50. Krakowski Festiwal Filmowy
|
50. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM projekcji w KPB:
C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska
31 maja, poniedziałek
C 17.00 FOCUS ON ISRAEL 1
Tak jest, panno komendant! | Yess, Miss Commander! | Ken amafakadet
reż. Dan Setton, Itzik Lerner, Izrael 2009, 95’
Baza wojskowa w Galilei prowadzi specjalny program treningowy skierowany do młodych mężczyzn ze środowisk patologicznych. Szeregowi przechodzą wyczerpujący trening wojskowy, który ma ich skłonić do radykalnej zmiany postawy życiowej. Konfrontacja z kadrą dowódców, którymi są młode kobiety o nienagannej przeszłości stawia mężczyzn przed koniecznością podjęcia prawdziwej próby posłuszeństwa.
N 20.45 NOC ETIUD STUDENCKICH 1
WRiTV UŚ
- Spowiedź
reż. Daria Woszek, Polska 2009, 10’
Tajemnicza opowieść o morderstwach. Przeszłość miesza się z teraźniejszością. Problem winy i kary – kto naprawdę odpowiedzialny jest za wyrządzane zło?
- Brzydkie słowa
reż. Marcin Maziarzewski, Polska 2009, 28'
Piotr jest realizatorem dźwięku cierpiącym na rzadką chorobę – zespół Tourette'a – objawiającą się m.in. mimowolnym wykrzykiwaniem przekleństw i wyzwisk. Tragikomiczna opowieść o zmaganiu się z własnymi ograniczeniami w poszukiwaniu relacji z drugim człowiekiem.
- Kaszel umarlaka
reż. Krzysztof Borówka, Polska 2009, 23’
Ed, cyniczny i zmęczony życiem poseł z Warszawy, przybywa do małego miasteczka walczyć o reelekcję i załatwić ciemne interesy z miejscowym wójtem.
- Szelest
reż. Leszek Korusiewicz, Polska 2010, 20'
Coroczny urlop znudzonego sobą małżeństwa. Czas upływa im na rozmowach o niczym. Na drażniącej rutynie mijają im kolejne upalne dni. Do czasu kiedy do ich domku trafia dwoje młodych ludzi...
- Osiem
reż. Ania Rzepka, Polska 2009, 16’
Akcja filmu rozgrywa się w latach osiemdziesiątych. Mężczyzna kierujący samochodem zostaje oślepiony przez światła jadącego z naprzeciwka pojazdu, dochodzi do wypadku…
- Ja nic nie chcę
reż. Katarzyna Kural, Polska 2009, 9'
Opowieść, w której marzenia urzeczywistniają się, ale magia ma swoje granice. Pozostając z boku, uczestniczymy w spotkaniu dwójki ludzi, którzy ostrożnie poruszają się w świecie magii, pełni obaw przed odkryciem jej granic.
-Dzień po jutrze
reż. Michał Janow, Polska 2008, 14’
Samotnie podróżujący mężczyzna, zgorzkniały i cyniczny wykładowca akademicki, spotyka na swej drodze autostopowiczkę. Wspólna podróż z nieznajomą zmusza bohatera do refleksji nad jego dotychczasowym życiem.
C 22.00 DŹWIĘKI MUZYKI 1
Red Hot Chili Peppers | Red Hot Chili Peppers: Untitled Documentary
reż. David Hausen, USA 2008, 75’
Gratka dla fanów zespołu Red Hot Chili Peppers. Dokument pokazuje kulisy powstawania teledysków do trzech piosenek z płyty „Stadium Arcadium”. Muzycy nie gwiazdorzą, ale świetnie się bawią przebierając za gwiazdy glam czy punk do teledysku „Dani California”, żartują i robią dowcipy kandydatom na artystów, z którymi nagrywają klip wystylizowany na przesłuchanie i przede wszystkim… grają. Grają tak, że muzyczny huragan wylewa się z pulsującego energią ekranu.
1 czerwca, wtorek
C 11.00 DZIEŃ CHIŃSKI
- KJ: Życie i muzyka | KJ: Life and Music
reż. King Wai Cheung, Hongkong 2008, 93’
Historia cudownego dziecka, znakomitego 17-letniego pianisty Wong Ka-Jenga. Młody geniusz zadaje sobie pytanie, co jeszcze poza muzyką jest w życiu ważne? Dylematy młodego człowieka artysty wkraczającego w dorosłość.
- Bawełna | Cotton
reż. Zhou Hao, Chiny 2009, 9’
Mozolna droga powstawania pary dżinsów ukazana przez pryzmat ludzi pracujących w przemyśle tekstylnym w Chinach. Autor przedstawia poszczególne ogniwa łańcucha, którego końcowym efektem są ubrania z nalepką „Made in China”.
- Przerwana podróż | Tide
reż. Yao Song, Chiny 2009, 10’
W styczniu 2008 roku niespodziewany atak zimy sparaliżował życie mieszkańców Chin. Setki tysięcy ludzi zostało uwięzionych na stacjach kolejowych i w pociągach w drodze do domów. Film rejestruje to zdarzenie, ukazując emocje związane z oczekiwaniem na kontynuowanie podróży.
- Życie na złomowisku | Living Upon Iron
reż. Jin Huaqing, Chiny 2009, 5’
C 14.30 LAUREACI SMOKA SMOKÓW 1
Nowoczesne życie | Modern Life, reż. Raymond Depardon, Francja 2008, 88’
C 17.00 FOCUS ON ISRAEL 2
Dezinformacja | Hashmatsa | Defamation
reż. Yoav Shamir, Izrael/Dania/Austria/USA 2009, 93’
Co dziś oznacza antysemityzm? Po ponad sześćdziesięciu latach od doświadczenia Holocaustu drugie pokolenie ocalonych Żydów szuka odpowiedzi na to pytanie. Yoav Shamir przemierzając świat w poszukiwaniu źródeł dzisiejszego antysemityzmu odkrywa w jaki sposób Żydzi o różnym pochodzeniu i przekonaniach mierzą się ze wspólną przeszłością.
N 18.15 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 1
Tata zza żelaznej kurtyny, reż. Krzysztof Rzączyński, Polska 2009, 52’
Andrzej Panufnik (1914-1991), znakomity kopozytor, większość swego życia spędził na emigracji w Wielkiej Brytanii. Kraj opuścił w 1954 roku. Wyjechał z przeświadczeniem, że nigdy do Polski nie wróci. Nie sądził wówczas, że komunizm zostanie kiedyś obalony i w 1990 roku, na krótko przed śmiercią, stanie na ojczystej ziemi. Dla Jema przeszłość ojca zawsze była owiana tajemnicą. Nie zdążył porozmawiać o niej z ojcem...
Każde dotknięcie zostawia ślad
reż. Anna Zakrzewska, Joanna Turowicz, Polska 2009, 49’
Alina Szapocznikow (1926-1973) to wybitna polska rzeźbiarka i graficzka. Film przybliża jej stosunek do życia, tragicznej przeszłości naznaczonej Holocaustem, ukazuje niezwykłą pasję oraz radość tworzenia tej niekonwencjonalnej artystki. Rzeźbiarkę wspominają przyjaciele, m.in. Piotr Stanisławski, Andrzej Wajda,Claudine Martin, Annette Massager, Michele Zahorska, Wojciech Fangor i Krzysztof Teodor Toeplitz.
C 19.30 KRAKOWSKIE PREMIERY DOKUMENTALNE 1
Miasto umarłych | A Cidade dos Mortos | The City of the Dead
reż. Sergio Tréfaut, Portugalia/Egipt/Hiszpania 2009, 62’
Kair - kilkumilionowa metropolia, której siódma część mieszkańców zamieszkuje na terenie największej na świecie nekropolii. Jak na ironię, Miasto Umarłych tętni życiem - rodziny zamieszkują grobowce, dzieci chodzą do szkoły, żony i matki robią zakupy, otwarte są bary, piekarnie, warsztaty samochodowe, toczy się życie towarzyskie... A wszystko na cmentarzu...
