kpb

47. Krakowski Festiwal Filmowy - filmy nagrodzone

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PROJEKCJI
47. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY - FILMY NAGRODZONE



poniedziałek, 2 lipca, godz. 20.30
czas trwania projekcji: 129’


A CZEGO TU SIĘ BAĆ
| A CZEGO TU SIĘ BAĆ
reż. Małgorzata Szumowska, Polska 2006, 39’

A czego tu się bać, reż. Małgorzata Szumowska

Nagroda Jury Studenckiego Konkursu Międzynarodowego

O rytuałach, zwyczajach i wierzeniach dotyczących śmierci opowiadają mieszkańcy jednej z mazurskich wiosek. Zwyczajnie, jak o innych sprawach, a jednocześnie szczerze, ze swadą i humorem. Oni śmierć już oswoili, nam w miastach brakuje czasu, by o niej myśleć. Paradoksalnie, powoduje to jeszcze większy strach przed jej nadejściem. A czego tu się bać? - dziwią się bohaterowie tego przejmującego, ale i zabawnego filmu.

WOJOWNIK | WOJOWNIK
reż. Jacek Bławut, Polska 2007, 90’

Wojownik, reż. J. Bławut

Dyplom Honorowy Jury Konkursu Pełnometrażowych Dokumentów

Kariera sportowa Marka Piotrowskiego była tak samo spektakularna jak jego upadek. Mistrz USA, a następnie trzykrotny mistrz świata w kick-boxingu w krótkim czasie stracił wszystko co najcenniejsze - przeżył załamanie kariery, doświadczył problemów zdrowotnych i rodzinnych, popadł w tarapaty finansowe. Dzięki życiowej mądrości i sile charakteru nie poddał się. Wrócił do Polski i realizuje swoje pasje na innym polu.


wtorek, 3 lipca, godz. 20.30 
czas trwania projekcji: 96’


ARKA | ARKA
reż. Grzegorz Jonkajtys, Polska 2007, 8’

Arka, reż. G. Jonkajtys

Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu animowanego - Konkurs Polski

Nieznany groźny wirus sieje ogromne spustoszenie wśród ludzkiej populacji. Pozostali przy życiu, nieświadomi jego prawdziwej istoty, usiłują uciec przez ocean ku niezamieszkanym rejonom kuli ziemskiej. W ogromnych tankowcach podążają w poszukiwaniu krainy wolnej od śmiercionośnej zarazy. Rozpoczyna się exodus, przewodzi mu jeden człowiek... Animacja komputerowa zrealizowana w technice 3D.

52 PROCENT | 52 PROCENT
reż. Rafał Skalski, Polska 2006, 19’

52 procent, reż. R. Skalski

Grand Prix Złoty Lajkonik - Konkurs Polski
Nagroda Prezesa TVP SA dla najlepszego filmu dokumentalnego
Nagroda Prezesa TVP SA za najlepsze zdjęcia
Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż
Nagroda Kodaka 10 rolek taśmy filmowej 16mm dla reżysera najlepszego filmu


Ałła bardzo chce zostać baletnicą. Po raz kolejny próbuje dostać się do słynnej Rosyjskiej Akademii Baletu im. A.J. Waganowej w Sankt Petersburgu. Egzaminy wstępne są dla niej wyjątkowo ciężkie. Ałła musi dodatkowo ćwiczyć, by wydłużyć sobie nogi, gdyż jej proporcje nie są właściwe. 52% to idealny stosunek proporcji długości nóg do wzrostu. Film powstał w ramach drugiej edycji projektu “Rosja - Polska. Nowe spojrzenie”.

MONODRAM | MONODRAM
reż. Przemysław Adamski, Polska 2006, 3’


Monodram, reż. P. Adamski

Dyplom Honorowy Jury Konkursu Polskiego

Ponure, puste blokowisko, kiosk z gazetami, w jednym z mieszkań na fotelu siedzi mężczyzna z gazetą w ręku... Nagle jego podobizna pojawia się na okolicznych billboardach, a mieszkanie, balkon, osiedle zaludniają kopie jego postaci. Wszechobecne podobizny zaczynają ingerować w życie swojego pierwowzoru, co prowadzi do swoistej autodestrukcji. Etiuda zrealizowana pod opieką artystyczną prof. Jerzego Krechowicza.

TATO | DAD
reż. Daniel Mulloy, Wielka Brytania 2006, 7’


Tato, reż. D. Mulloy

Grand Prix Złoty Smok - Konkurs Międzynarodowy
Prix UIP Cracow

Para starszych ludzi uprawia seks. Ich dorosły syn przysłuchuje się dochodzącym zza ściany odgłosom. Być może zazdrości rodzicom tej bliskości. Sam skazany jest na oglądanie filmów pornograficznych. Beznadziejnie samotny, próbuje popsuć im chwile szczęścia.

