kpb

Dzieci z Dekretu

tytuł oryginalny: Decreteii

reżyseria: Florin Iepan

czas trwania: 68 min.
produkcja: Rumunia 2004

W październiku 1966, Nicolae Ceauşescu wydał słynny Dekret nr 770, który zabraniał Rumunkom dokonywania aborcji, pod karą pozbawienia wolności. Jedynie kobiety, które przekroczyły wiek lat 40, albo miały już przynajmniej czworo dzieci miały prawo do przerwania ciąży.

Dokument Florina Iepana opowiada historię tego przerażającego eksperymentu społecznego: przez 23 lata, czas obowiązywania dekretu (który był jednym z trzech pierwszych praw zniesionych natychmiast po rewolucji w grudniu 1989) w Rumunii urodziło się przeszło 2.000.000 niechcianych dzieci, umarło najmniej 10.000 kobiet, ofiar przeprowadzanych potajemnie aborcji.

Społeczeństwo nacjonalistyczno-komunistyczne stworzone przez Ceauşescu, doskonale zrekonstruowane przez reżysera za pomocą zeznań niektórych osób uwikłanych bezpośrednio w zdarzenia, obrazów archiwalnych albo szlagierów z tamtych czasów, jest postrzegane niczym ogromne więzienie, w którym zawodowy sukces kobiet zależy od „produkcji dzieci”, seks staje się zdarzeniem uważnie planowanym, osobnicy bez żadnego przygotowania medycznego stają się w jedną noc „lekarzami”, by zarobić dobre pieniądze kosztem ciężarnych kobiet i tysiące mężczyzn (lekarzy, prokuratorów, milicjantów, agentów Securitate, informatorów), powołanych do sprawowania nadzoru nad życiem intymnym wszystkich kobiet uznanych za płodne.

Mówienie o tym nadzwyczajnym dokumencie (nad którym reżyser pracował prawie sześć lat we współpracy z kilkoma zagranicznymi specjalistami z tej dziedziny), że jest «poruszający» albo «wstrząsający» to o wiele za mało. Dzieci z dekretu to w pierwszej kolejności film, który walczy o to, by nie zapominano i nie popełniano błędów przeszłości. (…) Powinni go obejrzeć wszyscy ci, którzy są/mogliby być rodzicami/dziećmi „dekretników”. Krótko mówiąc, my wszyscy. - Mihai Fulger, Observator cultural 

Film prezentowany w ramach Przeglądu Kina Rumuńskiego.