kpb

La Strada

tytu³ oryginalny: La strada

re¿yseria: Federico Fellini
aktorzy: Anthony Quinn, Giulietta Masina, Richard Basehart

czas trwania: 109 min.
produkcja: W³ochy 1954

info: Letnie Tanie Kinobranie

Oscary 1957: najlepszy film nieanglojêzyczny, nominacja za najlepszy scenariusz oryginalny
MFF w Wenecji 1954: Srebrny Lew

Jedno z najwa¿niejszych dzie³ w³oskiego mistrza Federico Felliniego z udzia³em Giulietty Masiny i Anthony'ego Quinna. Fellini uznawa³ La stradê za swój prze³omowy film, bêd±cy odej¶ciem od estetyki neorealizmu i zwrotem w stronê urzekaj±cych poetyckich wizji, które wype³ni³y jego pó¼niejsz± twórczo¶æ.

La strada ogl±dana dzisiaj, po prawie 60 latach od premiery, nadal urzeka poruszaj±c± histori± Gelsominy i Zampano. Biedni cyrkowcy wêdruj± - jak wskazuje tytu³ - bez wytchnienia; nie tylko przez w³oskie bezdro¿a, ale i ¿ycie: trudne, pe³ne gniewu i goryczy, gdzie mi³o¶æ, tak dla nich wa¿na, pojawia siê zbyt pó¼no.

W La stradzie ¶ledzimy losy Gelsominy (wspania³a Giulietta Masina), wykupionej przez Zampano, by towarzyszyæ si³aczowi w wêdrownych pokazach. Zampano (Anthony Quinn) od pocz±tku podle traktuje lekko opó¼nion± i wra¿liw± dziewczynê. Mimo tego Gelsomina pomaga mu w wystêpach. Kiedy raz zgnêbiona okrucieñstwem mê¿czyzny ucieka, poznaje innego cyrkowego artystê - linoskoczka „Szalonego”. Ten próbuje j± przekonaæ do wspólnego ¿ycia. Poni¿ana i bita Gelsomina nie jest jednak w stanie wyrwaæ siê spod przemo¿nego wp³ywu Zampano.

Federico Fellini uznawany jest za jednego z najwybitniejszych re¿yserów kina autorskiego. Swoj± artystyczn± ¶cie¿kê zacz±³ od malarstwa. Przyja¼ñ z mistrzem w³oskiego neorealistycznego kina - re¿yserem Roberto Rossellinim - zaowocowa³a scenariuszem do filmu Rzym, miasto otwarte i pierwsz± nominacj± do Oscara. Najpierw jako scenarzysta, pó¼niej równie¿ jako re¿yser, by³ nominowany do niego dwana¶cie razy. Jego filmy w kategorii najlepszych nieanglojêzycznych zdoby³y cztery Nagrody Akademii (pocz±wszy od La strady, przez Noce Cabirii, Osiem i pó³ po Amarcord). W swoich filmach obsadza³ w±skie grono ulubionych aktorów, których twarze sta³y siê symbolami jego filmów. Specjalnie dla ¿ony - Giulietty Masiny napisa³ film o rzymskiej prostytutce - Noce Cabirii, który przyniós³ jej Oscara. Z Marcello Mastroiannim stworzy³ filmy uznawane za jego „opus magnum”: w 1960 S³odkie ¿ycie - z ikoniczn± scen± k±pieli Anity Ekberg w fontannie di Trevi oraz w 1963 roku - Osiem i pó³ - najs³ynniejszy film o niemocy twórczej. W ostatnich miesi±cach ¿ycia zosta³ nagrodzony honorowym Oscarem za ca³okszta³t. Zmar³ w 1993 roku. Pochowany zosta³ w Rzymie wraz ze zmar³± na nowotwór, kilka miesiêcy pó¼niej, ¿on±.

 

| Sad story of a waif, Gelsomina, who is sold by her mother to Zampano for 10,000 lire and a few kilos of food. Zampano is a traveling showman who exhibits feats of strength by breaking a chain wrapped around his chest. He performs in village squares and then passes the hat for whatever the normally small crowd is prepared to give. He teaches Gelsomina a drum roll as part of his introduction. He doesn't treat her well and when she tries to run away, he beats her. They eventually join a small traveling circus where they meet a tight-rope walker who convinces Gelsomina to question her choices.

Pokazy w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2019, tydzieñ 7: Filmy, które zmieni± twoje ¿ycie, a tak¿e Wakacyjne pokazy z prelekcj± i dyskusj±

Wcze¶niej w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2015,
tydzieñ 7: Si³a i s³abo¶æ.



ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share