskich reżyserów młodego pokolenia - Tomowi Tykwerowi, znanemu z takich filmów, jak Biegnij Lola, biegnij, czy Niebo.
W główną rolę, Jean-Baptiste Grenouille'a, seryjnego mordercy, który posiada dar niezwykłego węchu i zabija młode kobiety, by stworzyć idealny zapach wcielił się debiutant Ben Whishaw. Partnerują mu między innymi Dustin Hoffman, Alan Rickman oraz Rachel Hurd-Wood.

PIANISTKA | LA PIANISTE
reż. Michael Haneke, Francja/Austria 2001, 130’ FR/DE

Pokazy:
- poniedziałek, 26 lipca, godz. 17.45 (N)
- wtorek, 27 lipca, godz. 22.20 (N)
- środa, 28 lipca, godz. 16.00 (N)
MFF w Cannes 2001: Nagroda Specjalna Jury, najlepsza aktorka - Isabelle Huppert, najlepszy aktor - Benoît Magimel
Adaptacja skandalizującej powieści Elfriedy Jelinek, oskarżanej o pornografię. Nagrodzony Grand Prix w Cannes film Michaele Haneke z Isabelle Huppert w roli tytułowej. Haneke odsłania w Pianistce świat perwersji i przemocy, ukryty pod fasadą wzorcowej mieszczańskiej egzystencji.
Erika Kohout (Isabelle Huppert) to czterdziestoletnia nauczycielka gry na fortepianie w konserwatorium wiedeńskim. Jest bardzo poważana ze względu na swój niezwykły talent i silną dyscyplinę, ale poznano ją również jako ostrą i wymagającą nauczycielkę. Choć jest kobietą w średnim wieku, mieszka razem z matką (Annie Girardot), z którą jest silnie związana i po której odziedziczyła surową naturę. Swoje potrzeby emocjonalno-seksualne rozładowuje w kinach porno i peepshowach. Erotyczny świat Eryki i jej codzienne życie nauczycielki biegną różnymi drogami. Jednak pewnego dnia, jeden z jej studentów - Walter (Benoît Magimel) postanawia ją uwieść...

PIEKŁO | L’ENFER
reż. Danis Tanović, Francja/Włochy/Belgia/Japonia 2005, 98’ FR

Pokazy:
- sobota, 24 lipca, godz. 20.05 (N)
- poniedziałek, 26 lipca, godz. 17.05 (C)
- czwartek, 29 lipca, godz. 19.00 (C)
Danis Tanović, twórca znakomitej Ziemi niczyjej, adaptuje scenariusz Kieślowskiego i Piesiewicza! Druga część trylogii „Niebo, piekło, czyściec”. Inspiracją dla autorów było „Piekło” Dantego. Pierwszą część trylogii - Niebo - zrealizował w 2002 roku Tom Tykwer.
Zwolniony z więzienia mężczyzna wdaje się w kłótnię z żoną. Ich trzy córki będą świadkami tragedii, do której dojdzie w wyniku sprzeczki. To wydarzenie zaważy na ich późniejszym dorosłym życiu...
Mija 20 lat. Poznajemy obecne życie trzech sióstr (Sophie, Céline i Anne), w którym nie potrafią utrzymać więzi rodzinnych. Próbują poradzić sobie z problemami uczuciowymi. Najstarsza z kobiet - Sophie (Emmanuelle Béart) wyszła za fotografa Pierre’a, z którym ma dwójkę dzieci. Ich związek przeżywa kryzys. Najmłodsza Anne (Marie Gillain) studiuje architekturę i romansuje ze swoim profesorem Frédérickiem. Céline (Karin Viard) nie wyszła za mąż i jako jedyna odwiedza niepełnosprawną matkę Marie (Carole Bouquet), przebywającą w sanatorium. W jej życiu pojawi się jednak młody, przystojny mężczyzna. Sébastien zdaje się zabiegać o jej względy. Jego zaskakujące wyznanie doprowadzi do zbliżenia sióstr. Czy uda im się pogodzić z przeszłością i rozpocząć nowe życie?