N 20.45 NOC ETIUD STUDENCKICH 2
PWSFTviT
- Przez szybę, reż. Igor Chojna, Polska 2009, 15’
Młody mężczyzna spóźnia się na pogrzeb swej ciotki. Na miejscu musi odpierać uszczypliwości ze strony kilku kobiet, bowiem jako osoba z zewnątrz naruszył porządek hermetycznej społeczności. Gdy ucieka mu ostatni autobus, decyduje się zostać na noc...
- 38,5, reż. Grzegorz Dębowski, Polska 2009, 10’
Mariusz ma piętnaście lat. Razem z rodziną mieszka na Rudzie Pabianickiej. Trenuje boks. Zdobywa medale. Waży niespełna czterdzieści kilogramów. Czy Mariusz to jeszcze dziecko, czy już dorosły?
- Ewa i Marcin, reż. Matej Bobrik, Polska 2009, 18’
Smutna historia opowiedziana na wesoło… do pewnego momentu.
- Superstruna, reż. Andrzej Jobczyk, Polska 2009, 5’
Surrealistyczna wariacja na temat kwarków i atomów. Animacja zainspirowana teorią superstrun.
- Odmęt, reż. Jonas Matzow Gulbrandsen, Polska 2009, 15’
Opowieść o utraconej przyjaźni.
- Urodziny, reż. Jennifer Malmqvist, Polska 2010, 18’
Sara kocha Katerinę. Przygotwuje niespodziankę na jej czterdzieste urodziny. Katerina też ma dla niej niespodziankę...
- Aria dla szatniarza, reż. Mark Wegner, Polska 2009,12’
Staszek jest szatniarzem, Helena śpiewaczką operową, a Bogusia sprzątaczką. Nudna historia o nudnym dniu w operze.
- Summertime, reż. Cyprian Piwowarski, Polska 2009, 9’
Opowieść o dwóch światach, dwóch kolorach i oceanie pszenicy.
- Smolarze, reż. Piotr Złotorowicz, Polska 2009,15’
Marek i Janina każdego lata pracują w Bieszczadach jako wypalacze węgla drzewnego. Daleko od cywilizacji w środku gór żyją zgodnie z rytmem wyznaczanym przez przyrodę.
- B-1033, reż. Paweł Kryszak, Polska 2009, 5’
Subiektywny zapis przebiegu pewnego eksperymentu naukowego, którego rezultat podważa fundamenty naszej wiedzy o człowieku i jego zachowaniach.
- …Ziemia lekką będzie…, reż. Grzegorz Dębowski, Polska 2010, 16’
Gdzieś na końcu świata jest cmentarz, przy którym mieszka kobieta... Opowieść o miłości, śmierci i poświęceniu.
C 22.00 DŹWIĘKI MUZYKI 2
Korzenie reggae | Rocksteady. The Roots of Reaggae
reż. Stasha Bader, Szwajcaria/Kanada 2009, 95’
Rocksteady to gatunek, który dał początek reggae. Jego krótkie królowanie w drugiej połowie lat 60-tych zrodziło wiele przebojów i nadało kształt dzisiejszej muzyce jamajskiej. Poprzednicy Boba Marleya gromadzą się po latach, by opowiedzieć jak rodziła się muzyka ich młodości i w jaki sposób historia odcisnęła na niej piętno. Owocem spotkania jest płyta z największymi przebojami epoki rocksteady.
środa, 2 czerwca
C 12.00 TOP TEN KRAKÓW 1
- Wrota wiecznego spokoju | Fredens Port | Portal to Peace
reż. Thomas Stenderup, Dania 1996, 30'
W kulturach, w których kremacja nie jest praktykowana, cmentarze bardzo szybko się przepełniają. W Ameryce Łacińskiej, aby rozwiązać ten problem, szczątki ludzkie ekshumuje się po kilku latach. Na Kubie ma to miejsce już w dwa lata po pochowaniu. Krewni zapraszani są wtedy do udziału w żałobnej ceremonii. Złoty Smok (1997).
- Młot | Malj | Mallet, reż. Aca Ilić, Jugosławia 1977, 11'
Kurczak-odmieniec w brawurowej ucieczce przed totalitarnym przeznaczeniem. Wielka metafora walki o prawo do życia w całym jego bogactwie i różnorodności. Srebrny Smok (1977).
- Dzień chleba | Chlebnyj Dien | Bread Day, reż. Siergiej Dworcewoj, Rosja 1998, 55'
Osiemdziesiąt kilometrów od St Petersburga leży mała wioska. Jej mieszkańcy to starcy i ludzie bezrobotni. Co tydzień głównym traktem kolejowym przejeżdża pociąg, od którego odpinany jest dla nich wagon z chlebem. Do wioski trzeba go jeszcze przetoczyć bocznym torem prawie dwa kilometry. Złoty Smok (1999).
- Ojciec i córka | Father and Daughter
reż. Michael Dudok de Wit, Wielka Brytania/Holandia 2000, 9’
Liryczna i niezwykle smutna opowieść o rozstaniu i oczekiwaniu, ożywionym nadzieją na ponowne spotkanie córki z ukochanym ojcem. Nastrojowy film animowany rozgrywający się w płaskim „holenderskim” pejzażu, zrealizowany przy użyciu niezwykle oszczędnych i subtelnych środków plastycznych. Wyróznienie specjalne FICC (2001).
- Przemiana pana Samsy | Metamorphosis of Mr. Samsa
reż. Caroline Leaf, Kanada 1977, 10'
Efektowna animowana ekranizacja opowiadania Przemiana Franza Kafki. Jego główny bohater, Gregor Samsa, budzi się rano w swoim łóżku i stwierdza, że przeobraził się w potężnego i brzydkiego robala. Złoty Smok (1978).
- Ropojady | Ropáci | Oil Gobblers, reż. Jan Svěrák, Czechosłowacja 1988, 20'
Błyskotliwa opowieść - zrealizowana w konwencji tzw. fałszywego dokumentu - o stworkach żywiących się ropą naftową i jej pochodnymi, najlepiej rozmnażającymi się tam, gdzie zanieczyszczenie środowiska osiąga rozmiary klęski ekologicznej. Złoty Smok (1988).
C 14.30 GDZIES W EUROPIE 1
Czarne serca | Černá srdce | Black Hearts
reż. Monika i Bretislav Rychlik, Czechy 2008, 86’
Romowie - lud bez ziemi. Kim dziś są, jak żyją i o czym marzą? Rozrzuceni niemal po całym świecie wciąż zachowują swoją tożsamość narodową. Twórcy dokumentu spędzili rok odwiedzając romskie rodziny zamieszkujące Słowację, Węgry, Czechy i Polskę. Liczne opowieści zasłyszane podczas tych spotkań tworzą żywy portret współczesnych Cyganów.
N 15.30 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 2
Dokumentaliści, reż. Jędrzej Lipski i Piotr Mielech, Polska 2009, 50’
Film poświęcony polskim dokumentalistom. Występują m.in. Ewa Borzęcka, Maria Zmarz-Koczanowicz, Maciej Drygas, Andrzej Fidyk, Kazimierz Karabasz, Grzegorz Królikiewicz, Marcel i Paweł Łozińscy. Krakowski Festiwal Filmowy obchodzi swe pięćdziesiąte urodziny. „To dobra okazja do podsumowań, stąd nasz pomysł na realizację tego filmu, w którym wystąpią dokumentaliści najczęściej nagradzani na krakowskim festiwalu” - mówią jego realizatorzy.
C 17.00 FOCUS ON ISRAEL 3
Hotel Diplomat | Diplomat, reż. Dana Goren, Izrael 2009, 80’
Hotel „Diplomat” wybudowano jako jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Jerozolimie. Na początku lat 90., izraelski rząd, w odpowiedzi na masową migrację ludności z terenów byłego Związku Radzieckiego, przemianował go na tymczasowy ośrodek adaptacyjny. Dziś, po szesnastu latach hotel stał się nowym domem dla sześciuset imigrantów.
