48. Krakowski Festiwal Filmowy - filmy nagrodzone
|
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PROJEKCJI
48. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY - FILMY NAGRODZONE
piątek, 4 lipca, godz. 19.00
W STRONĘ ŚWIATŁA | ALUMBRAMIENTO
reż. Eduardo Chapero-Jackson, Hiszpania 2007, 15’
Złoty Smok – Konkurs Międzynarodowy
Mężczyzna wraz z żoną jedzie w nocy do umierającej matki. Rodzina spotyka się przy łóżku chorej, która strasznie cierpi, albowiem przestały działać leki znieczulające. Nikt nie jest w stanie pomóc staruszce. Wreszcie stojąca dotychczas z boku synowa podejmuje próbę łagodnego przeprowadzenia umierającej na drugą stronę... Film otrzymał nagrodę Prix UIP na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji.
ZŁOTA RYBKA | ZŁOTA RYBKA
reż. Tomasz Wolski, Polska 2008, 70’
Nagroda Jury Studentów Miasta Krakowa – Konkurs Pełnometrażowych Dokumentów
Utrzymany w najlepszej tradycji polskiego dokumentu, nawiązujący do dzieł Piwowskiego, Bławuta i Lankosza, portret domu pomocy społecznej. Ten świat „nienormalnych” okazuje się pod wieloma względami normalniejszy od tego, który go otacza. Więcej tu życzliwości, mniej zawiści. Ten pogodny film nie każe nam patrzeć na Innego; pozwala patrzeć razem z Innym. Innymi oczami.
sobota, 5 lipca, godz. 19.00
MUZYKA MOJEGO OJCA | NACH DER MUSIK
reż. Igor Heitzmann, Niemcy 2007, 105’
Srebrny Róg – Konkurs Pełnometrażowych Dokumentów
Syna i ojca przez dekady dzielił berliński mur. Podczas gdy ojciec osiągnął po stronie wschodniej pozycję wybitnego dyrygenta, syn po stronie zachodniej wychowywał się bez ojca - świadom jego legendy, ale pozbawiony jego obecności. Po latach przychodzi pora na spotkanie i postawienie pytania: Co (jeśli w ogóle cokolwiek) jest do uratowania? Czy wielka sztuka warta jest wielkiej ofiary? I czy można ją podejmować kosztem kogoś innego?
niedziela, 6 lipca, godz. 19.00
REWIA | PREDSTAVLENYE
reż. Sergei Loznitsa, Niemcy 2008, 82’
Złoty Róg – Konkurs Pełnometrażowych Dokumentów
Kultura kołchozu kojarzy nam się z pastuchem Kostią ustawiającym swój zwierzęcy chór w pierwszych scenach filmu Świat się śmieje Grigorija Aleksandrowa. Siergiej Łoźnica, laureat Złotego Smoka za Blokadę, rekonstruuje - kawałek po kawałku - prawdziwy obraz Związku Radzieckiego takiego, jakim mógł się jawić zwykłemu rolnikowi i robotnikowi. Powstaje jedyny w swoim rodzaju portret. Fragmenty kronik sprawiają, że ożywa przed nami świat miniony i coraz bardziej zapomniany.
poniedziałek, 7 lipca, godz. 19.00
czas trwania projekcji: ok. 105'
GUGARA | GUGARA
reż. Jacek Nagłowski, Andrzej Dybczak, Polska 2008, 59’
Złoty Lajkonik – Konkurs Polski
Nagroda Prezesa TVP SA dla najlepszego filmu dokumentalnego
Gugara w języku Ewenków oznacza dźwięk dzwonków zawieszanych na szyjach reniferów. To jeden z niewielu dźwięków, jakie można usłyszeć w tajdze, ale ostatnio i on ucichł. W ciągu kilku tygodni Dymitri i Tatiana stracili całe swoje stado. Co robić w tajdze bez niego? Czym się zająć, zwłaszcza jeśli jest się ostatnimi pasterzami reniferów w całym okręgu. Wszyscy inni przenieśli się już z lasu do niezbyt odległej rosyjskiej wioski. To historia o rozpadzie małej syberyjskiej społeczności.
ARIA DIVA | ARIA DIVA
reż. Agnieszka Smoczyńska, Polska 2007, 30’
Srebrny Smok dla reżysera filmu fabularnego – Konkurs Międzynarodowy
Srebrny Lajkonik dla reżysera filmu fabularnego – Konkurs Polski
Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż
Wydaje się, że Basi niczego do szczęścia nie brakuje: ma kochającego męża, dwójkę wspaniałych dzieci, pomimo ukończonych studiów czuje się spełniona, prowadząc dom. Pewnego dnia piętro wyżej wprowadza się diva operowa, która uwodzi Basię swoim głosem. Między kobietami zawiązuje się przyjaźń, która przeradza się w zaskakujące dla obu uczucie. Film powstał w ramach projektu 30 minut.
