kpb

Chmury nad Conakry

tytuł oryginalny: Il va pleuvoir sur Conakry

reżyseria: Cheick Fantamady Camara
aktorzy: Alex Ogou, Moussa Keita, Tella Kpomahou, Fatoumata Diawara

czas trwania: 110 min.
produkcja: Gwinea/Francja 2007

FESPACO 2007 - nagroda publiczności RFI
MFF Verona 2007 - nagroda publiczności
MFF Tybinga 2007 - nagroda publiczności
MFF Stuttgart 2007 - nagroda publiczności
Churibca Festiwal Kina Afrykańskiego 2008 - Grand Prix im. Ousmana Sembène
MFF Ouidah 2008 - Specjalna Nagroda Jury

Premiera polska.

Chmury nad Conakry bada zmiany w mentalności społeczeństwa afrykańskiego, powstałe wskutek modernizacji. Nie przedstawia jednak tego problemu w sposób stereotypowy. Cheick Fantamady Camara konfrontuje w swoim filmie dwa światy: tradycyjny i ten przychodzący z Zachodu. Przedstawione społeczeństwo jest pełne korupcji, hipokryzji oraz nietolerancji religijnej. Reżyser nie popada jednak w moralizatorski ton. Tragedia, która wyniknie z tej historii, stanowi wyjątkowo wstrząsającą kulminację dzieła.

Chmury nad Conakry można sklasyfikować jako dramat psychologiczny. W filmie znajdziemy również odrobinę humoru, który pozwala z przymrużeniem oka spojrzeć na jego bohaterów. Spotkamy mężczyzn i kobiety, którzy próbują odnaleźć się w ewoluującym świecie, stale jednak walcząc o utrzymanie swojej afrykańskiej tożsamości z jej wszystkimi sprzecznościami. Reżyser z wyjątkową delikatnością oraz wnikliwością ukazuje niuanse moralne i odcienie szarości, tak charakterystyczne dla współczesnej i skomplikowanej afrykańskiej rzeczywistości. To dzieło ujmujące swoim realistycznym i jednocześnie zbawiennym przesłaniem.

O twórcy filmu:

Cheick Fantamady Camara - ur. 1960 r. w Conakry, w Gwinei. Reżyser i scenarzysta gwinejski. Jego miłość dla sztuki skłoniła go do porzucenia studiów agronomicznych i podjęcia próby zostania reżyserem (podobnie jak Ousmane Sembène). Wyjechał z Gwinei do Burkina Faso, gdzie zdobywał wiedzę na korespondencyjnych kursach filmowych. Kontynuował naukę w Paryżu. Karierę rozpoczął od filmów krótkometrażowych (Le Cinéma Africain 1999, Konorofili 2000, Be Kunko 2004), by później rozwinąć się w pełnych metrażach (Chmury nad Conakry 2006, Mambety Forever 2008).

Film prezentowany w ramach IV Festiwalu Filmów Afrykańskich - AfryKamera 2009.


ZWIASTUN (z francuskimi napisami):