N 18.15 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 3
Żyłem 17 razy..., reż. Tadeusz Bystram, Stanisław Zawiśliński, Polska 2009, 58’
Dokument biograficzny poświęcony Jerzemu Kawalerowiczowi, wybitnemu reżyserowi filmowemu, współtwórcy szkoły polskiej, jego wielokulturowym korzeniom i inspiracjom twórczym, a także kulisom realizacji jego najgłośniejszych dzieł. Artystę wspominają m.in. Andrzej Wajda,Kazimierz Kutz, Ennio Morricone, prof. Jean-Louis Leutrac z Sorbony i Samuel Blumenfeld z „Le Monde".
Komeda - muzyczne ścieżki życia, reż. Claudia Buthenhoff-Duffy, Polska/Niemcy, 52’
Dokumentalny esej poświęcony Krzysztofowi Komedzie (1931-1969), tragicznie zmarłemu wybitnemu polskiemu kompozytorowi i muzykowi jazzowemu. Film jest głównie refleksją na temat muzyki filmowej Komedy i jej odniesień do życia artysty. Ale to także dokument o postawie wobec życia w czasach społecznych, politycznych i kulturowych zmian w okresie powojennym oraz o pracy i exodusie polskich artystów w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.
C 19.30 KRAKOWSKIE PREMIERY DOKUMENTALNE 2
Powrót do Casablanki | Les Ombres de Casblanca | In The Shadows of Casablanca
reż. Bolesław Sulik, Malgosha Gago, Francja/Polska 2009, 85’
Mało kto wie, że gdyby nie owsianka, losy II wojny światowej mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej. Mało kto wie, że operacja ‘Torch’ - lądowanie aliantów w Afryce Północnej powiodło się głównie dzięki jednemu człowiekowi. Mało kto wie, że gdyby Amerykanin Rick rzeczywiście miał swój bar w Casablance, ten człowiek mógłby być jego sąsiadem. Szpieg. Polak. Mieczysław Słowikowski. Historia zapomniała o nim i jego niemałych zasługach...
N 20.45 NOC ETIUD STUDENCKICH 3
London Film Academy
- Wypatrując nagrody | Eyes on the Prize, reż. Omar Hamilton, 7’
John nie ma pieniędzy, ale bardzo chce pojechać na targ. Kiedy więc ojciec, zazwyczaj obojętny, wręcza mu dziesięć funtów z bezceremonialnym poleceniem: „Wygraj dla mnie kokosy”, kowbojskie fantazje Johna szybko zmieniają się w obsesję.
- Realizując Undead Union | Undead Union: The Making of..., reż. Jamie Stanton, 10’
Michael Wolfe reżyseruje swój pierwszy film fabularny o żywych trupach, w którym występuje największa wschodząca gwiazda. Jeżeli nie będzie w stanie okiełznać rozbuchanego ego swojego głównego aktora, projekt, o którym marzył, może wkrótce stać się największym koszmarem.
- Głodny | Hungry, reż. Oliver Valente, 7’
Biedny, głodny chłopak może kupić tyle rzeczy za jednego funta, ale kiedy w grę zaczyna wchodzić empatia wobec młodej dziewczyny, pełna bezinteresowność bierze górę. W świecie pokus, w którym na każdym kroku usuwa się przeszkody, jego upór i ostateczna życzliwość pokazują prawdziwe oblicze człowieczeństwa.
- Zasada 2 | Rule 2, reż. Joost Zoetebier, 9’
Dave jest młodym żołnierzem brytyjskim wysłanym na wojnę na Bliski Wschód. Za pomocą kamery internetowej utrzymuje stały kontakt ze swoją matką oraz dziewczyną. Powoli wciągają go ponure obrazy nowej rzeczywistości, co powoduje powstającą coraz większą przepaść pomiędzy nim a rodziną oraz prowadzi do posępnych przemyśleń.
- Załaskotany na śmierć | Tickled Pink, reż. John Paul Lancaster, 9’
W Boże Narodzenie, Wielkanoc, nawet w urodziny! Dwie starsze dziewczynki ciągle łaskoczą Johna. Rzecz w tym, że John nie potrafi się kontrolować i zawsze w takim wypadku moczy spodnie. Wreszcie, z pomocą przyjaciółki Sofii, udaje mu się zrealizować plan zemsty doskonałej.
- Strzelanina | Shooting, reż. Emma Lightfoot, 7’
Nie wszystko jest tym, czym się wydaje w ciemnym, skorumpowanym świecie przemocy. Kiedy kilkakrotnie dochodzi do strzelaniny, pojawiają się pytania o motywy agresywnego nastolatka. Niosąc światło ciemnemu światu, współczesny Kupidyn mierzy prosto w serce.
- W stronę światła | Into the Light, reż. Alice Caronna, 10’
Jack traci wzrok, a wraz z nim wiarę w życie. Tymczasem jego córka Bella wierzy, że jej rodzinę chronią dobre duszki. Po kłótni mała ucieka. Jack musi więc znowu uwierzyć po to, aby odnaleźć swoją córkę.
C 22.00 DŹWIĘKI MUZYKI 3
Oczy czarne | Zwarte ogen | Black Eyes
reż. Jan Bosdriesz, Holandia 2008, 97’
Pjotr Leschenko, niegdyś sławny rosyjski śpiewak tanga, jest dziś zupełnie zapomniany. Jan Bosdriesz odbywa podróż śladem muzyka, aż do rumuńskiego obozu koncentracyjnego, w którym Leschenko zmarł w 1954 roku. Opowieść o artyście staje się okazją do nakreślenia portretów społeczeństw rosyjskiego i rumuńskiego oraz prywatnej opowieści reżysera.
czwartek, 3 czerwca
C 12.00 TOP TEN KRAKÓW 2
- Exodus przez Dunaj | Danube Exodus, reż. Peter Forgács, Węgry/Holandia 1998, 60'
Film montażowy oparty na amatorskich taśmach Sandora Andrasovitsa, niegdyś kapitana statku pływającego po Dunaju. Przed półwieczem dowodzony przez niego statek przewoził do Palestyny kilkusetosobową grupę Żydów ze Słowacji, potem zaś wykonał zupełnie inny kurs... Srebrny Smok (1999).
- Osa | Wasp, reż. Andrea Arnold, W. Brytania 2003, 26'
Zoe, lat 23, jest matką samotnie wychowującą czwórkę dzieci. Rodzina utrzymuje się przy życiu dzięki pomocy socjalnej. Pewnego dnia Zoe spotyka na ulicy przyjaciela, ktorego nie widziała od bardzo dawna. Umawiają się na randkę. W kulminacyjnym momencie pojawia się tytułowa osa. Złoty Smok (2004).
- Upadek domu Usherów | Zánik domu Usherů | The Fall of the House of Usher
reż. Jan Švankmajer, Czechosłowacja 1981, 15'
Adaptacja znanego opowiadania Edgara Allana Poego. Švankmajer - zwany alchemikiem surrealizmu - opowiada mrożącą krew w żyłach historię wyłącznie przy użyciu animowanych poklatkowo przedmiotów i powierzchni. Złoty Smok (1982).
- Flamenco o 5:15 | Flamenco at 5:15, reż. Cynthia Scott, Kanada 1983, 29'
C 14.30 GDZIEŚ W EUROPIE 2
Konstantin i Elena | Constantin e Elena | Constantin and Elena
reż. Andrei Dascalescu, Rumunia, Hiszpania 2009, 100’
Constantin i Elena są w sobie bardzo zakochani. Od 54 lat. Mieszkają w małej mieścinie w Rumunii, prowadzą dom, chodzą do kościoła i nie pragną niczego więcej ponad to, co mają. Ich spokojna egzystencja urzeka oko i duszę. „Trzeba ambicji, pasji i miłości dla każdego stworzenia” - taka jest recepta Constantina na długowieczność. A czy jest jakiś środek na wieczną miłość?
