49. Krakowski Festiwal Filmowy - 31 maja
|
49. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami:
C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska
31 maja, niedziela
C 12.00 Short Matters 1
SIOSTRY PEARCE | PEARCE SISTERS
reż. Luis Cook, Wielka Brytania 2007, anim., 10’
- Zabawna historia utrzymana w posępnym nastroju o dwóch starych pannach o twarzach wysmaganych wiatrem. Lol i Edna Pearce mieszkają na odległym i surowym pasie wybrzeża. Żyją w nędzy z tego, co daje im morze. Jest to opowieść o miłości, samotności, odwadze, krwi, nagości, przemocy, paleniu i kubkach herbaty. Film otrzymał Prix UIP w Tampere.
CZAS UCIEKA | TIME IS RUNNING OUT
reż. Marc Reisbig, Wielka Brytania 2007, anim., 7’
- Mały świat ma problem. Film pokazuje reakcję mieszkańców na nieuchronnie zbliżające się nieszczęście. Jeden człowiek próbuje powstrzymać to, co nieuniknione. Film zdobył Prix UIP w Krakowie.
KONTAKT | RAAK, reż. Hanro Smitsman, Holandia 2007, fab., 9’
- Film o tym, w jaki sposób obraźliwa uwaga odbija się jak bumerang od tego, kto ją wygłasza. Zemsta jako motyw odgrywa kluczową rolę w studium przyczyn i konsekwencji niegrzecznego zachowania. Seria krótkich konfliktów przedstawiających różne punkty widzenia prowadzi do zaskakującego punktu kulminacyjnego i pokazuje nam, że osoba urażona nie może nigdy uśmierzać swojego bólu raniąc innych, ponieważ w wielu przypadkach nieprzewidziane skutki mogą mieć dalekosiężne konsekwencje. Film otrzymał Prix UIP Ghent.
LINIA PRZEPRASZAM | THE APOLOGY LINE
reż. James Lees, Wielka Brytania 2007, dok., 10’
- W 2006 James Lees i Wiliam Bridges rozpoczęli projekt artystyczny pod nazwą „Linia Przepraszam”, gdzie utworzono darmową linię telefoniczną dla ludzi, którzy mogli na nią dzwonić i przepraszać za wszystko, co leżało im na sumieniu. Te nagrania wiadomości z przeprosinami stały się podstawą filmu, który zdobył nagrodę Prix UIP Cork.
ODROBINA CIERPLIWOŚCI | TURELEM, reż. Laszlo Nemes, Węgry 2007, fab., 14’
- Przyglądamy się urzędniczce w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Widzimy wszystkie najmniejsze drgnięcia jej twarzy oraz mężczyznę, który niecierpliwi się czekając na nią za oknem. Film zdobył Prix UIP Drama.
2 PTAKI | SMÁFUGLAR, reż. Rúnar Rúnarsson, Islandia 2008, fab., 15’
- Kamera śledzi grupę nastolatków na drodze od niewinności do dorosłości w pewną jasną letnią noc. Główny bohater jest nieśmiałym chłopcem i, jak typowy uczniak, zadurza się w dziewczynie w swoim wieku, która okazuje się być przyjaciółką jego kolegi. Film zdobył Prix UIP Edinburgh.
POCAŁUNEK DLA ŚWIATA | UN BISOU POUR LE MONDE
reż. Cyril Paris, Francja 2007, fab., 9’
- Nauczycielka w szkole podstawowej pokazuje swoim uczniom kilka codziennych gazet. Leo, 10-letni chłopiec, który chce się lepiej przyjrzeć gazecie rwie „Le Monde” (świat) na kawałki. Kiedy nauczycielka zauważa co się stało, za karę nakazuje Leo naprawić szkody. Leo skrupulatnie skleja wszystkie fragmenty, z dumą wychodzi przed klasę i czyta nagłówki dotyczące wydarzeń w złożonym na nowo świecie. Film zdobył Prix UIP Valladolid.