POLAŃSKI: ŚCIGANY I POŻĄDANY | ROMAN POLANSKI: WANTED AND DESIRED
reż. Marina Zenovich, USA/Wielka Brytania 2008, 99’ EN

Pokazy:
- poniedziałek, 26 lipca, godz. 21.00 (C)
- środa, 28 lipca, godz. 20.45 (N)
- czwartek, 29 lipca, godz. 17.00 (C)
Dokument Polański. Ścigany i pożądany próbuje odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę wydarzyło się w 1977 roku i dlaczego Roman Polański, oskarżony o gwałt na 13-latce, uciekł przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Pytanie aktualne w świetle ostatnich wydarzeń, w konsekwencji których polski reżyser przebywa w areszcie w Szwajcarii i czeka na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych. Zanim zapadnie wyrok, warto zapoznać się ze wszystkimi - również mało znanymi - aspektami sprawy Polańskiego i ujrzeć ją w szerszym kontekście, aby wyrobić sobie własne zdanie.
Pełnometrażowy film dokumentalny Polański. Ścigany i pożądany powstawał pięć lat. W tym czasie reżyserka Marina Zenovich zdołała dotrzeć do najważniejszych osób związanych z głośnym procesem, w tym do ofiary Samanthy Gailey. Wywiady, które znalazły się w dokumencie, rzucają nowe światło na sprawę Polańskiego i dowodzą, że Polański mógł mieć rację, mówiąc, że uciekł ze Stanów, bo jego proces nie był bezstronny i czuł się „jak mysz, którą bawi się wielki, straszny kot”. Owym „kocurem” był sędzia Laurence Rittenband, zmarły w 1993 roku.

PRĘGI | PRĘGI
reż. Magdalena Piekorz, Polska 2004, 91’ PL

Pokazy:
- poniedziałek, 26 lipca, godz. 19.00 (C)
- środa, 28 lipca, godz. 17.05 (C)
- czwartek, 29 lipca, godz. 21.00 (C)
Adaptacja powieści Wojciecha Kuczoka nagrodzona Złotymi Lwami w Gdyni w 2004 roku. Opowieść o krzywdzonym w dzieciństwie Wojciechu, który w swym dorosłym życiu nie może uporać się z widmem despotycznego ojca.
Połowa lat osiemdziesiątych. Dwunastoletni Wojtek (Wacek Adamczyk) mieszka tylko z ojcem. Ojciec (Jan Frycz) jest człowiekiem o bardzo surowych zasadach. Chciałby wychować syna na twardego mężczyznę, ale nie umie okazać Wojtkowi uczuć i jego metody wychowawcze przynoszą wręcz odwrotne skutki. Wojtek jest bity za każde przewinienie.
Po latach trzydziestoletni Wojciech (Michał Żebrowski) jest mężczyzną ambitnym i samodzielnym, ale izolującym się od otoczenia. W oczach rówieśników jest silny, bezkompromisowy, cyniczny. W głębi duszy to wrażliwiec, który cały czas ucieka. Żyje sam, bo tak łatwiej i bezpieczniej. Czy nowo poznana dziewczyna, Tania (Agnieszka Grochowska) pomoże mu pokonać przeszłość?

PROROK | UN PROPHÈTE
reż. Jacques Audiard, Francja/Włochy 2009, 149’ FR/ARA/COS

Pokazy:
- wtorek, 27 lipca, godz. 14.30 (C)
- środa, 28 lipca, godz. 18.15 (N)
- czwartek, 29 lipca, godz. 22.15 (N)
MFF w Cannes 2009: Grand Prix
9 Cezarów 2010, m.in.: najlepszy
film, najlepsza reżyseria
najlepszy aktor i najlepszy debiut aktorski - Tahar Rahim, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsze zdjęcia, najlepszy aktor drugoplanowy - Niels Arestrup  
Oscary 2010: najlepszy film obcojęzyczny - nominacja
Nagrody BAFTA 2010: najlepszy film obcojęzyczny
Nagroda National Board of Review dla najlepszego filmu obcojęzycznego
Europejskie Nagrody Filmowe 2010: najlepszy aktor
Nagroda im. Louis Delluca
Triumfalnie przyjęty na festiwalu w Cannes i obsypany nagrodami dramat więzienny Jacques'a Audiarda, twórcy Na moich ustach i W rytmie serca. Ponury obraz karceralnej rzeczywistości. W roli głównej Tahar Rahim - aktorskie objawienie ubiegłego roku. 
Dziewiętnastoletni Malik zostaje skazany na sześć lat więzienia. Nie potrafi czytać ani pisać. Jest zupełnie sam. Chłopak od razu przykuwa uwagę bossa korsykańskiego gangu. Dostaje od niego kolejne misje, dzięki którym zyskuje szacunek wśród innych więźniów. Coraz bardziej świadomy swojej siły Malik nie zawaha się, by sięgnąć po władzę...