N 15.30 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 4
Kino Marjan, reż. Grzegorz Rogala, Polska 2010, 4’
Miniaturka poświęcona czasowi oraz robieniu filmów. Kolejny eksperyment poszukującego nowych środków wyrazu Grzegorza Rogali, reżysera, operatora, animatora, grafika komputerowego i kompozytora, autora m.in. Nocnego seansu (1987), Kinolina (1984), Linii (1981).
Syn, reż. Jan Wagner, Polska 2009, 28’
Po sezonie na Mazurach. Syn z ojcem na żaglówce. I jeszcze ktoś. Sceneria i osoby dramatu przypominają słynny "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego. Pełen dramaturgicznych spięć krótki film o miłości. Etiuda dyplomowa studenta Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Sprawa Janusza W. , reż. Wojciech Jagiełło, Polska 2009, 29’
Piaty odcinek cyklu „Dekalog 89 +", inspirowany przykazaniem „Nie zabijaj”. Przypadkowy taksówkarz ginie w wypadku samochodowym, który spowodował znany prezenter telewizyjny. Czy to koniec jego błyskotliwej kariery? Wszystko wskazuje na to, że nie, gdyż koncern medialny, dla którego pracuje, nie cofnie się przed niczym, by ocalić wizerunek swojej gwiazdy.
Nowa, reż. Tomasz Olejarczyk, Polska 2009, 20’
Druga część cyklu filmowego „Dekalog 89+", inspirowana przykazaniem „Nie będziesz brał imienia pana Boga twego nadaremno". Samotna dziewczyna szuka akceptacji w grupie rówieśników uprawiających ryzykowane miejskie zabawy. Swoje starania okupuje utratą wiary w sens wyznawanych wartości. Nie mając nic do stracenia, wymyśla karkołomną zabawę mającą dać do myślenia grupie, a zwłaszcza jej przywódcy.
MC. Człowiek z winylu, reż. Bartosz Warwas, Polska 2010, 20'
Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tyle jednemu człowiekowi... Bliska prawdy, choć mało znana, historia życia człowieka, bez którego nie byłoby ani upadku muru berlińskiego, ani zerwania żelaznej kurtyny, ani nawet opuszczenia spodni w kroku. A dokonał tego wszystkiego tytułowy MC Człowiek z winylu. Mówią o nim m.in. Piotr Bikont, prof. Tadeusz Lubelski, Zbigniew Hołdys, Krzysztof Skiba, Jerzy Urban, Hieronim Wrona, Krzysztof Zanussi.
C 17.00 FOCUS ON ISRAEL 4
Więzień | Ha'asir | The Prisoner, reż. Asaf Sudry, Izrael 2009, 95’
Benny właśnie wyszedł na wolność i próbuje odbudować kontakt z rodziną. Szybko przekonuje się, że osoby niegdyś mu bliskie wiodą teraz nowe życie, którego nie zamierzają zmieniać. Czy po latach spędzonych w więzieniu, musząc samotnie stawić czoła nowej sytuacji, Benny będzie jeszcze w stanie prowadzić uczciwe życie?
N 18.15 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 5
- Koniec Rosji, reż. Michał Marczak, Polska 2010, 58’
Na północ, tuż za tym punktem - Ziemia Niczyja i Ocean Arktyczny. Na zachód - na obszarze 600 km tylko głęboki, stale utrzymujący się śnieg, pierwsza linia drzew dopiero w odległości 1000 km. Baza straży granicznej składa się z trzech drewnianych chałup. To Czeluskin - rosyjska jednostka wojskowa. Ośmiu mężczyzn stale przebywa w bazie. Latem - 24-godzinne słońce, zimą panuje wieczna ciemność. Temperatura spada do minus 50 stopni Celsjusza.
- Kochankowie, reż. Rafał Skalski, Polska 2009, 51’
Przejmująca opowieść o miłości, przyjaźni i seksualności. Bohaterowie filmu kochają się, kłócą, opowiadają o swoich problemach w łóżku. Od innych różni ich tylko to, że są ograniczeni przez swoje ciała - są niepełnosprawni ruchowo. Z niezwykłą otwartością i szczerością wprowadzają widza w swój intymny świat.
C 19.30 KRAKOWSKIE PREMIERY DOKUMENTALNE 3
Faceci mojego życia | Driving Men, reż. Susan Mogul, USA 2009, 68’
O co zapytać swoją byłą „drugą połowę”, dawną sympatię? O powód rozstania? O minione fascynacje? O wspólną historię? O dalsze losy? Susan Mogul - reżyserka, performerka, feministka - z humorem i dystansem przeprowadza na ekranie wiwisekcję swoich więzi z ważnymi w jej życiu mężczyznami - z kochankami, braćmi, ojcem. Zaprasza ich za kierownicę swojego samochodu, by w czasie jazdy snuli swoje opowieści.
N 20.45 NOC ETIUD STUDENCKICH 4
Mistrzowska Szkoła Andrzeja Wajdy
- Cielaczek, reż. Marek Marlikowski, Polska 2008, 26'
Mała wioska, senny, zimowy pejzaż. W jednym z gospodarstw - zagroda, w niej - cielaczki. Nieoczekiwanie jeden z nich zostaje wyprowadzony z bezpiecznego siedliska i umieszczony na przyczepie traktora. W kilkuminutowej etiudzie reżyser umieścił tropy charakterystyczne dla kilku gatunków: kina społecznego, komedii, a nawet... thrillera.
- Oj Boże, drogi Boże, reż. Julia Popławska, Polska 2010, 12'
Starsza para całe życie mieszka w drewnianej chacie na podlaskiej wsi. Ich naturalnym stanem jest siedzenie na ganku domu i obserwowanie otoczenia. Pewnego letniego dnia ich harmonijne współgranie ze światem zostaje zakłócone.
- Imperium, reż. Ingrid Vido, Polska 2009, 26'
Żenia i Oksana to młode dziewczyny z Ukrainy. Razem z innymi tancerkami zza wschodniej granicy przyjechały do Rzeszowa, żeby występować w rewii w hotelu „Imperium”. Wśród kolorowych piór i cekinów prezentują swoje wdzięki często bardzo nielicznej publiczności. Podglądamy ich codzienne życie, razem z nimi rozmyślamy o wyborach i marzeniach. Choć ich przeżycia są podobne, dziewczyny mają zupełnie inne pragnienia i plany na życie.
- Popatrz, reż. Adam Palenta, Polska 2008, 4'
Bohaterami filmu są niewidome dzieci, które zabierają widza w podróż do swojego świata wrażliwości i wyobraźni. Za pomocą dotyku starają się odczytać, co przedstawia obraz.
- Poszukiwacze skarbów, reż. Agnieszka Bąk, Polska 2009, 20'
Film opowiada o wyprawie po skarb, który obrósł już w legendy i mity w rodzinnych podaniach. Dwaj bracia starannie pucują swego poloneza, kupują wykrywacz metalu i wyruszają w podróż do Lwowa, gdzie ich ojciec przed wojną ukrył kosztowności. Jest to ciepła, pełna humoru opowieść, w której poszukiwanie skarbu jest tylko pretekstem do przeżycia przygody.
- Matka, reż. Jakub Piątek, Polska 2009, 11'
Przykręcone do podłogi stoły. Godzina, która ma starczyć na najbliższe dwa tygodnie, czasem miesiąc. Sala widzeń w jednym z polskich więzień. Po jednej stronie mężowie, synowie, ojcowie, po drugiej - ich dzieci, żony, matki. Opis świata jednej z nich.
- Lunatycy, reż. Maciej Sterło-Orlicki, Polska 2009, 30'
Prawdziwa miłość jest cenniejsza niż wszystkie włosy na głowie. Fryzjer Rafał nie akceptuje rozpadu swojego związku z zapracowaną Kamą i wciąż mieszka u jej rodziców - znerwicowanego, wiecznie drepczącego w miejscu byłego esbeka oraz jego żony, która nieustannie walczy ze szczurem w kuchni. Pewnego dnia w salonie fryzjerskim Rafała pojawia się Majka, która wywróci jego świat do góry nogami.