C 14.30 W Środku Europy: Litwa
CZTERY KROKI | KETURI ŽINGSNIAI, reż. Audrius Stonys, Litwa 2008, dok. 42’
- O metamorfozach tradycji związanych ze ślubami świadczą filmy kręcone przy okazji tych rodzinnych uroczystości. W mitologii Bałtów pełne pieśni i rytuałów ceremonie ślubne były powiązane z obrządkami związanymi ze śmiercią i odradzaniem się życia. Czy istnieje jakiś ślad tych tradycji we współczesnych skomercjalizowanych obrzędach?
DZIEŃ WYPŁATY | PENSJIJŲ
reż. Diana Matuzeviciene, Kornelijus Matuzevicius, Litwa 2008, dok., 25’
- Najważniejszym dniem w życiu starych kobiet na litewskiej wiosce jest dzień wypłaty skromnych emerytur. Siedzą i narzekają w oczekiwaniu na listonoszkę. Dzieci i wnuki uczą się języków obcych, aby móc wyjechać z kraju.
WIOSNA PÓŁNOCNA | ŠIAURĖS PAVASARIS
reż. Dovile Gasiunaite, Litwa 2008, dok., 27’
- Poznajemy bohatera, kiedy siedzi za kierownicą tira i filozofuje, przewożąc towary i pokonując przy tym setki kilometrów. Niespodziewanie słyszymy go , gdy gra utwory Chopina. Jest bowiem absolwentem konserwatorium. Jak wielu innych, którzy w nowej rzeczywistości musieli sobie znaleźć inne zajęcie, i on musiał porzucić pracę nauczyciela fortepianu...
N 15.00 Panorama filmu polskiego 2: Program 30 minut
MOJA NOWA DROGA, reż. Barbara Białowąs, 2008, 37’
- Tragikomiczna konfrontacja światopoglądów obecnych trzydziestolatków oraz ich rodziców wciąż żyjących sprawami PRL-u. Piotr i Alina chcą znaleźć swoją życiową drogę. A po drodze zderzają się z komercyjnym światem kasyn, supermarketów oraz… hufcami pracy i niszową muzyką białoruską.
NA KREDYT, reż. Przemysław Nowakowski, 2008, 30’
1000 ZAKAZANYCH KRZAKÓW, reż. Piotr Kielar, 2008, 38’
- Komedia pomyłek: gitarzysta Bugi pomylił swoją dziewczynę z drzewkiem marihuany, zły porucznik policji pomylił służbę z programem „Moda na sukces”, a pewien niesubtelny romans podrzędnego dziennikarza z prezenterką audiotele zmyła do Oceanu Indyjskiego fala tsunami…
C 17.00 Krakowskie premiery dokumentalne 3
NIEPAMIĘĆ | EL OLVIDO, reż. Heddy Honigmann, Holandia/Niemcy 2008, 93’
- Historie mieszkańców Limy, stolicy Peru. Tutaj codzienne życie przeplata się z polityką. Wierchuszka władzy za nic ma uczciwe reprezentowanie społeczeństwa, które - wykazując się swoistą amnezją - konsekwentnie wybiera skompromitowanych polityków. W tym spektaklu obopólnego zapomnienia przegrywają oczywiście zwykli ludzie. Jednak ich hart ducha i dyskretna godność przyćmiewają problemy i porażki.
N 17.30 60 lat WFDiF 2
BŁĘKITNY KRZYŻ, reż. Andrzej Munk, 1955, 55’
- Pierwszy fabularny film Andrzeja Munka, inspirowany wydarzeniami mającymi miejsce podczas okupacji, zimą 1945 roku, na Podhalu i w Tatrach. Opowieść o ludziach „Błękitnego Krzyża” - ratownikach Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - którzy pomagali oddziałom partyzanckim w ewakuacji rannych żołnierzy podziemia tatrzańskimi szlakami.
SPACEREK STAROMIEJSKI, Andrzej Munk, 1958, 18’
- Fabularyzowany dokument pokazujący warszawską Starówkę z punktu widzenia dziesięcioletniej uczennicy szkoły muzycznej, która znajduje się na Starym Mieście. Andrzej Munk prezentuje się w tej miniaturze jako liryczny dokumentalista, pełen humoru, lekkości i zaskakujących pomysłów.