HUMORESKA | HUMORESQUE
reż. Diana Deleanu, Rumunia 2007, 16’
Dyplom Honorowy – Konkurs Międzynarodowy
Maria ma 94 lata i jest najstarsza we wsi. Nie umie pisać ani czytać, od dziecka musiała wykonywać ciężką i marnie płatną pracę, a teraz nie stać jej nawet na własny pogrzeb. W lepszej sytuacji są młode małżeństwa, którym u progu nowego życia państwo przyznaje zapomogę. O starych nie pamięta nikt. Czarno-biały dokument ilustrowany ludowymi przysłowiami pokazuje absurdy dzisiejszego świata.
wtorek, 8 lipca, godz. 19.00
czas trwania projekcji: ok. 100'
REFRENY | REFRENY
reż. Wiola Sowa, Polska 2007, 13’
Srebrny Smok dla reżysera filmu animowanego – Konkurs Międzynarodowy
Srebrny Lajkonik dla reżysera filmu animowanego – Konkurs Polski
Nagroda Jury Międzynarodowej Krytyki Filmowej (FIPRESCI)
Trzy pokolenia kobiet łączą wspólne więzi i przeżycia. Wspomnienia, które im towarzyszą, tworzą powtarzający się splot emocji i losów. Kiedy najmłodsza z kobiet staje na granicy dojrzałości, wspomina dzieciństwo i list, który zostawiła jej babcia. Poetycka plastyka i przejmująca warstwa muzyczna tworzą emocjonalny i wyrafinowany obraz filmowy. Film zrealizowany pod opieką artystyczną prof. Jerzego Kuci.
OGRÓD JADA | LE JARDIN DE JAD
reż. Georgi Lazarevski, Francja 2007, 60’
Nagroda Don Kichota Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC)
Na wschód od Jerozolimy trwa budowa wysokiego muru granicznego. Przebiega on zaledwie kilka metrów od palestyńskiego domu starców, którzy już za chwilę mogą zostać odcięci od świata. Będzie to niemały problem również dla personelu i dla odwiedzających pensjonariuszy gości. W domu opieki narasta atmosfera wyczekiwania i niepewności.
RADIOAKCJA | RADIOAKCJA
reż. Tomasz Jurkiewicz, Polska 2008, 27’
Nagroda Publiczności
Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Dwaj niepełnosprawni chłopcy z Trzebini - Paweł i Grzegorz - postanawiają otworzyć nową internetową stację radiową przeznaczoną dla młodych ludzi. Na realizacje swego celu dostają grant w wysokości 6 tysięcy euro z Unii Europejskiej. Ale to dopiero początek drogi, teraz trzeba się ostro wziąć do pracy. Nowe wyzwania, przeszkody, które muszą pokonać, to poważny sprawdzian ich przyjaźni. Grand Prix Złoty Dinozaur Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Etiuda & Anima" w Krakowie (2007).
środa, 9 lipca, godz. 19.00
czas trwania projekcji: ok. 110'
III. PAMIĘTAJ, ABYŚ DZIEŃ ŚWIĘTY ŚWIĘCIŁ | III. PAMIĘTAJ, ABYŚ DZIEŃ ŚWIĘTY ŚWIĘCIŁ
reż. Maciej Cuske, Polska 2008, 45’
Srebrny Lajkonik dla reżysera filmu dokumentalnego – Konkurs Polski
Nagroda Jury Studentów Miasta Krakowa – Konkurs Polski
Film z cyklu Dekalog. Za kilka miesięcy Staś przystąpi do Pierwszej Komunii Św. To gorący okres przygotowań, tych duchowych i tych materialnych. Wszyscy w rodzinie przeżywają go inaczej. Dziadkowie, rodzice i sam bohater. Przy takich okazjach uwidacznia się różnica pokoleń. Życie toczy się obok swoim rytmem, czas święta zbliża się coraz bardziej... Wnikliwa obserwacja „cierpliwym okiem" kamery, którą reżyser kieruje na swoją rodzinę i - naturalnie - na siebie.