C 22.00 DŹWIĘKI MUZYKI 4
Mundo Alas
reż. Leon Gieco, Sebastian Schindel, Fernando Molnar, Argentyna 2009, 89’
W tournée po Argentynie, pod wodzą Leóna Gieco, sławnego folkowego barda, wyrusza niezwykły zespół złożony z muzyków, piosenkarzy, tancerzy i malarzy. Koncerty, które dają w kolejnych miastach to mieszanka rocka, muzyki folkowej i tanga, emanująca szczerą radością, jak płynie z tworzenia i słuchania muzyki. Podczas muzycznej podróży zupełnie zapomina się, że artyści są niepełnosprawni...
piątek, 4 czerwca
C 12.00 SHORT MATTERS 1
(European Film Academy Short Film Nominees 2009 on Tour)
- Grzesznik | Sinner, reż. Meni Philip, Izrael 2009, 28’
Trzynastoletni Yotam uczy się w ortodoksyjnej żydowskiej szkole. Ciężko przechodzi okres dojrzewania; czuje się winny i zmieszany faktem, że nie potrafi zapanować nad budzącymi się w nim emocjami i pragnieniami. Szuka pomocy i zrozumienia u rabina, swego nauczyciela i opiekuna. Ten jednak w okrutny sposób wykorzystuje zaufanie i niewinność chłopca. Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. Zdobywca Prix UIP na festiwalu w Wenecji.
- Pomiędzy snami | Between Dreams, reż. Iris Olsson, Francja/Rosja/Finlandia 2008, 11’
- Dobranoc | Bonne nuit | Good Night, reż. Valery Rosier, Belgia/Francja 2008, 18’
- Cierpienia pana Karpfa - urodziny | Die Leiden des Herrn Karpf - der Geburtstag | The Sufferings Of Mr Karpf - The Birthday
reż. Lola Randl, Niemcy 2009, 10’
- 14, reż. Asitha Ameresekere, Wielka Brytania 2008, 9’
- Szklana pułapka, reż. Paweł Ferdek, Polska 2008, 15’
- Stado | The Herd, reż. Ken Wardop, Irlandia 2008, 4’
C 14.30 GDZIEŚ W EUROPIE 3
- Arsy-Versy, reż. Miro Remo, Słowacja 2009, 23’
Do góry nogami, parę metrów nad ziemią - w takiej pozycji najchętniej spędzałby czas obserwując i fotografując nietoperze. Lubos od dziecka interesował się przyrodą. Można nawet rzec, że świata poza nią nie widział. Wiele się od tamtego czasu nie zmieniło. Ma 50 lat i bez reszty oddaje się swojej pasji. Nie w głowie mu praca zawodowa i zakładanie rodziny. Jak długo będzie w stanie prowadzić życie w kompletnym oderwaniu od rzeczywistości?
- Lustro | Lo specchio | Mirror, reż. David Christensen, Włochy/Kanada 2009, 85’
Gdy z powodu braku słońca alpejskie miasteczko Viganella zaczyna podupadać, burmistrz postanawia temu zaradzić. Sprowadza lustro, które montuje na jednym ze górskich zboczy. Nowy nabytek odbija promienie słoneczne i rozjaśnia zabytkowe centrum miasta. Od tej pory w Viganella świecą już dwa słońca, a zainteresowanie pomysłem również za granicą przechodzi wszelkie oczekiwania władz i mieszkańców miasta.
N 15.30 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 6
Między kroplami deszczu, reż. Kuba Karyś, Paulina Loszek, Polska 2010, 94’
„Ocalałam. I nie chcę już o tym pamiętać. Co z tego, że dzieci mówią teraz o getcie - miasteczko, że w Płaszowie zimą jeździ się na sankach. Co z tego, że ja widziałam trupy w getcie, że sanki suną po cmentarzysku tysięcy istnień, że trzy razy odstawiano mnie do gazu - tam, gdzie teraz niedopałki papierosów. No i co z tego. Ja chcę zapomnieć i mam do tego prawo. Nie wszyscy je mają. Nie zapominajcie o nas" - wyznaje Niusia Horowitz.
C 17.00 FOCUS ON ISRAEL 5
- Jak wiele miłości | Kama ahava | How Much Love
reż. Kineret Hay-Gillor, Izrael 2010, 53’
Carmel był kiedyś obiecującym lekkoatletą, dzisiaj, z powodu pogłębiającego się zaniku mięśni prowadzi mały sklepik ze sprzętem sportowym. Jego żona Sara pomaga mu w codziennych obowiązkach. Autorka filmu - Kineret Hay-Gillor - portretując zmagania swoich rodziców z chorobą ojca kreśli przejmujący obraz dotykający tematu ludzkiego przywiązania i miłości.
- Inny | Asmar, reż. Iris Rubin, Izrael 2009, 60’
Urodzona i wychowana w Izraelu nastoletnia Noga poznaje przystojnego emigranta z Iranu- Rahamima. Pomimo wyraźnych sprzeciwów rodziny młodzi spotykają się w ukryciu, potajemnie wymieniając miłosne listy na sensach kinowych. Po czterdziestu trzech wspólnie spędzonych latach małżonkowie w rozmowach ze swoją córką, reżyserką filmu, wspominają trudne i radosne chwile swojego małżeństwa.
N 18.15 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 7
- Lech Majewski. Świat wg Bruegela, reż. Dagmara Drzazga, Polska 2009, 45'
Słynny obraz Petera Bruegela Młyn i krzyż stał się inspiracją dla nowego filmu Lecha Majewskiego. To - jak przyznaje reżyser - jego największe filmowe wyzwanie. W realizacji wzięły udział zarówno hollywoodzkie gwiazdy (Charlotte Rampling, Rutger Hauer, Michael York), jak i setki statystów. Przygotowano ponad półtora tysiąca elementów scenograficznych oraz kostiumów. Dagmara Drzazga obserwuje proces powstawania tak niezwykłego filmu.
- Doktor Jimmy, reż. Janusz Barycki i Tomasz Szwan, Polska 2009, 30'
Dokument biograficzny poświęcony Tomaszowi Beksińskiemu (1958-1999), zmarłemu tragicznie dziennikarzowi radiowemu, redaktorowi muzycznemu, wspaniałemu tłumaczowi list dialogowych klasyki filmowej, a zwłaszcza filmów grupy Monty Python oraz z Jamesem Bondem. Wspominają najbliżsi przyjaciele, m.in. Anja Orthodox i Grzegorz Gajewski.
- Ręka fryzjera, reż. Tadusz Król 2009, Polska, 49’
Dokument biograficzny poświęcony postaci Antoniego Antoine'a Cierplikowskiego (1884-1976), genialnego fryzjera rodem z Sieradza, który stworzył damskie uczesanie na „chłopczycę". Czesał słynne aktorki, gwiazdy muzyki i przedstawicielki świata polityki, a ponadto rzeźbił, kręcił filmy, występował jako aktor, wydawał gazety, projektował stroje, torebki i damskie nakrycia głowy, stworzył linię kosmetyków, wyprodukował pierwszy lakier do włosów.
C 19.30 KRAKOWSKIE PREMIERY DOKUMENTALNE 4
Pielgrzymi obrazu | PilgrIMAGE
reż. Peter Wintonick, Mira Burt-Wintonick, Kanada 2008, 83’
Osobista historia kina i mediów przedstawiona z punktu widzenia ojca i córki. W tym filmowym dzienniku dokumentaliści z Kanady podróżują po europejskich miastach, które mają istotne znaczenie w dziejach kinematografii i współczesnych mediów, zarówno dzięki byciu rodzinną miejscowością wielkich reżyserów, jak i miejscem wynalezienia nowych mediów. Ten specyficzny wideoblog ukazuje spojrzenia dwóch pokoleń na jeden filmowy świat.
