kpb

48. Krakowski Festiwal Filmowy - 4 czerwca

48. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY | 48th CRACOW FILM FESTIVAL

PROJEKCJE W KINIE POD BARANAMI | SCREENINGS IN KINO POD BARANAMI


środa, 4 czerwca | Wednesday, June 4 


SALA CZERWONA
 |
THE RED AUDITORIUM


14.00    Spojrzenie na Kubę / Looking at Cuba
THE FUTURE OF YESTERDAY, reż./dir. Silva von Gerlach,Tamara Milosevic
MOJA KUBA, MOJA POLSKA
, reż./dir. Maria Zmarz-Koczanowicz, Polska/Poland 2007, 59’
THE FUTURE OF YESTERDAY, reż./dir. Silva von Gerlach,Tamara Milosevic, Niemcy/Germany 2008, 52’

16.30   
Retrospektywa Allana Kinga / Allan King Retrospective /
MEMORY FOR MAX, CLAIRE, IDA AND COMPANY, reż./dir. Allan King, Kanada/Canada 2005, 112’
MEMORY FOR MAX, CLAIRE, IDA AND COMPANY, reż./dir. Allan King
- Film zrealizowany w luksusowym domu opieki dla osób w podeszłym wieku, nazwany został przez pewnego amerykańskiego recenzenta „jednym z najbardziej przygnębiających w historii kina”. Funkcję „przewodnika” po domu pełni jego pracownica, której rolą jest rozmawianie z pensjonariuszami. Zdecydowana większość jest zniedołężniała fizycznie i/lub psychicznie, ma kłopoty z poruszaniem się, cierpi z powodu choroby, samotności, starości, a zwłaszcza zaburzeń pamięci.

18.30   
Krakowskie premiery dokumentalne / Krakow Documentary Premieres /
CHICAGO 10, reż./dir. Brett Morgen, USA 2007, 110’
CHICAGO 10, reż./dir. Brett Morgen
- W sierpniu 1968 roku w Chicago ruch Yippies zorganizował "Festiwal życia", który miał być kontrimprezą dla odbywającej się wówczas Konwencji Partii Demokratycznej. Happening został brutalnie stłumiony przez policję, doszło do krwawych zamieszek na ulicach miasta, a członkowie Yippies zostali aresztowani. Ośmiu osobom, które nazwano "Chicago Eight" wytoczono proces.
 
20.30   
Panorama kina niemieckiego / Panorama of German Cinema
JESUS LIEBT DICH, reż./dir. Lilian Franck, Michaela Kirst, Robert Cibis, Matthias Luthardt, Niemcy/Germany, Kenia/Kenya, USA 2007, 80’
JESUS LIEBT DICH, reż./dir. Lilian Franck, Michaela Kirst, Robert Cibis, Matthias Luthardt
- Po atakach terrorystycznych na World Trade Center w Nowym Jorku powstał Kościół 411, którego głównym celem jest działalność misyjna. Członkowie kościoła postawili sobie za cel nawrócenie fanów piłki nożnej uczestniczących w Mistrzostwach Świata w Niemczech w roku 2006. Do akcji włączyła się także niemiecka organizacja „Jugend mit einer Mission” (Młodzież z misją) wysyłając na piłkarskie stadiony około 10.000 swoich członków.
Dokument, będący owocem współpracy kilku reżyserów, pokazuje kontakty misjonarzy z uczestnikami piłkarskiego święta i ich reakcje na próby nawiązania kontaktu i rozmowę o Bogu. Kamera rejestruje teologiczne dysputy, wspólne modlitwy i wspólne spędzanie wolnego czasu. Każdy z reżyserów koncentruje się na jednym misjonarzu i podążając za nim, obserwuje i dokumentuje jego działalność. Twórcy filmu nie oceniają swoich bohaterów, raczej próbują zrozumieć motywy ich niezwykłego zaangażowania w działalność misyjną. Premiera filmu miała miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale 2007 w sekcji Perspektywy kina niemieckiego.

