kpb

2. Festiwal Filmu Queer. A Million Different Loves!?

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU:


sobota, 15 listopada, godz. 21.15 
OTTO, CZYLI NIECH ŻYJĄ UMARLAKI | OTTO, OR UP WITH DEAD PEOPLE
reż. Bruce La Bruce, Niemcy/Kanada 2008, 95’

Kanadyjski reżyser, rozmiłowany w skinheadach, hustlerach oraz kontrkulturowych aktywistach, powraca na ekrany ze swym najlepszym dziełem - historią gejowskiego emo-zombie. Nastolatek Otto snuje się po współczesnym Berlinie, próbując poradzić sobie w trudnym świecie żywych. Zaskakujące połączenie estetyki gore, młodzieżowego melodramatu i filmowej burleski. Dla widzów o mocnych nerwach i koneserów kina wszelkich gatunków. 
oraz:
NIE ŚPIJ, reż. Bogusław Bielański, Polska 2005, 13’

Tomek chce być po prostu kochany. W jego życiu są dwie ważne kobiety - Matka i Julia, która lada dzień urodzi syna. Matka zapomniała, jak się kocha bezinteresownie, a Julia urodzi syna innego mężczyzny. Jest jeszcze kolega, z którym Tomek może codziennie rano pobiegać.


niedziela, 16 listopada, godz. 21.15 
GAY HELL IN DANTE CAFE
, reż. Małga Kubiak, Polska 2007

Jeden z najciekawszych filmów niemal zupełnie w Polsce nieznanej Małgi Kubiak w swej kolażowej strukturze łączy postać babci autorki, współczesną RP oraz inscenizowane fragmenty podejmujące kwestię wolności.
Szorstka, obrazoburcza i szokująca praca to do tej pory jedna z najbardziej interesujących wizji współczesnej queerowej Polski.
Wywiady Małgi Kubiak z Nickiem Cave i Henrym Rollinsem


poniedziałek, 17 listopada, godz. 21.15
CRAVINGS OF KANE
, reż. Małga Kubiak, Polska 2005

Cravings of Kane to wycinki z dramatów Sarah Kane jak Oczyszczeni czy 4.48 Psychosis utrzymane w kryminalnym klimacie, kręcone z ręki, planowo niedopracowane i brudne. Film Kubiak to zaprzeczenie dotychczasowych interpretacji sztuk Kane. Nie ma tu wypracowanego warsztatowo bólu czy profesjonalnych aktorsko scen samobójstwa, seksu, zbrodni. To raczej zapis szarpania się Kubiak z tekstami Sarah, rozdrapywanie ich bez prób, i zapisywanie ich na taśmie "na gorąco". Obserwujemy jak aktorzy Małgi czytają z kartek fragmenty Kane, za chwilę wchodzą sceny spoza planu, prywatne rozmowy, telefony, prawdziwe aresztowanie Kubiak podczas kręcenia filmu przez warszawską policję.
Paradokumentalna wariacja jaką jest Cravings... to świeży zapis wewnętrzych walk Kane z sobą samą, ale i dość dowolna ich interpretacja Małgi Kubiak. Cravings Of Kane pokazywano juz w niezależnych kinach w Berlinie, Nowym Jorku, Brukseli oraz Paryżu.


wtorek, 18 listopada, godz. 21.15
AMNESIA: THE JAMES BRIGHTON ENIGMA
, reż. Denis Langlois, Kanada 2005, 90’

Toronto Lesbian & Gay Film & Video Festival 2006: Best Canadian Feature Film 
Przystojny Amerykanin budzi się nagi w opuszczonej części Montrealu. Nie pamięta niczego poza tym, że jest gejem i nazywa się James Brighton. Kiedy pojawia się w telewizji, prosząc o pomoc w rekonstrukcji przeszłości, zostaje aresztowany, a zagadka jego tożsamości zostaje spowita jeszcze większą tajemnicą...
oraz:
DERNIERS MOTS (PARTING WORDS), reż. Joe Balass, Kanada 2006, 8’

Jadącemu karetką do szpitala Anwarowi towarzyszą dwaj przyjaciele: Marc i Paul. Anwar jest bliski śmierci, na szczęście uroda pielęgniarza odwraca uwagę mężczyzny od ciężkiego stanu, w jakim się znajduje. Sprawy wymykają się spod kontroli, kiedy wszyscy dojeżdżają do szpitala i uzmysławiają sobie, że być może widzą się po raz ostatni...