N 20.45 PANORAMA FIMU POLSKIEGO 8
- Efekt Chopina, reż. Krzysztof Dzięciołowski, Polska 2010, 54'
Marita Albán Juárez, polsko-peruwiańska badaczka muzyki Fryderyka Chopina i wokalistka jazzowa, wyrusza w podróż po Polsce, Francji i Japonii, aby sprawdzić, czy jego dzieło jest wciąż inspirujące, czy nie stało się dziewiętnastowiecznym zabytkiem. Marita bawi się muzyką Chopina z Leszkiem Możdżerem, podpatruje lekcję laureata Konkursu Chopinowskiego Kevina Kennera, w Tokio odwiedza wytwórnię, która wyprodukowała grę komputerową o Chopinie.
- Tournée, reż. Andrzej Mańkowski, Polska 2010, 51’
Znany muzyk Tomasz Stroynowski organizuje na wsi szkolne audycje z udziałem gwiazd. Biorą w nich udział m.in. Leszek Możdżer, Zbigniew Wodecki, Mieczysław Szcześniak, Jacek Królik, sopranistka Agnieszka Tomaszewska i skrzypek Piotr Pławner. Muzyczna odyseja Stroynowskiego pokazuje, jak wielki jest głód obcowania z żywą muzyką na najwyższym poziomie wśród mieszkańców małych miejscowości.
C 22.00 DŹWIĘKI MUZYKI 5
Szkoła mistrzów | Meisterklasse | Master Class Opera
reż. Olivia Hagemann, Niemcy 2009, 95’
Laurent Pillot jest headhunterem w operowym świecie. Przemierza Europę w poszukaniu dobrze zapowiadających się śpiewaków, których przygotuje do solowej kariery. Szczęściarzy, którym udało się przejść selekcję czekają miesiące wytężonej pracy i prób, z najwyższej klasy profesjonalistami u boku. O tym jak ciekawą i trudną jest praca śpiewaka operowego, o swoich ambicjach, pokonywaniu barier i chwilach słabości opowiadają uczestnicy klasy mistrzów Bawarskiej Opery w Monachium.
sobota, 5 czerwca
C 12.00 SHORT MATTERS 2
- Peter w świecie radia | Peter In Radioland
reż. Johanna Wagner, Wielka Brytania 2009, 10’
- Remont | Renovare | Renovation
reż. Paul Negoescu, Rumunia/Niemcy 2009, 24’
- M jak morderstwo | Lägg M för Mord | Tile M For Murder
reż. Magnus Holmgren, Szwecja 2008, 8’
- Co nam zostało | Was Bleibt | What’s Left
reż. David Nawrath, NIemcy 2008, 17’
- Lekcja pływania | Zwelmes | Swimming Lesson
reż. Danny de Vent, Holandia 2008, 10’
- Poste Restante
reż. Marcel Łoziński, Polska 2008, 14’
N 12.30 TOP TEN KRAKÓW 3
- Muzykanci, reż. Kazimierz Karabasz, 1960, 9’
Zapis próby kolejarskiej orkiestry dętej. Portrety niemłodych już ludzi, dla których żywy kontakt z muzyka musi być czymś bardzo ważnym, jeśli poświęcają jej czas po pracy. Złoty Smok Wawelski (1961).
- Labirynt, reż. Jan Lenica, 1962, 14’
Trudno pozostać człowiekiem w surrealistycznej rzeczywistości. Trudno też z niej uciec. Złoty Smok Wawelski (1963).
- Nazywa się Błażej Rejdak. Mieszka we wsi Rożnica w jędrzejowskim powiecie.
reż. Krystyna Gryczełowska, 1968, 16’
Portret tzw. chłoporobotnika - mieszkańca wsi, który uprawia ziemię, ale pracuje także poza wsią, jako robotnik kolejowy. Przenikliwy socjologicznie dokument wypełnia osobisty, pełen ciepła stosunek realizatorów do bohatera. Złoty Lajkonik (1969).
- Apel, reż. Ryszard Czekała, 1970, 7’
Apel w obozie koncentracyjnym. Padają komendy: „Padnij! Powstań!”. Człowiek, który się sprzeciwił, zostaje natychmiast zastrzelony. Wtedy powstają powoli pozostali więźniowie. Giną. Pozostał jeden, który skulił się, gdy inni stali... Brązowy Lajkonik (1971).
- Szkoła podstawowa, reż. Tomasz Zygadło, 1971, 16’
Obraz ideologicznej indoktrynacji zaczynającej się już w podstawówce. Wypowiedzi dzieci, lekcja wychowawcza. Lecz dzieci niekoniecznie okazują się łatwym materiałem dla ideologicznej „obróbki”. Złoty Smok (1971).
- Elementarz, reż. Wojciech Wiszniewski, 1976, 8’
Film ukazuje stan świadomości Polaków lat siedemdziesiątych. Autor zespala tu symboliczny obraz z alfabetem i tkwiącym głęboko w tradycji narodowej wierszem Kto ty jesteś?. Złoty Lajkonik (1981).
- Siedem kobiet w różnym wieku, reż. Krzysztof Kieślowski, 1978, 15’
Subtelna poetycka opowieść o ludzkim przemijaniu pokazana poprzez historie siedmiu baletnic, od młodziutkiej uczennicy po emerytowaną primabalerinę. „Cierpliwe oko” kamery obserwuje momenty triumfu i chwile porażek. Złoty Lajkonik (1979).
- Tango, reż. Zbigniew Rybczyński, 1980, 8’
W czterech ścianach pokoju rozgrywają się równocześnie wydarzenia, będące udziałem różnych jego lokatorów, w różnym czasie. Wyrafinowany formalnie eksperyment, a jednocześnie nośna filozoficznie metafora. Brązowy Lajkonik (1981). Oscar '82 (1983).
- Robotnice, reż. Irena Kamieńska, 1980, 16’
Wstrząsający dokument o kobietach z Krośnieńskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego, robotnicach pracujących bardzo ciężko, nisko opłacanych i pozbawionych elementarnych zabezpieczeń socjalnych. Złoty Smok (1981).
- Wszystko może się przytrafić, reż. Marcel Łoziński, 1995, 39’
Sześcioletnie dziecko (w tej roli Tomek, syn reżysera) nawiązuje w parku znajomości z siedzącymi na ławkach starymi ludźmi. Konfrontacja doświadczeń osiemdziesięciolatków z dziecięcą naiwnością i ciekawością świata. Złoty Smok (1985).
C 14.30 GDZIEŚ W EUROPIE 4
Towarzysze mody | Comrade Couture, reż. Marco Wilms, Litwa, Niemcy, 2009, 90’
Gdy wokół szalał socjalizm oni bawili się w najlepsze. Szykowni, szarmanccy i silni - tak nazywała siebie jedna z grup modowego podziemia we Wschodnim Berlinie. W kontrowersyjnych pokazach garściami czerpali z zastanej rzeczywistości tworząc w jej centrum własny świat na opak. Obecnie są statecznymi obywatelami po czterdziestce. Marco Wilms postanawia zgromadzić swoich idoli, którzy wprowadzali ferment w szarą rzeczywistość lat 80-tych i we wspólnym projekcie wskrzesić minioną epokę.
N 15.30 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 9 (TVP Kraków prezentuje)
- Budka, reż. Grzegorz Zariczny, 6'
Opowieść o starszej kobiecie, która każdego dnia spędza kilka godzin w sklepiku z chlebem. Z perspektywy swej budki obserwuje wiejski świat. Banalne sytuacje, jak kobiety idące do kościoła czy pies wałęsający się po okolicy, urastają do rangi najważniejszych wydarzeń dnia.
- Dzieci wolności, reż. Miłosz Kozioł, 20'
Film przedstawia sylwetkę Pawła Zyzaka, autora kontrowersyjnej biografii Lecha Wałęsy, książki, która wywołała skandal polityczny w kraju. Autor reportażu stawia pytania dotyczące granic wolności słowa w Polsce i tożsamości pokolenia, którego reprezentantem jest Zyzak.
