Wideokracja
tytuł oryginalny:
Videocracy
reżyseria: Erik Gandini
czas trwania:
82 min. |
2009 - Toronto Film Festival - nagroda dla najlepszego dokumentu
2009 - Sheffield Film Festival - Nagroda Specjalna Jury
2009 - Golden Graal - Nagroda Sergio Cittiego dla Erika Gandiniego
2009 - Venice Film Festival, Chicago Int. Film Festival, Sao Paolo Int. Film Festival, IDFA International Documentary Festival Amsterdam
2010 - Visions du Reel
Zaczęło się skromnie - w 1976 jedna z lokalnych stacji pokazała późnym wieczorem teleturniej, w którym po każdej poprawnej odpowiedzi obecna w studio gospodyni domowa zdejmowała kolejną część swojej garderoby. Następnego dnia do stacji telewizyjnej wpłynęły skargi od miejscowych przedsiębiorców, bo większość oglądających program mężczyzn, nazajutrz spóźniła się do pracy. Wydarzenie to pokazało przyszłość telewizji. Jej głównym przekazem stała się zabawa. A najlepszą zabawę włoskiej widowni telewizyjnej zapewniają tłumy roznegliżowanych kobiet.
Od ponad 30 lat włoskim społeczeństwem rządzi telewizja. Kontroluje ją jeden człowiek. Właścicielem największych stacji telewizyjnych jest włoski premier Silvio Berlusconi. Komercyjne programy Berlusconiego są przez wielu uważane za odzwierciedlenie jego własnego gustu i osobowości. A dla ponad 80% Włochów telewizja to główne albo jedyne źródło informacji o świecie... Temat zgłębia Erik Gandini, włoski reżyser od lat mieszkający w Szwecji, znany z bezkompromisowych obrazów współczesności w filmach, takich jak Nadprodukcja. Terror konsumpcji i GITMO – nowe prawa wojny.
Wideokracja była także wyświetlana podczas Weekendu z Cyfrowym Planete Doc Review.
Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 3: Dziwny jest ten świat.
ZWIASTUN (oryginalny):