środa, 19 listopada, godz. 21.15
BABY TROUBLE HOLE
, reż. Małga Kubiak, 1996, 100’

To undergroundowy film o undergroundzie, w ekspresyjnym stylu mistrzyni hardcore'u. W kadrze, oprócz samej szefowej, uwijają się też ikoniczne postaci sceny lat 80. i 90. - Nick Cave, Blixa Bargeld, Norman Mailer, szwedzki artysta i kurator Carl Michael von Hauswolff etc.
Projekcję Baby Trouble Hole poprzedzi zresztą dziesięciominutowa projekcja wywiadu z Cavem, który Małga przeprowadziła w 1989 roku. Muzykę zaś skomponowali Zbigniew Karkowski z Ulfem Biltingiem. Gdzie ta dziewczyna podziewała się przez ostatnie dziesięciolecie, skoro dopiero teraz mamy okazje oglądać jej produkcje? Wiadomo, za granicą. Dlatego czas nadrobić zaległości, choć BTH jest opcją dla widzów przyzwyczajonych do szokowej estetyki.
Innymi słowy, Matthew Barney podaje sobie ręce z Davidem Lynchem, szczerząc się do kamery operatora filmu porno.


czwartek, 20 listopada, godz. 21.15
FINN'S GIRL, reż. Dominique Cardona i Laurie Colbert, Kanada 2007, 88’

6th Fire Island Film & Video Festival: Best Feature Film 
4th Festival del Mar Mallorca International Lesbian & Gay Film Festival: Best Feature Film, Best Actress 
4th Festival del Mar Ibiza International Lesbian & Gay Film Festival: Best Feature Film 
10th Calgary International Gay & Lesbian Film Festival: Best Canadian Feature Film, Audience Award (Best Feature Film) 
29th Créteil International Women's Film Festival: Vice-Prix du Public (Best Feature Film) 
25th Los Angeles Gay & Lesbian Film Festival: Outstanding Emerging Talent Award
 

Dr Finn Jefferies to w każdym calu nowoczesna lesbijka - na tyle przebojowa i szczęśliwa, by nie zaprzątać sobie głowy ukrywaniem swej seksualności. Nic nie jest w stanie wstrząsnąć jej pełnym pasji życiem, aż do nagłej śmierci jej ukochanej partnerki, Nancy. Finn, pogrążając się w rozpaczy, zaniedbuje relację z jedyną bliską osobą - 11-letnią Zelly Bean, jej wspólną córką z Nancy. Finn głęboko kocha dziewczynkę, ale kariera zmuszą ją do odrzucenia instynktu macierzyńskiego. Pochłonięta pracą i przygodnym romansem z o wiele młodszą kobietą, Finn nie poświęca córce tyle uwagi, ile ta potrzebuje. Tymczasem na horyzoncie pojawia się Paul, współpracownik Finn oraz biologiczny ojciec Zelly...


piątek, 21 listopada, godz. 21.15
TRANS-MISJA
, reż. Julie Land, Justyna Struzik, Polska 2008, 42’

Pierwszy polski dokument poruszający tematykę transseksualności.
Nakręcony w Krakowie w 2007 i 2008 roku film opowiada historię transseksualnego mężczyzny, Kostka, z perspektywy jego zmagań z urzędami. Po zmianie płci Kostek musi kolejno: pójść do sądu, wyrobić nowy dowód osobisty, zmienić świadectwo dojrzałości, uaktualnić dane w przychodni lekarskiej. Podczas kolejnych miesięcy autorki filmu towarzyszą Kostkowi podczas uciążliwych zmagań z bezduszną urzędniczą machiną, gdzie jest traktowany tylko jako kolejny petent, bez wnikania w szczegóły trudnej i wyjątkowej sytuacji, w jakiej się znajduje.
oraz:
SEX W WIELKIM MIEŚCIE, reż. Rafalala, Polska 2008, 40’
Dwa premierowe odcinki parodii serialu Seksu w wielkim mieście w wykonaniu Rafalali.


sobota, 22 listopada, godz. 21.15
I BÓG STWORZYŁ TRANSWESTYTĘ
, reż. Rafalala, Polska 2007, 90’

Rafalala, jak sama siebie określa „kobieta z penisem”, w serii sond ulicznych, rozmów z osobami trans, prób pracy w barze, spotkań z matką i koleżankami pokazuje jak silną bronią w rękach osób queer jest silne poczucie własnej wartości, odwaga oraz niebanalne poczucie humoru.


niedziela, 23 listopada, godz. 21.15
QUEER BOLLYWOOD
68 PAGES
, reż. Sridhar Rangayan, Indie 2007, 92’
41st WorldFest Houston: Silver Remi Award 

Na 68 stronach swego pamiętnika doradczyni ds. HIV/AIDS utrwala ból i radość swej pracy oraz rozpacz, nadzieję, łzy i śmiech swoich podopiecznych. Życie pięciorga z nich, należących do „grup wysokiego ryzyka” męskiej prostytutki, narkomana, geja czy osoby transgenderowej, zmienia się dramatycznie w chwili pojawienia się serokonwersji... Ich afirmujące życie opowieści o odwadze i sile współtworzą hołd złożony ludzkiemu duchowi...

Wszystkie filmy będą wyświetlane z płyt DVD!


Filmy prezentowane w ramach 2. Festiwalu Filmu Queer. A Million Different Loves?!

ZAPRASZAMY!