kpb

Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy

tytuł oryginalny: Îmi este indiferent daca în istorie vom intra ca barbari

reżyseria: Radu Jude
aktorzy: Ioana Iacob, Alex Bogdan, Alexandru Dabija, Ion Rizea, Claudia Ieremia

czas trwania: 140 min.
produkcja: Rumunia/Niemcy/Bułgaria/Francja/Czechy 2018
język: rumuński
napisy: polskie
in Romanian with Polish subtitles

MFF w Karlowych Warach 2018 - Najlepszy Film

 
Tytuł nawiązuje do słów marszałka Iona Antonescu, który swoją przemową w 1941 roku rozpoczął czystki etniczne na froncie wschodnim. Główna bohaterka, Mariana, to młoda reżyserka teatralna, która w swoim nowym projekcie stara się zrekonstruować zdobycie Odessy przez rumuńską armię. Okazuje się jednak, że jej ciekawość i pragnienie przepracowania dawnych wydarzeń nie będą mile widziane – i to nie tylko przez władzę, lecz nawet przez środowisko artystyczne.


Nagrodzona Kryształowym Globem na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, prowokacyjna tragikomedia na bardzo niewygodny temat antysemityzmu, w reżyserii jednego z najzdolniejszych rumuńskich twórców młodego pokolenia, Radu Jude.

 

| A young artist is planning to reconstruct a historical event from 1941, during which the Romanian Army carried out ethnic cleansing on the Eastern Front. One of contemporary Europe's most distinctive creators has come out with an ingeniously conceived film. While it unfolds slowly and in detail, it hits the viewer with a singular emotional punch.

 

Wcześniej w ramach: Wiosna Filmów 2019

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share