MFF Cannes 2006
nagroda FIPRESCI
Po znakomicie przyjętym filmie Uzak (Grand Prix na festiwalu w Cannes), Nuri Bilge Ceylan debiutuje na ekranach polskich kin filmem Klimaty.
Klimaty, intymna opowieść o rozpadzie pewnego związku, na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Cannes zebrała znakomite opinie publiczności oraz mediów i została wyróżniona nagrodą FIPRESCI. Międzynarodowa krytyka była pod wrażeniem przenikliwości i autentyzmu, z jaką turecki reżyser, Nuri Bilge Ceylan, opowiada o uczuciach i stawiała go obok dwóch wielkich mistrzów emocji - Ingmara Bergmana i Michelangelo Antonioniego.
Bohaterowie Klimatów znajdują się w bardzo bolesnym momencie wspólnego życia - tuż przed rozstaniem. Jesteśmy świadkami zmiennych „klimatów”, z których zbudowany był ich związek. Jest tu zniechęcenie, wypalenie, zazdrość, pożądanie i tęsknota - wszystko to ukazane praktycznie bez słów, wyłącznie za pośrednictwem obrazu.
Najciekawszą, ale i w jakiś sposób niepokojącą stroną Klimatów jest fakt, że to właśnie sam reżyser wraz ze swoją młodą żoną grają parę przeżywającą kryzys.
Ceylan bawi się cienką granicą pomiędzy rzeczywistością i fikcją - film w dużej części zrealizowany jest w jego prywatnym mieszkaniu, pośród jego rodzinnych zdjęć. Jednak, jak mówi twórca, nie jest to po prostu film autobiograficzny. Ceylan, jak sam wyznaje, pragnął jedynie pokazać, że wydarzenia pokazane w filmie są niezwykle bliskie rzeczywistości i mogą stać się codziennością każdego związku...
Nuri Bilge Ceylan, już w swoich poprzednich filmach, szczególnie w obsypanym nagrodami Uzaku, udowodnił, że jak nikt potrafi mówić o samotności, również o samotności u boku bliskich. Klimaty stanowią intensywny, choć również bardzo subtelny portret egzystencjalnej alienacji i za pomocą obrazów dobitnie wyrażają to, co inni umieją powiedzieć jedynie za pośrednictwem słów.
Jak tłumaczy reżyser filmu: Człowieka uszczęśliwiają rzeczy proste, a unieszczęśliwiają jeszcze prostsze. Tak, jak każdy rodzi się z prostego powodu i z jeszcze prostszego powodu umiera... Małżeństwo Isy i Bahar przechodzi kryzys. Te dwie samotne postaci poddają się najróżniejszym emocjom, przechodzą przez najróżniejsze klimaty. Szukają szczęścia, które już do nich nie należy.
Klimaty są niezwykle bliskie filmom Ingmara Bergmana. Ten skromny, ale bardzo osobisty film, potwierdza pozycję Ceylana jako prawdziwego twórcy kina autorskiego z własnym i niepowtarzalnym charakterem pisma.
Jonathan Romney, Independent
Jeden z doskonalszych filmów konkursu festiwalu w Cannes. Klimaty Ceylana to znakomite studium alienacji.
J. Hoberman, Village Voice
Ta trudna i rozdzierająca opowieść o rozpadzie związku potwierdza, że wśród współczesnych reżyserów nikt, tak jak Ceylan, nie prowokuje do myślenia. Turecki reżyser, łącząc wspaniałe obrazy z oszczędnymi dialogami, po mistrzowsku opowiada o samotności, o straconej szansie. Ceylan otrzymał w Cannes nagrodę FIPRESCI. Ale zasługiwał na Złotą Palmę... Ron Holloway, Inter Film
Zapowiedź filmu: http://www.apple.com/trailers/independent/climates/trailer/
Oficjalna polska strona filmu: http://www.gutekfilm.pl/klimaty/