FELGARZ Z WOLI | FELGARZ Z WOLI
reż. Kuba Maciejko, Polska 2007, 15’
Nagroda im. Macieja Szumowskiego
Przedstawiciele cechów rzemieślniczych są coraz rzadziej spotykani w Warszawie. A przecież są tak potrzebni. Tytułowy felgarz jest obecnie ostatnią osobą, która wykonuje taką pracę w stolicy. Był członkiem kadry narodowej w zapasach stylu wolnego, ale karierę sportową porzucił dla rzemiosła. „Kiedyś to rzemiosło było piękne. Nic nie było na rynku i to było piękne. Rzemiosło polskie radziło sobie w każdych warunkach" - wspomina. I dodaje: „Czym praca gorsza, tym lepsza".
JAK W NIEBIE | JAK W NIEBIE
reż. Filip Marczewski, Polska 2008, 25’
Nagroda Prezesa TVP SA za najlepsze zdjęcia
Jeanet i Raul są Holendrami. Przed dwoma laty przenieśli się z okolic Amsterdamu do Polski. „Holandia jest małym krajem, w którym mieszka dużo ludzi, a tu jest inaczej" - uzasadniają swój wybór. Osiedlają się w odludnym miejscu, żyją w trudnych warunkach, bez cywilizacyjnych udogodnień. Marzą o zbudowaniu domu, prowadzeniu gospodarstwa. „Jak cieszysz się, gdzie jesteś, jak cieszysz się, co robisz, to jest luksus w życiu, nie ta cholerna mikrofalówka" - wyznaje Jeanet. Są szczęśliwi.
DO BÓLU | DO BÓLU
reż. Marcin Koszałka, Polska 2007, 25’
Srebrny Smok dla reżysera filmu dokumentalnego – Konkurs Międzynarodowy
Dyplom Honorowy – Konkurs Polski
Opowieść o 53-letnim samotnym lekarzu psychiatrii, który mieszka ze swoją ogromnie nadopiekuńczą matką. Kiedy w jego życiu pojawia się nieobojętna mu uczuciowo kobieta, wybucha konflikt. Po wielu latach erotycznej abstynencji Ewa obudziła w nim na nowo mężczyznę. „Opamiętaj się, bo masz 53 lata!" - krzyczy matka. Syn odpowiada słowami św. Pawła: „Dzieci, szanujcie swoich rodziców, bądźcie im posłuszne. Rodzice, nie rozdrażniajcie swoich dzieci, żeby nie traciły ducha".
czwartek, 10 lipca, godz.19.00
czas trwania projekcji: ok. 90'
KAMIENNA CISZA | KAMIENNA CISZA
reż. Krzysztof Kopczyński, Polska 2007, 51’
Dyplom Honorowy – Konkurs Polski
W 2005 roku w wiosce Spingul, w północnym Afganistanie, zabito kobietę posądzoną o cudzołóstwo. 29-letnia Amina - według różnych wersji - została ukamienowana, uduszona, zmarła na atak serca lub popełniła samobójstwo. Jej mąż przebywający w Iranie, gdzie wyjechał zaraz po ślubie w poszukiwaniu pracy, nie reaguje na śmierć żony. Rzekomy kochanek Aminy ucieka z wioski i ukrywa się z dala od rodzinnej doliny. Mimo wyroku sądu wszyscy podejrzani o zabójstwo są na wolności...
NA LINII | AUF DER STRECKE
reż. Reto Caffi, Niemcy 2007, 30’
Nagroda Jury Studentów Miasta Krakowa – Konkurs Międzynarodowy
Ochroniarz pracujący w centrum handlowym spędza całe dnie, obserwując innych. A w szczególności pewną kasjerkę z księgarni, w której sekretnie się podkochuje. Chciałby nawiązać z nią bliższy kontakt podczas wspólnej podróży metrem, ale któregoś dnia widzi ją w towarzystwie innego mężczyzny. Wkrótce przyjdzie mu spotkać rywala w zupełnie innych okolicznościach. To spotkanie położy się cieniem na całym dotychczasowym życiu bohatera.
CZAS SIĘ KOŃCZY | TIME IS RUNNING OUT
reż. Marc Reisbig, Wielka Brytania 2007, 6’
Prix UIP Cracow
Dyplom Honorowy Jury Studentów Miasta Krakowa – Konkurs Międzynarodowy
Za każdym razem kiedy kamera przemierza z wolna pejzaż pewnego miasteczka, jego obraz staje się coraz ciemniejszy, coraz bardziej przygnębiający. Mieszkańcy tracą poczucie dobra i zła, coraz głębiej pogrążając się w destrukcji. „Koniec jest blisko” - zwiastuje transparent niesiony przez jednego z bohaterów. Czy mimo wszystko uda się zapobiec katastrofie?
Filmy prezentowane w ramach pokazów filmów nagrodzonych na 48. Krakowskim Festiwalu Filmowym.
ZAPRASZAMY!