WYGNANIE | IZGNANIE
reż. Andriej Zwiagincew, Rosja 2007, 150’ RU

Pokazy:
- wtorek, 27 lipca, godz. 21.15 (C)
- środa, 28 lipca, godz. 14.30 (C)
- czwartek, 29 lipca, godz. 16.00 (N)
MFF w Cannes 2007: najlepszy aktor - Konstantin Ławronienko
Europejskie Nagrody Filmowe 2007: najlepsze zdjęcia - Mikhail Krichman - nominacja
Film twórcy znakomitego Powrotu. Wygnanie to przejmująca opowieść o samotności, braku zrozumienia i trudnych relacjach międzyludzkich. Hipnotyczny, pełen metafor i wysmakowany wizualnie obraz reżysera, którego krytyka określiła mianem nowego Andrieja Tarkowskiego. 
Mąż Aleks wraz z żoną Verą i dwójką dzieci (chłopcem i dziewczynką) przenosi się z miasta na wieś, do domu, w którym się wychował. Zaraz po przyjeździe Vera informuje swojego męża, że zaszła w ciążę, a nie on jest ojcem dziecka. Aleks nie wie, jak w tej sytuacji zareagować...
Występują Konstantin Ławronienko (Powrót, Mistrz) i Maria Bonnevie (Rekonstrukcja, Księga Diny).

ZATOICHI | ZATOICHI
reż. Takeshi Kitano, Japonia 2003, 116’ JPN

Pokazy:
- niedziela, 25 lipca, godz. 20.05 (N)
- wtorek, 27 lipca, godz. 16.00 (N)
- czwartek, 29 lipca, godz. 18.35 (N)
MFF w Wenecji 2003: Nagroda Publiczności
Nagroda Specjalna za reżyserię
MFF w Toronto 2003: Nagroda Publiczności
Widowiskowy film Takeshi Kitano o niewidomym mistrzu miecza, który podróżując po kraju staje w obronie niewinnych. Zatoichi jest klasycznym bohaterem japońskiego kina, który podbił ekrany Dalekiego Wschodu serią filmów z lat 60. (z Shintaro Katsu w roli tytułowej). Nowa odsłona opowieści o Niewidomym Szermierzu nie jest jednak tylko hołdem złożonym legendzie, ale oryginalną, autorską wariacją na temat kina samurajskiego, urzekającą ironią i pastiszową stylizacją. 
Japonia, XIX wiek. Zatoichi (Beat Takeshi) to niewidomy tułacz, który zarabia na życie uprawiając hazard i dorabiając jako masażysta. Ale za tą fasadą kryje się Zatoichi-mistrz miecza, obdarzony błyskawicznym refleksem i cięciami zapierającymi swą precyzją dech w piersiach.
Zatoichi dociera do odległego górskiego miasteczka, opanowanego przez gang Ginzy (Ittoku Kishibe). Bezwzględny Ginzo pozbywa się każdego, kto stanie mu na drodze, szczególnie skutecznie, odkąd zatrudnił Hattori (Tadanobu Asano), potężnego samurajskiego ronina. Wkrótce złowrodzy najemnicy Ginzo zaczynają polować na Zatoichiego. Ze swoim legendarnym mieczem u boku, Zatoichi podąża ścieżką swego przeznaczenia.

