kpb

Petra

tytuł oryginalny: Petra

reżyseria: Jaime Rosales
aktorzy: Bárbara Lennie

czas trwania: 107 min.
produkcja: Hiszpania 2018
język: hiszpański, kataloński
napisy: polskie
in Spanish and Catalan with Polish subtitles

Nagrody Feroz 2019: 5 nominacji - najlepszy dramat, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Bárbara Lennie), najlepsza aktorka drugoplanowa (Marisa Paredes), najlepszy aktor drugoplanowy (Joan Botey), najlepszy scenariusz (Jaime Rosales, Michel Gaztambide, Clara Roquet)
Katalńskie Nagrody Filmowe Gaudí 2019: najlepszy aktor drugoplanowy (Oriol Pla), 7 innych nominacji
Europejskie Nagrody Filmowe 2018: nominacja do nagrody dla najlepszej europejskiej aktorki (Bárbara Lennie)
MFF w Cannes 2018: oficjalna selekcja


Współczesna grecka tragedia, która znalazła się w programie festiwalu w Cannes.

 

Petra (Bárbara Lennie) nigdy nie poznała swojego ojca, jednak po śmierci matki postanawia go odnaleźć. Trop prowadzi do Jaumego (Joan Botey), artysty słynącego zarówno ze swoich ekscentrycznych dzieł, jak i trudnego charakteru. Pragnąc się do niego zbliżyć, Petra zjawia się w jego domu i zostaje jego uczennicą. Tam zostaje wplątana w rodzinne intrygi. Negatywne emocje doprowadzają ją do granic wytrzymałości. Na szczęście po burzy nastąpi spokój i uwolnienie. Pojawi się światełko nadziei.


Aktorka, Barbara Lennie tak mówi o kreowanej przez siebie postaci Petry: Myślę, że to kobieta, która jest światłem w otaczającym ją ciemnym świecie. Żądna przygód, poszukująca odpowiedzi na najważniejsze pytanie życia. Ma naglącą potrzebę dowiedzieć się, skąd pochodzi, ponieważ bez tego jej tożsamość nie jest kompletna. Mówi, że ma w sobie coś, co sama musi rozwiązać. Zbudowałam tę postać wokół potrzeby zrozumienia, skąd ktoś pochodzi, aby mógł spokojnie żyć. Z drugiej strony, Petra cieszy się ze zwykłych rzeczy, nie jest przebiegła ani skomplikowana. Skomplikowane jest jej otoczenie i właśnie dlatego to ona poskramia bestie i nadaje inne tempo sytuacji, w granicach trudności, które ją otaczają.

Wcześniej w ramach 19. Tygodnia Kina Hiszpańskiego.

 

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share