Persepolis
tytuł oryginalny:
Persepolis
reżyseria: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
czas trwania:
95 min. |
MFF w Cannes 2007: Nagroda Jury
Oscary 2008: najlepszy pełnometrażowy film animowany - nominacja
Złote Globy 2008: najlepszy film obcojęzyczny - nominacja
Cezary 2008 - 6 nominacji
najlepszy film
najlepszy scenariusz adaptowany
najlepszy debiut reżyserski
najlepsza muzyka - Olivier Bernet
najlepsza piosenka
najlepszy montaż - Stephane Roche
Ten film trafi do każdego, od Baltimore do Pekinu, kto kiedykolwiek miał rodzinę, władzę polityczną nad sobą i aspirował do osobistego szczęścia.
Pamiętacie jeszcze czas, gdy z grzecznego i miłego dziecka zmieniliście się w zbuntowanego nastolatka, marzącego o nieograniczonej wolności i swobodzie? A teraz wyobraźcie sobie to wszystko w realiach Iranu, podczas rewolucji islamskiej, za rządów ajatollaha Chomeiniego...
Persepolis to film dla każdego. Dla miłośników komiksu, animacji i dobrego kina. Dla dzisiejszych trzydziestolatków, którzy będą mogli przypomnieć sobie czas swojego dojrzewania w Polsce przełomu lat 70. i 80. Dla osób pragnących poznać prawdę o Iranie i Irańczykach. Dla kobiet poszukujących swojego miejsca na ziemi. To lekcja kobiecości, tolerancji i … rocka.
Dziewięcioletnia Marjane z zapałem rozczytuje się w komiksowej wersji Materializmu dialektycznego, wychowana w nieco zwariowanej, inteligenckiej rodzinie marzy o zostaniu prorokinią. Poznajemy ją (a wraz z nią Iran), gdy fundamentaliści przejmują władzę, zmuszając kobiety do noszenia chust, a mężczyzn do zapuszczania brody. Obserwujemy jej inteligentną grę ze „stróżami moralności”, odkrywanie zakazanego punku, Abby i Iron Maiden. Kiedy nasilają się prześladowania i wojna Iran-Irak nabiera gwałtowności, Marjane zostaje wysłana przez troskliwych rodziców do szkoły w Austrii.
Persepolis to odkrycie festiwalu w Cannes 2007; film został wyróżniony Nagrodą Jury. Film jest ekranizacją autobiograficznej powieści komiksowej, której autorką jest sama Marjane Satrapi. Za pomocą prostych, nieco schematycznych, ale dzięki temu bardziej wyrazistych rysunków udało się przedstawić skomplikowane relacje między życiem prywatnym a polityką. Oczami inteligentnego dziecka obserwujemy jak Iran, w którym panowała wolność, a ludzie żyli szczęśliwie, powoli zmienia się w zamkniętą klatkę, gdzie za noszenie adidasów i przypinki z Michaelem Jacksonem można zostać zatrzymanym na ulicy.
Na konferencji prasowej autorka wielokrotnie powtarzała, że nie chciałaby, aby jej komiks i film postrzegane były tylko i wyłącznie przez pryzmat polityki. Najważniejsze dla niej jest przede wszystkim przesłanie humanitarne. Satrapi podkreśla, że jest to opowieść o zwykłych ludziach i ich zwykłym życiu w niezwykłych czasach. Zależy jej na tym, aby czytelnicy i widzowie zrozumieli, że społeczeństwo irańskie nie składa się z samych zagorzałych islamistów i terrorystów. To tylko cząstka prawdziwego życia i prawdziwego oblicza społeczeństwa.
Pomimo tych deklaracji władze irańskie oprotestowały pokaz filmu w Cannes, nazywając go „aktem politycznym i antykulturalnym”. Mehdi Hallor - doradca rządu irańskiego ds. kinematografii oskarżył film o popularyzowanie islamofobii w zachodnim świecie i pokazywanie nieprawdziwego oblicza dokonań Rewolucji Irańskiej. W konsekwencji dystrybucja filmu duetu Satrapi i Paronnaud została zakazana w Iranie.
We francuskiej wersji filmu postaciom użyczyli głosów: Chiara Mastroianni jako Marjane, jak również Catherine Deneuve, Danielle Darrieux i Simon Abkarian.
Wszyscy maruderzy twierdzący, że animacja jest medium przeznaczonym tylko dla dzieci w obliczu Persepolis tracą wszystkie swoje argumenty. Lisa Nesselson, Variety
W ciągu jednej sekwencji filmu będziecie raz po raz wzruszać się, płakać i wybuchać śmiechem. Olśniewające. Renaud Baronian, Le Parisien
Persepolis jest filmem, gdzie wszystko jest dozwolone, by osiągnąć najlepszy, najwłaściwszy sposób na wyrażenie uczuć. Satrapi i Paronnaud wykorzystują całą paletę swojego talentu i inwencji. Jean-Baptiste Morain, Les Inrockuptibles
(także w ramach Conrad Festival 2010)
ZWIASTUN (wersja polska):