kpb

3. Festiwal Filmów Afrykańskich - AfryKamera 2008

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

 
poniedziałek, 7 kwietnia

19.30    Rynek Główny przed Kinem Pod Baranami: Fireshow 
Dźwiękom muzyki wydobytej poprzez rytmiczne uderzenia w membranę bębna wtórować będzie pokaz wirtuozerii tańca z udziałem ognia.

20.30    BRUNATNY PYŁ
 | RED DUST 
reż. Tom Hooper, Wielka Brytania/RPA, 2004, 110’
wyst.: Hilary Swank


 
- Przed pokazem: Formacja Tamtamitutu zademonstruje AfroPerformance - przedstawienie inspirowane kulturą muzyczną Czarnego Lądu. Ciała członków grupy zostaną kunsztownie pomalowane w wielobarwne wzory, a ich rozedrganiu akompaniować będzie muzyka bębnów.
- Po pokazie: poczęstunek afrykański

Nagrody Brytyjskiego Przemysłu Filmowego BAFTA 2006 
nominacja dla najlepszego filmu telewizyjnego

MFF Bangkok 2005 - nominacja za najlepszy film
MFF India 2004 - Nagrody Jury

Brunatny pył
przedstawia działalność Komisji Prawdy i Pojednania, organu, który powstał w RPA pod koniec lat dziewięćdziesiątych, po upadku rządów apartheidu.
Do małej miejscowości Smitsrivier, znajdującej się pośrodku półpustyni Karoo (o charakterystycznej, czerwonej ziemi), przybywa Komisja, aby wysłuchać zeznania Dirka Hendricksa. Mężczyzna ubiega się o amnestię w związku z czynami popełnionymi w czasach, gdy był policjantem. Czternaście lat wcześniej torturował Alexa Mpondo, działacza zbrojnej frakcji Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Jego celem było wydobycie z więźnia tajnych informacji o innych opozycjonistach oraz ukrytej broni. Razem z Alexem do aresztu trafił jego przyjaciel, Steve Sizela, o którym wkrótce potem zaginął słuch. Rodzice Steve'a pragną dowiedzieć się, jaki los spotkał ich syna.


wtorek, 8 kwietnia

18.00    Nowa Prowincja (ul. Bracka): Na dziwniejszym brzegu - spotkanie z poezją afrykańską


20.30    SUSZA
| DARATT
reż. Mahamat-Saleh Haroun, Czad/Francja/Belgia/Austria, 2006, 95'



MFF Wenecja 2006
Nagroda Specjalna Jury

FESPACO 2007 - III nagroda im. Étalonne de Yennenga; nagroda specjalna Unii Europejskiej; nagroda za najlepsze zdjęcia
MFF Kartagina 2006 - Tanit d'Argent


Kilkunastoletni Atim wyrusza na poszukiwanie zabójcy swego ojca. Dociera do Ndzameny (stolica Czadu), gdzie po krótkim śledztwie odnajduje ślad Adballaha Nassary. Zabójca, Abdallah Nasara, okazuje się szanowanym obywatelem, właścicielem piekarni. Chłopak zatrudnia się w niej, by móc zaplanować w szczegółach swoją zemstę. Po jakimś czasie między Nassarem i Atimem powstaje silna więź. Przy próbie wprowadzenia w życie swojego planu, chłopak napotyka coraz więcej przeszkód.


środa, 9 kwietnia

18.00    U Louisa: pokaz slajdów Poprzez tumany czerwonego pyłu (Kenia)

Para podróżników, Justyna Siuta i Andrzej Strzałkowski, dokona prezentacji zdjęć wykonanych w trakcie pobytu w Kenii. Fotografie, w ogromnej większości czarno-białe, uwieczniają sylwetki napotkanych osób - dzieci, dorosłych i starców, kobiet i mężczyzn, chrześcijan i muzułmanów, członków wielu plemion.

20.30    NIE CZAS UMIERAĆ | NO TIME TO DIE - pokaz filmu z DVD
reż. King Ampaw, Ghana/Niemcy, 2006, 95'



Afrykański FF Tarifa (Hiszpania) - nagroda dla najlepszego aktora (David Donthon)

Urocza komedia Kinga Ampawa. Asante, kierowca karawanu, poszukuje kobiety swego życia. Pewnego dnia spotyka Esi, gdy, podczas pogrzebu jej matki, wiezie ciało na miejsce pochówku. Asante zakochuje się od pierwszego wejrzenia i stara się zdobyć Esi za wszelką cenę. Na drodze staje mu ojciec dziewczyny, który nie życzy sobie szofera nieboszczyków za zięcia.


czwartek, 10 kwietnia

20.30    DRUM | DRUM - pokaz filmu z DVD 
reż. Zola Maseko, USA/RPA, 2004, 94'



FESPACO 2005 - zdobywca gównej nagrody im. Etalon de Yennega
MFF Zanzibar 2005 - główna nagroda FIPRESCI