ZERO | ZERO
reż. Paweł Borowski, Polska 2009, 110’ PL

Pokazy:
- piątek, 23 lipca, godz. 15.00 (C)
- sobota, 24 lipca, godz. 17.15 (C)
- poniedziałek, 26 lipca, godz. 20.00 (N)
FF Filmfest DC w Waszyngtonie 2010: Nagroda Główna
FF w Łagowie 2010: Grand Prix, Złote Grono
W wielkiej, bliżej nieokreślonej metropolii wstaje dzień. Na wysokim piętrze biurowca, w dużym gabinecie szefa międzynarodowej korporacji dzwoni telefon. Biznesmen chwilę wpatruje się w ekran komórki, aż w końcu odbiera. Dzwoni niechlujny tłuścioch jadący rozklekotanym vanem z dziwacznym towarzyszem. Pyta o decyzję. Chodzi o śledzenie pewnej osoby. Po chwili wahania biznesman potwierdza zlecenie. Nie przeczuwa, że jednym „tak” uruchamia lawinę wydarzeń, która wpłynie na losy części mieszkańców miasta.
To początek wielowątkowej historii, w której przetną się drogi wielu osób, a każda ich decyzja będzie miała konsekwencje nie tylko dla nich. Zero to opowieść o miłości i nienawiści, o zdradzających i zdradzanych, o przemocy i seksie oraz o zaskakujących tajemnicach, które poznamy w trakcie tej przedziwnej doby. Wprawiona w ruch machina nieodwracalnie zmieni życie bohaterów. Czy rzeczywiście nieodwracalnie?
Bardzo dobrze przyjęty na festiwalu w Gdyni kinowy debiut Pawła Borowskiego, w którym wystąpili m.in. Robert Więckiewicz (Dom zły, Wszystko będzie dobrze), Marian Dziędziel (Wesele, Wino truskawkowe), Roma Gąsiorowska (Pogoda na jutro, Wojna polsko-ruska), Przemysław Bluszcz (W dół kolorowym wzgórzem, Operacja Dunaj), Andrzej Mastalerz (Bracia Karamazow, Benek), Cezary Kosiński (Wino truskawkowe, Testosteron), Michał Tarkowski (Wodzirej, Personel), Kamilla Baar (Vinci, Generał. Zamach na Gibraltarze), Rafał Mohr (0_1_0, Nightwatching), Gabriela Muskała (Cała zima bez ognia), Sonia Bohosiewicz (Rezerwat).

ŻYCIE NA PODSŁUCHU | DAS LEBEN DER ANDEREN
reż. Florian Henckel von Donnersmarck, Niemcy 2006, 137’ DE

Pokazy:
- wtorek, 27 lipca, godz. 17.00 (C)
- środa, 28 lipca, godz. 21.00 (C)
- czwartek, 29 lipca, godz. 14.30 (C)

Europejskie Nagrody Filmowe 2006: najlepszy europejski film 2006, najlepszy europejski aktor 2006 - Ulrich Mühe, najlepszy europejski scenarzysta 2006 - Florian Henckel von Donnersmarck
Oscary 2007: Najlepszy film obcojęzyczny
Złote Globy 2007 - nominacja: najlepszy film obcojęzyczny
22. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy: nagroda publiczności 
Niemieckie Nagrody Filmowe 2006:
najlepszy film, najlepszy reżyser
 - Florian Henckel von Donnersmarck, najlepszy aktor - Ulrich Muhe, najlepszy aktor drugoplanowy - Ulrich Tukur, najlepszy scenariusz  - Florian Henckel von Donnersmarck, najlepsze zdjęcia - Hagen Bogdanski
Rewelacyjny reżyserski debiut Floriana Henckela von Donnersmarcka uznany za europejskie wydarzenie filmowe 2006 roku. Oscar 2006 w kategorii najlepszy film obcojęzyczny, laureat wielu nagród na międzynarodowych festiwalach (w tym Nagroda Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym).
Donnersmack ukazał historię osadzoną w samym sercu Niemieckiej Republiki Demokratycznej w pierwszej połowie lat 80-tych. Przyglądając się życiu codziennemu za żelazną kurtyną, opisał mechanizmy władzy, które zapewniwszy systemowi panującemu w NRD trwałość, doprowadziły również do jego upadku. 
NRD, wczesne lata 80. Kapitan Gerd Wiesler (Ulrich Mühe) dostaje rozkaz prowadzenia stałego nadzoru nad pisarzem Georgiem Dreymanem (Sebastian Koch), podejrzewanego o nielojalność wobec Niemieckiej Socjalistycznej Partii Jedności. W  mieszkaniu artysty i jego partnerki, Christy-Marie Sieland (Martina Gedeck) zostają umieszczone materiały podsłuchowe. Wiesler wprowadza się na strych domu, by stamtąd prowadzić nadzór. Z czasem życie prowadzone przez parę artystów zaczyna go fascynować coraz bardziej.

Bilet na każdy film TYLKO 6 ZŁOTYCH! 

Filmy prezentowane w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie.

ZAPRASZAMY!