SZPITAL, reż. Krzysztof Kieślowski, 1977, 20’
- Jeden z najbardziej przejmujących filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Dokumentalny zapis ponaddobowego dyżuru szpitalnego zespołu lekarzy jednego z warszawskich szpitali. Pesymistyczny film zderzający z sobą wysiłki lekarzy ratujących ludzi po różnych wypadkach z siermiężną rzeczywistością techniczną polskiego szpitalnictwa tamtych lat.
C 20.00 Dźwięki muzyki 3
O CZŁOWIEKU, KTÓRY ŚPIEWA | LENINGRAD - THE MAN WHO SINGS
reż. Peter Rippl, Niemcy/Rosja 2008, 98’
- Powstały w 1997 roku w Sankt Petersburgu zespół Leningrad to najbardziej rozpoznawalna grupa rosyjskiej muzyki undergroundowej. Popularność zyskała głównie dzięki swemu kontrowersyjnemu założycielowi Sergiejowi Sznurowowi. Nagrania Leningradu charakteryzuje przejrzystość kompozycji, chwytliwość melodii i prostota tekstów, które trafiają zarówno do prostego człowieka, jak i inteligenta. Występy zespołu to niesamowita dawka energii, na scenie występuje ponad dwunastu muzyków, którzy w trakcie koncertu robią prawdziwy performance.
N 20.15 Noc etiud studenckich: Słowacja
FTF VSMU Bratislava
LUDZIE NA TORACH | UDIA NA TRATI, reż. Arnold Kojnok, Słowacja 2006, 26’
- Portret grupowy osób mieszkających na opuszczonych torach kolejowych na południu Słowacji Środkowej. Konfrontacja obecnego stanu rzeczy z przeszłością.
COLD JOINT | STUDENÝ SPOJ, reż. Miro Remo, Słowacja 2007, 14’
- Film o 11-letniej dziewczynce z patologicznej rodziny, która znalazła się w trudnej sytuacji i musi się zmierzyć z własnymi uczuciami.
RURAL ROUND | RAJÓN, reż. Diana Novotná, Słowacja 2008, 16’
- Spojrzenie na życie chirurga zatrudnionego w szpitalu rejonowym w regionie, gdzie czas mija powoli, a życie upływa zbyt szybko.
JANÍK, reż. Daniel Zemančík, Słowacja 2008, 19‘
A FOLLOWING ACT | ĎALŠIE DEJSTVO-KÖVETKEZŐ FELVONÁS
reż. Matyás Prikler, Słowacja 2006, 25‘
- Poniedziałek, wtorek, środa... i znowu poniedziałek.
O SKARPETKACH I MIŁOŚCI | O PONOŽKÁCH A LÁSKE
reż. Michaela Copikova, Słowacja 2008, 8’
- Krótki film o niezwykłym związku pomiędzy mężczyzną a kobietą.
ZAGUBIONE I ODNALEZIONE | STRATY A NÁLEZY
reż. Boris Sverlov, Słowacja 2008, 3‘
- Mężczyzna czeka na dworcu i widzi nadchodzącą kobietę. Wiara ich połączy, a następnie rozdzieli. On nadal ma nadzieję.
C 22.30 Krakowskie Premiery Dokumentalne 4
GARBUSEK | HACHIPUSHEET
reż. Yishai Orian, Izrael 2008, 70'
- Yishai jest dumnym posiadaczem 40-letniego żółtego volkswagena beetle. Jest także szczęśliwym mężem, a wkrótce zostanie ojcem. Jego żona Elizra uważa, że sfatygowany garbusek nie będzie odpowiednim wehikułem dla trzyosobowej rodziny... Yishai, zanim na dobre rozstanie się z ukochanym samochodem, chce poznać jego historię. Dokument w ciepły i humorystyczny sposób opowiada o tropieniu losów garbuska i jego poprzednich właścicieli. Czy bohater będzie musiał wybierać pomiędzy miłością do kobiety a przywiązaniem do garbuska?
Pokazy filmów w ramach 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
ZAPRASZAMY!