Lata 50., Republika Południowej Afryki - młody dziennikarz, Henry Nxumalo, wspomaga tworzenie jednej z najważniejszych gazet w historii kraju. Legendarny Drum magazine szybko staje się forum dla młodej generacji czarnych pisarzy, artystów i dziennikarzy krytykujących apartheid.
Napięty klimat polityczny ujawnia się w scenie niszczenia czarnej dzielnicy Sophiatown, z której policja brutalnie wysiedla mieszkańców. W przyszłości mają tam powstać nowe domy zarezerwowane tylko dla białych... Ciężką atmosferę filmu łagodzą obrazy barwnego i intensywnego życia nocnego stolicy. Lata 50. Johannesburgu to prawdziwa era jazzu. Drum odkrywa przed nami świat nocnych klubów rozbrzmiewających muzyką z tamtego okresu.


piątek, 11 kwietnia 

20.30   
RACHIDA | RACHIDA
reż. Yamina Bachir, Algeria/Francja 2002, 100'



MFF Amiens 2002 - nagroda publiczności za najlepszy film fabularny; nagroda główna Golden Unicorn za najlepszy film fabularny
MFF Londyn 2002 - zdobywca Nagrody Satyajita Ray'a
MFF Marrakech 2002 - Cinema of the South Award
MFF Mexico City 2004 - nagroda za najlepszy debiut pełnometrażowy
MF Filmów Francuskojęzycznych Namur 2002
nagroda Golden Bayard Best Film za najlepszy film francuskojęzyczny; wyróżnienie jury młodzieżowego Youth Jury Award


Akcja filmu rozgrywa się w Algerii w latach 90., gdy kraj pogrążony jest w wojnie domowej. Lokalne grupy terrorystyczne przejmują funkcje legalnych władz: wymierzają „sprawiedliwość” i sprawują faktyczne rządy w kraju.
Rachida (Ibtissem Djouadi) jest piękną, młodą nauczycielką, pracującą w szkole w jednej z dzielnic Algieru. Pewnego dnia wychodzi do pracy nie zakładając obowiązkowej chusty na twarz. W drodze do szkoły zostaje zaczepiona przez grupę terrorystów, w której rozpoznaje jednego ze swych uczniów. Mężczyźni próbują zmusić ją do podłożenia bomby w szkole.


22:30    MIESZKANIE W HELIOPOLIS | FI SHAKET MASR EL GEDEEDA
reż. Mohamed Khan, Egipt 2007, 118' 
- pokaz filmu z DVD 



Oscary 2007
kandydat Egiptu do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny

Yehia (Khaled Abol Naga) wynajmuje mieszkanie na przedmieściach Kairu nazywanych Heliopolis. Wyprowadza się wreszcie od rodziców i przenosi w pobliże swojego miejsca pracy. Okazuje się jednak, że jego wymarzony własny kąt ma już lokatora, którym jest duch Tahany mieszkającej tam niegdyś kobiety. Pewnego dnia do jego drzwi puka Menja Nagwa (Ghada Adel), która przybywa do miasta w poszukiwaniu swojej byłej nauczycielki, Tahany...


sobota, 12 kwietnia

10.00    BARANKI W AFRYCE - specjalne wydanie
naszego cyklu dla młodych widzów: Baranki Dzieciom

Marcin Urzędowski
, członek formacji Tamtamitutu, poprowadzi spotkanie z najmłodszymi widzami Kina Pod Baranami.

Zorganizowane zostaną warsztaty rytmiczne z bębnami afrykańskimi.
Odbędzie się także projekcja filmów animowanych oraz zajęcia plastyczne

W ramach pokazu zaprezentowane zostaną bajki afrykańskie z projektu Africa Animated Unesco. Projekt ten zrzesza twórców z całego kontynentu, ma on na celu promowanie oryginalnej twórczości afrykańskich artystów oraz doprowadzenie do stworzenia stałego centrum dla produkcji filmów rysunkowych. Polskie dialogi do filmów będą czytane na głosy. 

W ramach pokazu zaprezentowane zostaną bajki afrykańskie z projektu Africa Animated Unesco. Projekt ten zrzesza twórców z całego kontynentu, ma on na celu promowanie oryginalnej twórczości afrykańskich artystów oraz doprowadzenie do stworzenia stałego centrum dla produkcji filmów rysunkowych. 


14.00    GUELWAAR | GUELWAAR - pokaz filmu z DVD
reż. Ousmane Sembène, Francja/Niemcy/Senegal 1992, 115' 



MFF Wenecja 1992
Złoty Medal Przewodniczącego Senatu Włoch

O poranku, w dzień pogrzebu Guelwaara, jednej z najbardziej szanowanych postaci w mieście, mieszkańcy odkrywają, że jego ciało zniknęło z kostnicy. Rozpoczynają się poszukiwania. Nagle okazuje się, że... ten wierny chrześcijanin został pochowany na cmentarzu muzułmańskim... Co więcej, nie była to zwykła administracyjna pomyłka...