DREAMS & DESIRES - FAMILY TIES | DREAMS & DESIRES - FAMILY TIES
reż. Joanna Quinn, Wielka Brytania 2006, 10’

Dreams & Desires - Family Ties, reż. J. Quinn

Srebrny Smok dla najlepszego filmu animowanego - Konkurs Międzynarodowy
Nagroda Don Kichota Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych (FICC)

Beryl, korpulentna niewiasta w kwiecie wieku, odnalazła wreszcie sens swego życia: za pomocą kamery cyfrowej skrupulatnie notuje swoje obsesje, marzenia i myśli. Pewnego dnia postanawia sfilmować ślub swojej koleżanki. Dzięki temu będzie mogła w pełni wyżyć się jako rasowa reżyserka. Nie zdoła jednak okiełznać chaosu zdarzeń.

WOLNOŚĆ JEST DAREM BOGA | WOLNOŚĆ JEST DAREM BOGA
reż. Cezary Ciszewski, Polska 2006, 52’

Wolność jest darem Boga, reż. C. Ciszewski

Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu dokumentalnego - Konkurs Polski

Pół roku spędziłem z warszawskimi heroinistami w opuszczonej kamienicy Foksal 13. Zarejestrowałem własny upadek. Tak naprawdę swoje występy rejestrowałem na marginesie, bo nigdy nie przypuściłbym, że upadnę, a moja przygoda to początek śmiertelnej i nieuleczalnej choroby, z którą walczę, starając się wejść do elitarnego klubu Jednego Procenta, tych, którym udaje się wyjść - wyznaje Cezary Ciszewski, autor filmu.


środa, 4 lipca, godz. 20.30 
czas trwania projekcji: 97’

KREDENS | KREDENS
reż. Jacob Dammas, Polska/Dania 2007, 27’

Kredens, reż. J. Dammas

Nagroda im. Macieja Szumowskiego
Wyróżnienie Jury Studenckiego Konkursu Polskiego


Po przyjeździe do Wrocławia Jacob Dammas (Duńczyk, którego matka jest Polką) odwiedza miejsce, gdzie przed przymusową emigracją pod koniec lat sześćdziesiątych z uwagi na żydowskie pochodzenie mieszkała jego matka wraz ze swoim ojcem. Rozmawia z byłymi sąsiadami, kierowany jest pod kolejne adresy, a wszystko po to, by odnaleźć rodzinną pamiątkę sprzed lat - tytułowy kredens.

ISTNIENIE | ISTNIENIE
reż. Marcin Koszałka, Polska 2007, 70’

Istnienie, reż. M. Koszałka

Nagroda Publiczności za najlepszy pełnometrażowy dokument

Wielki krakowski aktor Jerzy Nowak od lat zmaga się z ciężką chorobą. Film jest zapisem jego oswajania się ze śmiercią i godnego przygotowania się na jej przyjście. Bohaterowi nieobojętny jest także pośmiertny los jego ciała, które zapisał Akademii Medycznej z przeznaczeniem na cele naukowe. Prowadzi też rozmowy z prawnikiem i przyjaciółmi, w pełni świadomy i pogodzony z tym, co ma przyjść.


czwartek, 5 lipca, godz. 20.30
czas trwania projekcji: 93’

WYPRAWA DO KRAINY TĘCZY | PRINTED RAINBOW
reż. Gitanjali Rao, Indie 2006, 15’

Wyprawa do krainy tęczy, reż. G. Rao

Nagroda Jury Międzynarodowej Krytyki Filmowej (FIPRESCI)

Kiedy o szyby dzwoni jesienny deszcz, starsza pani i jej kot mieszkający w anonimowym blokowisku nie zamierzają poddać się powszechnej apatii. Od czego są marzenia? Za sprawą kolekcji egzotycznych pudełek po zapałkach bohaterowie przenoszą się w nęcące kolorami magiczne światy. Być może kiedyś w innym, lepszym życiu przyjdzie im się tam spotkać i zamieszkać na zawsze...

JIMMY ROSENBERG - THE FATHER, THE SON & THE TALENT | JIMMY ROSENBERG - THE FATHER, THE SON & THE TALENT
reż. Jeroen Berkvens, Holandia 2006, 78’

Jimmy Rosenberg - The Father, The Son & The Talent, reż. J. Berkvens

Grand Prix Złoty Róg - Konkurs Pełnometrażowych Dokumentów
Nagroda Jury Konkursu Pełnometrażowych Dokumentów za najlepsze zdjęcia


Jako dziecko okrzyknięty został następcą czarodzieja gitary Django Reinhardta. Mając 12 lat, Jimmy Rosenberg, pochodzący z rodziny holenderskich Romów, stał u progu ogromnej kariery. Jednak narkotyki, problemy psychiczne, a także stojący za tym wszystkim brak ojca, który odsiadywał wyrok, zniszczyły mu życie osobiste i odebrały radość grania. Po latach próbuje powrócić do społeczeństwa, rodziny, muzyki.


ZAPRASZAMY!