- Prywatne śledztwo majora Zakirowa, reż. Jarosław Mańka, 15'
Bohaterem filmu jest Oleg Zakirow, oficer KGB, który narażając własne życie, zdecydował się na wywiezienie akt sprawy katyńskiej do Polski.
- Nahacz, reż. Anna Maria Mączka, 20'
Opowieść o Mirku Nahaczu, jednym z najzdolniejszych pisarzy młodego pokolenia, który w wieku dwudziestu trzech lat popełnił samobójstwo.
- Zabita Czeczenia, reż. Magda Siemion, 20'
Dramat Czeczenii z punktu widzenia dziennikarki, która spędziła piętnaście lat w Rosji.
- Cena wolności, reż. Mateusz Mularski, 20'
Kompozytor Mendi Mengjici, uczeń Krzysztofa Pendereckiego, mieszkał w Kosowie dziesięć lat. W 2002 roku powrócił w rodzinne strony, a sześć lat później jego utwór Europa stał się hymnem nowego państwa. Drugim bohaterem dokumentu jest doktor Marek Gąsior, lekarz medycyny sądowej, który mieszka w Kosowie od dziewięciu lat.
- Dezerterzy, reż. Jerzy Zięty, 20'
Historia pięciu mężczyzn, którzy zdecydowali się na dezercję z Ludowego Wojska Polskiego. Film z udziałem Macieja Maleńczuka i Andrzeja Stasiuka.
C 17.00 FOCUS ON ISRAEL 6
Samotny samarytanin | Shomroni Boded | Lone Samaritan
reż. Barak Heymann 2009, 50’
Kiedy Samarytanin pozostaje przed wyborem: sekta czy rodzina, żadna decyzja wydaje się nie być słuszna. Baruch i Tova Tzedaka zostali wykluczeni ze społeczności, ponieważ nie wyrzekli się córki, która sięgnęła po zakazany owoc - poślubiła mężczyznę spoza sekty. Czy konieczność przestrzegania surowej tradycji powinna stać w konflikcie ze zwykłymi ludzkimi odruchami?
N 18.15 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 10 (STUDIO MUNKA prezentuje)
- po pokazie spotkanie z reżyserami poprowadzi przedstawiciel Studia Munka
- Gdyby ryby miały głos, reż. Tomasz Jurkiewicz, Polska 2010, 27'
Trzydziestoletni Wojtek wierzy w legendę o Wielkiej Rybie pływającej w jeziorze w pobliżu jego miasta. Mężczyzna, niczym współczesny Piotruś Pan, nie chce dorosnąć. Złowieniu Wielkiej Ryby poświęca cały swój czas i pasję. Niewiele interesuje to Władę, charyzmatyczną i nadopiekuńczą matkę Wojtka, która postanawia za wszelką cenę w końcu ułożyć synowi życie: znaleźć dziewczynę, kupić mieszkanie i zrobić z niego nowoczesnego menedżera.
- Kawałek lata, reż. Marta Minorowicz, Polska 2010, 23'
Koniec lata, koniec wakacji. Do dziadka pracującego w bieszczadzkich lasach przyjeżdża wnuk. Osaczeni dziką przyrodą, zdani tylko na siebie, starają się odbudować łączącą ich więź. Kamera obserwuje bohaterów i ich relację względem samych siebie oraz pięknego, ale surowego świata, który ich otacza.
- Wszystkie małe kłamstwa Anny, reż. Krzysztof Bizio, Polska 2009, 30’
Kameralna opowieść o kobiecie, która odnajduje pozornie utracony sens życia. Pewnego wieczoru 35-letnia Anna wypija zbyt dużo wina, co wywołuje falę wspomnień. Wyraźnie już podpita, rusza w miasto, co kończy się wizytą w izbie wytrzeźwień. Spotyka tam Adę, przyjaciółkę z dzieciństwa. To spotkanie odmienia życie obu kobiet, pozwalając spojrzeć na swoje problemy z dystansu.
- Krajobraz nizinny z kołyską, reż. Arek Biedrzycki, Polska 2009, 18’
Portret alkoholika, z uporem i świadomie niszczącego swoje życie. Popęd śmierci, któremu poddaje się bohater - samotny sześćdziesięcioletni mężczyzna z małej mazurskiej wioski - jest częścią siły drzemiącej w naturze, bezwzględnej i rządzącej się własnymi prawami. Poprzez niezwykle sugestywne zdjęcia, brak komentarza, unikalny klimat i bliskość, z jaką autor towarzyszy bohaterowi, film wymyka się pokusie taniego moralizatorstwa.
- Serca dwa, reż. Anna Kuśmierczyk, Polska 2010, 15’
Orkiestra przed domem panny młodej - jak czterdzieści lat temu - wywija skoczne oberki. Wersja rozszerzona - z porwaniem panny młodej, wersja dla odważnych - z nocą poślubną, ale szczypta poezji też tu jest: serca idące przez pustynię, gołębie lecące do nieba z obrączkami w dzióbkach, wirujące kaskady blasków...
C 19.30 RETROSPEKTYWA JONASA MEKASA 6
- 13 z 365 | 13 from 365 Day Project, reż. Jonas Mekas, USA 2007, 78'
Mekas zainspirowany zbiorem Petrarki Canzoniere, obejmującym 366 utworów, nakręcił 365 krótkich filmów wideo portretujących każdy dzień 2007 roku. Filmy, będące zapisem prywatnego życia twórcy, są poświęcone drobnym codziennym przyjemnościom, celebracji urody życia oraz małym świętom odkrywanym w powszedniości. Mekas udostępniał swe filmy na bieżąco za pośrednictwem Internetu. 3 from 365 Day Project jest wyborem 13 filmów z 30-godzinnego materiału.
- List z Greenpoint | A Letter from Greenpoint, reż. Jonas Mekas, USA 2005, 80’
Zapis przeprowadzki Mekasa z dzielnicy SoHo, w której spędził blisko trzydzieści lat życia, do Greenpointu na Brooklynie. Mekas zaznajamia się z nowym miejscem i jego mieszkańcami, odwiedzając okoliczne puby, kościoły i ulice, a także poznając redakcję kulturalnego miesięcznika „Brooklyn Rail”. Artysta uznaje ów film za swoje pierwsze prawdziwe dzieło zrealizowane za pomocą kamery wideo, która staje się dla niego „przedłużeniem oka i ciała”.
N 20.45 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 11
- Perecowicze, reż. Sławomir Grunberg, Polska 2009, 52’
Historia żydowskiej szkoły w Łodzi. Szkoła została zamknięta wskutek kampanii antysemickiej w Polsce w 1968 roku. W efekcie absolwenci szkoły im. Pereca są obecnie rozrzuceni pomiędzy USA, Izraelem, Polską a innymi krajami. Złe i dobre wspomnienia ze swojej młodości w powojennej Polsce łączą Perecowiczów do dzisiaj.
- Aleksandra jedzie do Polski, reż. Jacek Wasilewski, Polska 2010, 52’
Historia Mirandy, młodej Buriatki, która z determinacją walczy o lepsze życie w ziemi obiecanej. Takim miejscem jest dla niej Polska, kraj jej prapradziadków, powstańców styczniowych. Rodzice poznali się w NRD, po kubańskim ojcu ma ciemną skórę. Chce wyjechać do Polski, na spotkanie nowego życia. Nie chce i nie ma na co czekać w rodzinnej Buriacji. Wyrusza do Polski...
niedziela, 6 czerwca
C 12.00 TOP TEN KRAKÓW 2
- Exodus przez Dunaj | Danube Exodus, reż. Peter Forgács, Węgry/Holandia 1998, 60'
Film montażowy oparty na amatorskich taśmach Sandora Andrasovitsa, niegdyś kapitana statku pływającego po Dunaju. Przed półwieczem dowodzony przez niego statek przewoził do Palestyny kilkusetosobową grupę Żydów ze Słowacji, potem zaś wykonał zupełnie inny kurs... Srebrny Smok (1999).