20.30    BAMAKO BAMAKO  
reż. Abderrahmane Sissako, Mali/USA/Francja 2006, 115'



MFF Cannes 2006 - pokaz w ramach głównego konkursu

Biedne przedmieścia stolicy Mali stają się świadkami epokowego wydarzenia, niezwykłego procesu sądowego. W stan oskarżenia zostaje postawiona instytucja Banku Światowego oraz Międzynarody Fundusz Walutowy, który według mieszkańców całej Afryki odpowiada za tragiczną sytuację finansową kontynentu.
Równolegle do wielkiej gry politycznej obserwujemy życie codzienne lokalnej społeczności... Zafascynowany procesem, bezrobotny Chaki, całe dnie spędza na ławie sądowej przysłuchując się przebiegowi rozpraw. Jego małżeństwo z Mele, zarabiającej na życie śpiewem w miejscowym barze, przeżywa w związku z tym poważny kryzys.


22:30    DEMON PIASKÓWDUST DEVIL 
reż. Richard Stanley, RPA/Wielka Brytania 1992, 107'



MF FANTASY Fantasporto 1993 - nominacja
MF FANTASY Avioriaz 1993 - nominacja


Film prezentowany w pełnej wersji, poprawionej i uzupełnionej w 2006 roku.
Oparty jest on na kanwie miejscowego mitu o piaskowym diable wymieszanego ze szczyptą faktów z historii Namibii.
W latach 80. zbiorową psychozę wywołał krążący po kraju seryjny morderca. Postać centralna filmu, czyli tytułowy diabeł, Nhadiep swoją konstrukcją przypomina antybohatera Bezimiennego z filmów Sergio Leone. Uwięziony w ciele człowieka zmuszony jest do wiecznego egzystowania na pograniczu świata snu i jawy. Napotkanym na pustkowiu zagubionym “pomaga” odejść z tego świata. Kim jest - mordercą czy zbawcą?
Drugi film legendarnego i kontrowersyjnego reżysera południowoafrykańskiego Richarda Stanleya.


niedziela, 13 kwietnia 

14.00   
MOOLAADÉ | MOOLAADÉ 
reż. Ousmane Sembène, Senegal/Francja/Burlina Faso/Kamerun/Maroko/Tunezja 2004, 124' 



MFF w Cannes 2004 - wyróżnienie w sekcji Un Certain Regard
ZIFF 2006 - nagroda dla najlepszego reżysera

Akcja filmu toczy się w małej afrykańskiej wiosce. Cztery młode dziewczyny mają przejść rytuał oczyszczenia (wyrzezania). Postanawiają uciec i schronić się w zagrodzie Collé Ardo Gallo Sy, która słynie z tego, że ochroniła przed poddaniem temu obrzędowi swoją córkę. Kobieta trzykrotnie obwiązuje dom sznurem, ustanawiając w ten sposób sanktuarium (moolaadé).
Tradycja azylu przeciwko tradycji obrzezania. Pięć kobiet przeciwko hołdującym odwiecznym zwyczajom mieszkańcom wioski. Kto wygra ten pojedynek?


20:30    LUNATYCZNA KRAINA | TERRA SONÂMBULA 
reż. Teresa Prata, Mozambik/Portugalia 2007, 100' 



MFF w Kerali (Indie) 2007 - nagroda FIPRESCI dla najlepszego filmu w konkursie
MFF w Pune (Indie) 2007 - nagroda za najlepszą reżyserię


Lunatyczna kraina to ekranizacja pierwszej powieści mozambickiego pisarza Mia Couto o tym samym tytule, jednego z najwybitniejszych afrykańskich literatów. Couto jest w dużej mierze pisarzem, który wprowadził nurt realizmu magicznego do literatury afrykańskiej.
12-letni Muindinga i jego opiekun, stary Tahir, są uciekają przed wojną domową, która dotknęła ich kraj. W końcu chronią się w spalonym autobusie. Wśród rzeczy jednego z zamordowanych pasażerów znajdują dziennik, w której opisał historię swojego życia. W miarę lektury bohaterowie dostrzegają, jak świat opowieści coraz silniej wkracza i przeplata się z ich własną rzeczywisością.


Przez cały czas trwania Festiwalu:
- Wystawa prac Kamili Grzybowskiej - studentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: „Widowisko muzyczno-plastyczne inspirowane sztuką Czarnego Lądu”


Pokazy w ramach 3. Festiwalu Filmów Afrykańskich - AfryKamera 2008.

ZAPRASZAMY!