22.30   
Dźwięki muzyki / Sound of Music
AFRICA UNITE, reż./dir. Stephanie Black, USA, Jamajka/Jamaica 2008, 91’
AFRICA UNITE, reż./dir. Stephanie Black
- Pod hasłem „Africa Unite” kryje się postulat zjednoczenia państw afrykańskich w jeden organizm. W sześćdziesiątą rocznicę urodzin Boba Marleya do Etiopii zjechali się zwolennicy tej tezy, by zamanifestować swoje przekonania. Dokument jest świadectwem tamtego wydarzenia. Przybliża też założenia rastafarianizmu, którego gorącym propagatorem był sam Marley. Film bogato zilustrowany fragmentami okolicznościowego koncertu reggae z Addis Abeby, stolicy Etiopii.



SALA NIEBIESKA | THE BLUE AUDITORIUM


12.30    In memoriam: Jadwiga Żukowska
MALI REKRUCI, reż./dir. Jadwiga Żukowska, Polska/Poland 1961, 9’
MOJE, NIE DAM, reż./dir. Jadwiga Żukowska, Polska/Poland 1964, 16’
GDAŃSKA SZTUKA KUŹNICZA, reż./dir. Jadwiga Żukowska, Polska/Poland 1969, 15’
DAREK DZIEDZIECH, reż./dir. Jadwiga Żukowska, Polska/Poland 1975, 28’
ZE ŚWIATŁEM, reż./dir. Jadwiga Żukowska, Polska/Poland 1996, 27’

15.00    
Polski film telewizyjny lat sześćdziesiątych / Polish TV film of 1960's, 100’
ODWIEDZINY O ZMIERZCHU, reż./dir. Jan Rybkowski
PERŁY I DUKATY
, reż./dir. Józef Hen, Polska/Poland 1965, 25’
MARKIZA DE POMPADOUR, reż./dir. Józef Hen, Polska/Poland 1965, 26’
PING PONG, reż./dir. Józef Hen, Polska/Poland 1965, 21’
ODWIEDZINY O ZMIERZCHU, reż./dir. Jan Rybkowski, Polska/Poland 1966, 28’

17.30    
Krakowska historia polskiej animacji (5) / Krakow History of Polish Animation (5)
FRANZ KAFKA, reż./dir. Piotr Dumała
ŁAGODNA
, reż./dir. Piotr Dumała, Polska/Poland 1985, 12’
- Niezwykła wizja opowiadania Fiodora Dostojewskiego, sugestywne studium zazdrości i nienawiści, podkreślone zastosowaniem interesującej techniki animacyjnej oraz przejmującą muzyką Zygmunta Koniecznego. Złoty Smok, Brązowy Lajkonik (1985).

ZWYKŁA PODRÓŻ, reż./dir. Jacek Kasprzycki, Polska/Poland 1985, 9’
- Impresja o przemijaniu. Droga biegnie przez puste przestrzenie, potem zmienia się pejzaż, pojawiają się drzewa, zabudowania, pojazdy, ludzie. Migają wsie, miasteczka, wielkie metropolie. Kamera wkracza w krajobraz zniszczony przez wojnę, który - wraz z upływem czasu - zmienia się w wizerunek współczesnych miast. Nagle obraz zatrzymuje się, ekran wypełnia twarz człowieka spoglądającego wstecz, na przebytą drogę. Brązowy Lajkonik (1986).

PARADA, reż./dir. Jerzy Kucia, Polska/Poland 1986, 16’
- Pora żniw przywołuje czas miniony, rodzi refleksje, wspomnienia. Logika następstw zdarzeń została zastąpiona tu logiką pamięci. Brązowy Lajkonik (1987).
 