- Osa | Wasp, reż. Andrea Arnold, W. Brytania 2003, 26'
Zoe, lat 23, jest matką samotnie wychowującą czwórkę dzieci. Rodzina utrzymuje się przy życiu dzięki pomocy socjalnej. Pewnego dnia Zoe spotyka na ulicy przyjaciela, ktorego nie widziała od bardzo dawna. Umawiają się na randkę. W kulminacyjnym momencie pojawia się tytułowa osa. Złoty Smok (2004).
- Upadek domu Usherów | Zánik domu Usherů | The Fall of the House of Usher
reż. Jan Švankmajer, Czechosłowacja 1981, 15'
Adaptacja znanego opowiadania Edgara Allana Poego. Švankmajer - zwany alchemikiem surrealizmu - opowiada mrożącą krew w żyłach historię wyłącznie przy użyciu animowanych poklatkowo przedmiotów i powierzchni. Złoty Smok (1982).
- Flamenco o 5:15 | Flamenco at 5:15, reż. Cynthia Scott, Kanada 1983, 29'
C 14.30 DŹWIĘKI MUZYKI 1
Red Hot Chili Peppers | Red Hot Chili Peppers: Untitled Documentary
reż. David Hausen, USA 2008, 75’
Gratka dla fanów zespołu Red Hot Chili Peppers. Dokument pokazuje kulisy powstawania teledysków do trzech piosenek z płyty „Stadium Arcadium”. Muzycy nie gwiazdorzą, ale świetnie się bawią przebierając za gwiazdy glam czy punk do teledysku „Dani California”, żartują i robią dowcipy kandydatom na artystów, z którymi nagrywają klip wystylizowany na przesłuchanie i przede wszystkim… grają. Grają tak, że muzyczny huragan wylewa się z pulsującego energią ekranu.
N 15.30 PANORAMA FILMU POLSKIEGO 12
- Dzieci Wehrmachtu, reż. Mariusz Malinowski, Polska 2009, 44’
Dokumentalna opowieść o ludziach, którzy żyją w Polsce, ale ich ojcowie podczas II wojny światowej służyli w niemieckiej armii. Polaków wywodzących się ze Śląska, którzy walczyli w niemieckich mundurach, mogło być nawet 300 tysięcy. Ojciec Alojzego Lysko, bohatera filmu, służył w Wehrmachcie i zginął na Ukrainie. Alojzy Lysko wyruszył z filmowcami na wschód szukać grobu ojca.
- Narodzona po raz drugi, reż. Michał Nekanda-Trepka, Polska 2008, 43’
Maria Kowalska urodziła się w 1939 roku w Wilnie. Po wejściu Niemców do miasta rodzina znalazła się w wileńskim getcie. Matka przeprowadziła córkę na aryjską stronę i powierzyła polskiej niani, pani Butkiewicz. Niania, odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, zmarła w 1990 roku. Maria umieściła w internecie apel o jakiekolwiek informacje o swojej zaginionej rodzinie. W Hajfie odnalazła krewnych. W 2007 roku pojechała na spotkanie z rodziną.
- Ala z Elementarza, reż. Edyta Wróblewska, Polska 2010, 28’
Portret Aliny Margolis-Edelman, która według autora Elementarza Mariana Falskiego była słynną Alą z jego podręcznika. Alina jako dziecko przeżyła koszmar getta, po wojnie została lekarzem pediatrą. Jej pasją było ratowanie życia i zdrowia dzieci. O tym, czego dokonał jej mąż Marek Edelman, wiedzą wszyscy. O tym, co robiła Ala, nie wie prawie nikt.
C 17.00 FOCUS ON ISRAEL 7
Więzy krwi | Kirvat Dam | Blood Relation, reż. Noa Ben Hagai, Izrael 2009, 75’
Przeglądając korespondencję zmarłej babci Noa odkrywa istnienie krewnych, o których dotąd nie wiedziała. Postanawia odnowić rodzinne więzi i rozwikłać tajemnicę Pniny, która w latach 40-tych zniknęła z domu i przez wiele lat nie dawała znaku życia. Noa nawiązuje kontakt z jej rodziną przebywającą na terytorium Palestyny. Problem zacznie się, gdy jedna z córek Pniny zechce powrócić do Izraela. Więzi krwi okażą się nie być wystarczającym spoiwem dla rodziny.
N 18.15 TOP TEN KRAKÓW 3
- Muzykanci, reż. Kazimierz Karabasz, 1960, 9’
Zapis próby kolejarskiej orkiestry dętej. Portrety niemłodych już ludzi, dla których żywy kontakt z muzyka musi być czymś bardzo ważnym, jeśli poświęcają jej czas po pracy. Złoty Smok Wawelski (1961).
- Labirynt, reż. Jan Lenica, 1962, 14’
Trudno pozostać człowiekiem w surrealistycznej rzeczywistości. Trudno też z niej uciec. Złoty Smok Wawelski (1963).
- Nazywa się Błażej Rejdak. Mieszka we wsi Rożnica w jędrzejowskim powiecie.
reż. Krystyna Gryczełowska, 1968, 16’
Portret tzw. chłoporobotnika - mieszkańca wsi, który uprawia ziemię, ale pracuje także poza wsią, jako robotnik kolejowy. Przenikliwy socjologicznie dokument wypełnia osobisty, pełen ciepła stosunek realizatorów do bohatera. Złoty Lajkonik (1969).
- Apel, reż. Ryszard Czekała, 1970, 7’
Apel w obozie koncentracyjnym. Padają komendy: „Padnij! Powstań!”. Człowiek, który się sprzeciwił, zostaje natychmiast zastrzelony. Wtedy powstają powoli pozostali więźniowie. Giną. Pozostał jeden, który skulił się, gdy inni stali... Brązowy Lajkonik (1971).
- Szkoła podstawowa, reż. Tomasz Zygadło, 1971, 16’
Obraz ideologicznej indoktrynacji zaczynającej się już w podstawówce. Wypowiedzi dzieci, lekcja wychowawcza. Lecz dzieci niekoniecznie okazują się łatwym materiałem dla ideologicznej „obróbki”. Złoty Smok (1971).
- Elementarz, reż. Wojciech Wiszniewski, 1976, 8’
Film ukazuje stan świadomości Polaków lat siedemdziesiątych. Autor zespala tu symboliczny obraz z alfabetem i tkwiącym głęboko w tradycji narodowej wierszem Kto ty jesteś?. Złoty Lajkonik (1981).
- Siedem kobiet w różnym wieku, reż. Krzysztof Kieślowski, 1978, 15’
Subtelna poetycka opowieść o ludzkim przemijaniu pokazana poprzez historie siedmiu baletnic, od młodziutkiej uczennicy po emerytowaną primabalerinę. „Cierpliwe oko” kamery obserwuje momenty triumfu i chwile porażek. Złoty Lajkonik (1979).
- Tango, reż. Zbigniew Rybczyński, 1980, 8’
W czterech ścianach pokoju rozgrywają się równocześnie wydarzenia, będące udziałem różnych jego lokatorów, w różnym czasie. Wyrafinowany formalnie eksperyment, a jednocześnie nośna filozoficznie metafora. Brązowy Lajkonik (1981). Oscar '82 (1983).
- Robotnice, reż. Irena Kamieńska, 1980, 16’
Wstrząsający dokument o kobietach z Krośnieńskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego, robotnicach pracujących bardzo ciężko, nisko opłacanych i pozbawionych elementarnych zabezpieczeń socjalnych. Złoty Smok (1981).
- Wszystko może się przytrafić, reż. Marcel Łoziński, 1995, 39’
Sześcioletnie dziecko (w tej roli Tomek, syn reżysera) nawiązuje w parku znajomości z siedzącymi na ławkach starymi ludźmi. Konfrontacja doświadczeń osiemdziesięciolatków z dziecięcą naiwnością i ciekawością świata. Złoty Smok (1985).
Pokazy w ramach 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
ZAPRASZAMY!