kpb

Retrospektywa Allana Kinga

Tegorocznym laureatem Smoka Smoków, nagrody za całokształt pracy twórczej, został Allan King. Tym samym dołączył do prestiżowego grona twórców takich jak Werner Herzog, Jan Lenica, Stephen i Timothy Quay, Jan Švankmajer, czy Krzysztof Karabasz, którzy w poprzednich latach zostali już uhonorowani tym wyróżnieniem. Retrospektywa jego twórczości zapowiada się bardzo interesująco.

Allan King jest ikoną filmu dokumentalnego. Pomimo swoich 78 lat, wciąż aktywny zawodowo. Nadal też zaskakuje swoim bezkompromisowym warsztatem. Uznawany jest za modelowego twórcę nurtu kina bezpośredniego, tzw. direct cinema, które odcisnęło silne piętno na kinematografii. Niniejsza retrospektywa jest niepowtarzalną okazją przypomnienia sobie najwybitniejszych filmów w dorobku kanadyjskiego twórcy.

Wybraliśmy dla Was siedem filmów, które dobitnie ukazują oryginalność i niepowtarzalność cechującą kunszt Allana Kinga. W programie znalazły się między innymi WARRENDALE, A MARRIED COUPLE, DYING AT GRACE. Ich ujmująca subtelność, rzadko już spotykany szacunek i wielkie ciepło dla przedstawianych bohaterów, wreszcie dostrzeganie wielu warstw i aspektów rzeczywistości czyni Kinga mistrzem portretu intymnego.

Projekcje w ramach retrospektywy Allana Kinga odbędą się w Kinie Pod Baranami.
Zapraszamy codziennie od 31 maja (sobota) do 4 czerwca (środa) na godzinę 16.30.


Opisy filmów:


WARRENDALE
reż. Allan King
Kanada 1967
Kino Pod Baranami
31 maja 16.30

WARRENDALE, reż./dir. Allan King
- Film zrealizowany w ośrodku dla młodzieży cierpiącej na zaburzenia emocjonalne. Obserwujemy życie codzienne ośrodka, gwałtowne kryzysy emocjonalne pensjonariuszy. Szczególnie drastyczną formę przybierają one po nieoczekiwanej śmierci lubianej przez młodzież kucharki. Terapia stosowana w ośrodku polega na krępowaniu ruchów przy jednoczesnym zachęcaniu do możliwie swobodnej ekspresji emocjonalnej. Telewizja kanadyjska, choć zamówiła ten film, odważyła się go pokazać dopiero po trzydziestu latach.


A MARRIED COUPLE
reż. Allan King
Kanada 1969
Kino Pod Baranami
1 czerwca 16.30

A MARRIED COUPLE, reż./dir. Allan King
- Pierwszy w historii kina film dokumentalny polegający na rejestracji życia rodzinnego. W ciągu dziesięciu tygodni nakręcono 70 godzin materiału, z którego ostatecznie powstał 97-minutowy film, będący portretem życia pewnego kanadyjskiego małżeństwa pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Sytuacje pogodne, sielankowe, intymne przeplatają się z coraz gwałtowniejszymi kryzysami i konfliktami, przejawami walki o dominację.


WHERE WILL THEY GO
reż. Allan King
Kanada 1958
Kino Pod Baranami
2 czerwca 16.30

WHERE WILL THEY GO?, reż./dir. Allan King
- Rok 1958. Obóz uchodźców w Austrii. Zamieszkują go głównie ludzie z Europy Wschodniej, którym nie udało się wyemigrować, i od 1945 roku skazani są na egzystencję pozbawioną przyszłości. Obserwujemy rzeczywistość obozową, bliżej poznajemy losy i położenie trzech rodzin. Film jest pozbawiony dźwięków naturalnych (jeśli nie liczyć rzewnej ukraińskiej pieśni), posępnym zdjęciom towarzyszy głos komentatora opowiadającego o ludziach, których pokazuje kamera.


FIELD DAY
reż. Allan King
Kanada 1963
Kino Pod Baranami
2 czerwca 16.30


- Rejestracja jednej sceny z głośnej w owym czasie sztuki teatralnej The Brig (Klatka), wystawionej przez nowojorski The Living Theatre, ukazującej poniżanie marynarzy przez ich przełożonych. Co ciekawe, zapis tej samej sztuki stał się podstawą głośnego filmu Jonasa Mekasa The Brig, a sama sztuka, w tej samej inscenizacji, jest wystawiana do dzisiaj.


SIX WAR YEARS
reż. Allan King
Kanada 1975
Kino Pod Baranami
2 czerwca 16.30


- Film należy do gatunku dokudramy, polegającym na rekonstrukcji prawdziwych wydarzeń i odgrywaniu ich przez aktorów. Jego podstawą była książka Barry’ego Broadfoota, w której zgromadzone zostały zapisy losów Kanadyjczyków podczas II wojny światowej. Oglądamy dzieje wojny od jej początku po zakończenie; kilkoro aktorów odgrywa role rozmaitych żołnierzy i członków ich rodzin, w pracy, w domu, na polu bitwy, po zwycięstwie. Sceny inkrustowane są filmami archiwalnymi z tamtego czasu.


DYING AT GRACE
reż. Allan King
Kanada 2003
Kino Pod Baranami
3 czerwca 16.30

DYING AT GRACE, reż./dir. Allan King
- Film o umieraniu. Pięcioro pacjentów ośrodka opieki paliatywnej w Grace Health Center w Toronto zgodziło się, aby kamera towarzyszyła im podczas ich ostatnich dni. Obserwujemy więc ich przygotowania do śmierci, rozmowy z członkami rodziny i personelem, gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia, powolne umieranie, a wreszcie moment śmierci. Kontrapunktem są sceny z ulic Toronto, a także rozmowy personelu. Zwraca uwagę olbrzymia godność, z jaką chorzy przyjmują swój los.


MEMORY FOR CLAIRE, MAX, IDA AND COMPANY
reż. Allan King
Kanada 2005
Kino Pod Baranami
4 czerwca 16.30

MEMORY FOR MAX, CLAIRE, IDA AND COMPANY, reż./dir. Allan King
- Film zrealizowany w luksusowym domu opieki dla osób w podeszłym wieku, nazwany został przez pewnego amerykańskiego recenzenta „jednym z najbardziej przygnębiających w historii kina”. Funkcję „przewodnika” po domu pełni jego pracownica, której rolą jest rozmawianie z pensjonariuszami. Zdecydowana większość jest zniedołężniała fizycznie i/lub psychicznie, ma kłopoty z poruszaniem się, cierpi z powodu choroby, samotności, starości, a zwłaszcza zaburzeń pamięci. 


Retrospektywa filmów Allana Kinga w ramach 48. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

ZAPRASZAMY!