SZYCHTA, reż./dir. Jerzy Kalina, Polska/Poland 1988, 6’
- Ironiczna impresja na temat wartości polskiego pieniądza. Jej motyw przewodni to ożywiony obrazek pracujących górników ze starego 500-złotowego banknotu. Złoty Lajkonik (1988).

NIGDY WIĘCEJ WOJNY!, reż./dir. Alexander Sroczyński, Polska/Poland 1987, 3’
- Żółw idący przez pustynię napotyka coś, co bierze za żółwicę. Niestety, ze zbliżenia nic nie wychodzi, gdyż nie była to żółwica, a... Brązowy Lajkonik (1988).
 
ŚCIANY, reż./dir. Piotr Dumała, Polska/Poland 1987, 8’
- Pełna niepokojącego nastroju opowieść o człowieku zamkniętym w pomieszczeniu bez wyjścia. Wysmakowana plastyka, spójna z obrazem sugestywna muzyka Przemysława Gintrowskiego. Złoty Smok (1988).
 
WOLNOŚĆ NOGI, reż./dir. Piotr Dumała, Polska/Poland 1988, 10’
- Księżycowa noc. Śpiący mężczyzna nagle się rozpada, fragmenty jego ciała rozpoczynają samodzielne życie. Rankiem, na dźwięk budzika, wracają do łóżka. Zaskoczony mężczyzna stwierdza jednak brak nogi, która opuściła pokój i wybrała wolność. Brązowy Lajkonik (1989).
 
PRZEZ POLE, reż./dir. Jerzy Kucia, Polska/Poland 1992, 19’
- Poetycka impresja o ludzkim przemijaniu. Wędrówce przez pole towarzyszą wspomnienia minionych zdarzeń, bliskich ludzi, marzeń... Złoty Smok (1992).
 
FRANZ KAFKA, reż./dir. Piotr Dumała, Polska/Poland 1991, 16’
- Animowany „dokument” poświęcony życiu i twórczości genialnego pisarza początku dwudziestego wieku - Franza Kafki (1883-1924). Brązowy Smok (1992).

STROJENIE INSTRUMENTÓW, reż./dir. Jerzy Kucia, Polska/Poland 2000, 16’
- Kino kontemplacyjne. Od tradycyjnej akcji ważniejsza staje się egzystencjalna zaduma. Tym razem nad tym wszystkim, co bezpowrotnie przeszło, nad czasem minionym. Srebrny Krakowski Lajkonik (2001).

KATEDRA, reż./dir. Tomasz Bagiński, Polska/Poland 2002, 6’
- Zrealizowana technikami komputerowymi ekranizacja fantastycznego opowiadania Jacka Dukaja. Historia pielgrzyma zwiedzającego gigantyczną posępną katedrę, której tajemnicę odkryje dopiero blask wschodzącego słońca. Nominacja do Oscara (2002). Srebrny Lajkonik (2003).
 
ARKA, reż./dir. Grzegorz Jonkajtys, Polska/Poland 2007, 8’
- Nieznany groźny wirus sieje ogromne spustoszenie wśród ludzkiej populacji. Pozostali przy życiu, nieświadomi jego prawdziwej istoty, usiłują uciec przez ocean ku niezamieszkanym rejonom kuli ziemskiej. W ogromnych tankowcach podążają w poszukiwaniu krainy wolnej od śmiercionośnej zarazy. Rozpoczyna się exodus, przewodzi mu jeden człowiek. Animacja komputerowa zrealizowana w technice 3D. Srebrny Lajkonik (2007). 

20.00    
Panorama filmu polskiego. Dokument / Focus on Poland. Documentary
MATKI I CÓRKI, reż./dir. Ignacy Szczepański, Polska/Poland 2007, 27’
WILCZA MATKA, reż./dir. Halina Aczkasowa, Polska/Poland 2007, 29’
MUTTER, reż./dir. Halina Aczkasowa, Polska/Poland 2007, 28’



Pokazy w ramach 48. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

ZAPRASZAMY!